CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

Švédsko: Johan Ivarsson = reprezentační konzultant
 
28.11.2003 | zobrazení 2766
Před MS světa na domácí půdě si Švédi přibrali na pomoc osobu z nejpovolanějších. Johan Ivarsson je bývalý úspěšný reprezentant, který v současné době žije v Norsku. Svou mezinárodní kariéru sice ukončil už v roce 1999, ale s drtivou pravidelností stále získává tituly ze švédských mistrovství.

"Ano, byl jsem s manšaftem na soustředění před World Meetingem a slíbil jsem svou účast i na jaře", říká Ivarsson. Na akci fungoval v roli konzultanta, který reprezentanty stínoval přímo v terénu.

"Říká věci správným způsobem"

"Myslím, že je to neobvyklá příležitost moci nabídnout běhajícího konzultanta na této úrovni", říká Marita Skogum, trenérka žen a sama bývalá světová hvězda. "Chceme nabídnout závodníkům celek. Už jsme rozjeli projekt zaměřený na fyzickou složku výkonu, stejně jako projekt zaměřený na mentální stránku věci. Teď to doplníme o orientační techniku... Johana jsme vybrali, protože umí říkat věci takovým způsobem, že to jedince donutí se nad nimi zamyslet... A kromě toho je znám tím, že má neuvěřitelně propracované metody řešení orientačních problémů a taktických situací."

Získat víc než při intervalech

Po prvních dnech u reprezentace Johan Ivarsson konstatuje, že určitě je co zlepšovat. "Je dobré nezapomínat na techniku i když si člověk myslí, že je na vrcholu. Vždy je co zlepšovat... I mnozí reprezentanti mohou získat víc tréninkem orientační techniky než promýšlením skladby příštího intervalového tréninku."

Na soustředění běhal za mnohými elitními běžci. Většině z nich mohl pomoci svými připomínkami "vyčistit" jejich návyky při práci s mapou. Výjimkou byl Tobias Andersson, mistr Švédska na klasice, který byl na podzim ve skvělé formě. "Měl jsem velké těžkosti, abych se ho vůbec udržel. Navíc jsem mu nemohl zpětně vytknout vůbec nic co by mohl udělat v lese lépe."

Johan sám se stále ještě nerozhodl, zda se nebude přece jen připravovat na MS. Na jaře mu bude 37 let...

Zvažuje své rozhodnutí

"Zlato z mistrovství na krátké trati mi skutečně do hlavy nasadilo brouka", říká Johan. Mohu říct jen tolik, že bych nesouhlasil s úvazkem u manšaftu, kdybych sám nebyl přitahován mistrovstvím světa v příštím roce. Takhle přece jen zabiju dvě mouchy jednou ranou... Ano, občas je to trochu zvláštní snažit se radit lidem, se kterými bych se výhledově mohl prát o místo v týmu. Proto je pro mě jednodušší přistupovat jako konzultant spíše k ženské částí týmu než k mužům, proti kterým běžně nastupuji do závodů... Zároveň jsem se ale v životě naučil jednu věc: člověk se musí o něco podělit aby pak dostal něco zpět. Proto si myslím, že i já se mohu zlepšit prostřednictvím tohoto úkolu."

Ola Gustafsson, Skogsport

(převykládal Radovan)

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
VT Švédsko    22.4.-1.5.
Hindas, Göteborg  (JRD)
následující akce
Nominačky MS    11.-14.5.
Voru (EST)  (RD)
SP Finsko    23.-28.5.
Lohja  (RD)
WOC kemp    29.5.-6.6.
Otepää (EST)  (RD)
závěrečná příprava JMS    12.-21.6.
Tampere (FIN)  (JRD)
JMS 2017    8.-16.7.
Tampere (FIN)  (JRD)
Laufy běhej v terénu!
Vytrvalost rozvíjí aerobní výkonnost, zefektivňuje spalování tuků, má zdravotně preventivní účinek. Dá se trénovat alternativně (lyže, kolo...), ale vzhledem k lokálnímu účinku je pro orienťáky paradoxně nutné ji hlavně naběhat v terénu - pak má i velký vliv na ekonomiku běhu a tím i na závodní výkon. Efektivní intenzita je v rozmezí cca 70-85% TFmax. Vytrvalost je základem pro zvládnutí intenzivního speciálního tréninku. Neměla by se však úplně vynechávat ani v závodním období.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN