11.07.2016 | zobrazení 1912
 
JMS 2016 klasika: blízko nebe, blízko medaili


Závod na klasické trati se díky svým parametrům a závodnímu prostoru poblíž horského sedla Pass dal Fuorn v nadmořské výšce nad 2000 metrů stal pro všechny závodníky opravdovou výzvou.

Český tým se snažil v průběhu celoroční přípravy několikrát nasimulovat podmínky k tomuto závodu a závodníci si připravili dopředu na starší mapě řadu variant postupů, takže je toho na trati moc nepřekvapilo.

Terén skutečně nepatřil mezi nejrychleší, takže se vyplatilo běhat po cestách tam, kde to šlo. Na řadě míst ležely popadané stromy, ale viditelnost byla celkem obstojná. Vzhledem k tomu, že na klasiku bylo poměrně dost kontrol, nacházely se na trati middlové pasáže a to hlavně na samém začátku závodu v otevřené oblasti. V těch se pravděpodobně díky chybám závodníků rozhodoval závod.

Klíčem k úspěchu bylo běžet plynulý, vyrovnaný závod s pošetřením sil na závěr, kde už by to mohlo bolet a dělaly by se chyby z únavy. Našim se dařilo. Jak kluci tak holky se podívali díky Kláře Novotné a Matouši Fürstovi do TOP10, přičemž Matouš byl na vynikajícím 5. místě jen minutu za medailí.

Činili se i další. Terka Nováková na 14. místě vylepšila své loňské nejlepší umístění, Aničce Štičkové o sekundu unikla první dvacítka (30. P. Hančová, 41. B. Chaloupská, 46. T. Čechová). V klucích odvedl velmi dobrou práci 17. Vojta Kettner a i on si vylepšil své prozatímní nejlepší z juniorských šampionátů. Na 34. resp. 40. místě skončili nováčci Kuba Glonek a Vojta Sýkora (61. Š. Mudrák, 85. J. Čech).

Zítra si na chvíli oddychneme a pak už se zase zkoncentrovat na krátkou trať, která proběhne ve středu (semifinále) a ve čtvrtek (finále).

více info


© Český svaz orientačního běhu / Czech OF