CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

„Od té doby co jsem v Brně, dávám orienťáku hodně“
 
14.01.2006 | zobrazení 3324
říká Tomáš Dlabaja jeden z nejnadanějších českých orientačních běžců. Jako jeden z mála českých závodníků se na orientační běh opravdu zaměřuje a to i v době, kdy je mezi českou elitou populární věnovat se sportu jen „napůl“… O jeho vystoupení v Číně, novém oddílu ve Švédsku a tréninku se dočtete více v následujících řádcích.


Jako jediný český muž ses účastnil PWT v Číně. Jak by si zhodnotil své vystoupení na druhém konci světa?
Jsem moc spokojený. Byly to pro mne jedny z nejúžasnějších závodů v OB a taky jeden z nejlepších výletu v životě.

Přeci jen závody byly v nezvyklou dobu, nebyl pro tebe problém se na ně připravit?
Vůbec ne, když jsem se na konci září rozhodoval zda jet či nejet, řekl jsem si, že jestli chci v OB něčeho dosáhnout, je potřeba sbírat zkušenosti, čím dřív tím líp, kdo ví, kolik let se ještě budu moci orienťáku naplno věnovat. No a pak po úspěchu na světáku v Itálii jsem získal mnoho chuti a ta příprava na PWT šla skoro sama, navíc byla trochu jiná než normální točení, takže mě to i trochu obohatilo.

Měl jsi nějaký čas na odpočinek po návratu z Číny, před začátkem přípravy na novou sezónu?
To víš, že jo. Odpočívat se dá furt, to je trochu snazší než točit. Ale než jsem dohnal vše, co jsem v Čechách zameškal, tak "to" zas začalo. Takže nějaký úplný voraz od OB to nebyl. Ale já se stejně líp cítím, když aspoň trochu trénuju, než když jen tak zevluju.

A teď jedno žhavé téma, v tomto týdnu se OB veřejnost dozvěděla o velkém nákupu, který provedlo SNO (Södertälje Nykvarn orienteering – Švédský oddíl poblíž Stockholmu a vítězové Tiomily 2005) v českých řadách. Ještě na plese jsi mi říkal, že k ním nepřestoupíš. Čím tě nakonec zlomili?
Zlomili mě nabídkou, jakou bych v OB nikdy nečekal. Hodně dobrou podporou. Ale rozmýšlení nebylo jednoduché, protože už jsem slíbil klubovou příslušnost někomu jinému a nebylo lehký, se pak na ně vykašlat. Nabídkou Södertalje jsem byl hodně překvapen, ale jsem za ni moc rád. Je super, když už sportu dáváš tolik, že se ti to v něčem vrací, nejen v uznání soupeřů.

A nechceš prozradit něco blíž k té super nabídce, kterou jsi dostal?
Ani né. Jen si tak občas vzpomenu na Lálova slova z jednoho rozhovoru, jak říkal, že mu orienťák nikdy v ničem nepomohl. Tak mé zkušenosti jsou přesně na opačném břehu a jsem moc rád, že to tak je. A přál bych to tak všem orientačním běžcům.

Myslíš, že je výhodné, když vás v oddíle bude pět Čechů? (za SNO letos běhá Dlabaja, Losman, Smola, Rajnošek a Palas?
Jestli je 5 Čechů moc? To vše záleží na vedení a trenérech v Södertälje, myslím, že oni ví moc dobře, co dělají. Ještě jsem s nimi nestrávil ani den, ale podle toho co vím od Sosáka, je to hodně dobře fungující oddíl i na Švédské poměry a jak mě tak i ostatním klukům může pomoci hodně vysoko.

Jaké dáváš oddílu naděje na obhajobu vítězství na Tiomile? Přeci jen SNO i oslabili a to odchodem největší hvězdy Niklase Jonassona (mistr světa ze sprintu 2004). Nebude vám tenhle borec chybět?
Popravdě řečeno než jsem kývnul na nabídku SNO, tak jsem o 10M nějak vážně neuvažoval, teď se to možná změní. V pátek společně s klukama odlétáme do Stockholmu na první letošní meeting elitních běžců SNO, krom kvalitního potrénování na mapě je plánovaný společný víkend někde na chatě, kde by trenéři rádi nastínili plány na tuto sezónu. Myslím, že oni rozhodně o obhajobě vítězství přemýšlí... Já ti teď asi víc neřeknu, kluky ze SNO ještě neznám. Ale plánuji tam teď zůstat celý týden a osahat si jejich tréninkové metody.

Hmm, koukám že opravdu vcelku profesionální přístup. A teď jedna otázka tak trochu mimo lampióny. Když jsem s tebou před dvěma lety dělal rozhovor, nebyl jsi si jistý, zda se běžci nevyplatí mít jednu nohu delší. Co dnes, stále si takovou hloupost myslíš?
Cože? A do kolika noh jsme si už předtím "dali" ? :-)

Když se tak dívám na náš rozhovor, zjišťuji, že se OB věnuješ skoro na 100 %. Máš čas ještě i na něco jiného než školu a trénink?
V podstatě mě stačí tři věci. OB + dobrá parta v oddíle, což Žabiny splňují na 100%, pak ta škola - abych uměl i něco jiného než točit s mapou a buzolu a ta třetí něžnější je ti snad jasná. Ale máš pravdu, od té doby co jsem v Brně, dávám orienťáku hodně. A nato že nejsem v porovnání se světem až tak dobrej, se mi to kupodivu aspoň trochu vrací. Třeba již zmiňovanou nabídkou ze Södertalje. Nebylo tomu odjakživa, do dorostu mě orienťák moc nebral, ale pak jsem objevil jeho kouzlo. Partu lidí a pro mě skvělý sport - rychlej, drsnej, vyzývavej a nemonotonní.

Když jdeš sám 100 minutový výběh, jistě ti projde hlavou spousta myšlenek, nemáš nějakou zásadní tezi, kterou by si chtěl všem předat a nebál ses jí umístit třeba jako nadpis rozhovoru?
To máš recht, určitě seš na tom podobně. Teď mám brutálně zavařenou hlavu přípravou na zkoušky, ale zítra ráno si odskočím na 150 minutovku a zkusím o tom popřemýšlet. Ale tak mě napadá, jdi za svým snem, jdi za tím, co tě baví a třeba v tom objevíš mnohem víc.

Jo jo, zrovna dneska jsem měl problém s hlavou a fakt už mě nebavilo dokola počítat, kolik už jsem uběhl a kolik mi zbývá... Ale naštěstí je spousta alternativních tréninků jako míčové hry a lyžování. Já třeba zítra odjíždím na LOBy. Snažíš se využívat těchto tréninkových alternativ, nebo spíš jen běháš?
Zjistil jsem, že mě žádný jiný sport s mapou nebaví, ani kolo, lyže, rob ani horskej. Ale čisté lyže a horák mě baví hodně, zvláště vytrvalostní tréninky někde v horách. To jsou asi mé nejoblíbenější tréninky. Plavání, bouldering a míčové hry už mě moc neberou. Sice zařazuji alternativní tréninky docela hodně, ale je to skoro divný, že to říkám, ale ten běh mě z toho baví nejvíc, i když je ho tolik.

Na závěr pro neznalé, kolik hodin zatížení si v tomto období na konci týdne zapisuješ do deníčku?
Tréninkový deník jsem si ještě nestihl založit, což je určitě výhoda, že nemusím nic počítat, ale rozhodně to není dobrý. Zatím si vše píšu do mobilu a snad brzo přehodím na papír. Tréninkáč je sice nuda, ale časem ho každý pořádný sportovec docení, tož to taková poučka pro mladší :-) Ještě jsem pořádně nevlít do objemu, takže žádná sláva, ale pod 12 hodin týdně to určitě nebude, tož snad jsem se trochu pochlubil a né shodil před soupeři.

Tím ti chci poděkovat za rozhovor a popřát mnoho sportovních úspěchů do další sezóny. Na závěr také doufám, že s Olafem nebudeme jediní, kteří se touto cestou představí a prozradí své speciality ze zimního období. Přeci jen je potřeba veřejnosti předvést, že se chováme i jinak než jak na vícedenních letních závodech…

 
tisk


týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
úvodní soustředění    16.–19. 11.
Novohradské hory  (JRD)
úvodní sraz RD    23.-26.11.
Litomyšl  (RD)
Speciální silový trénink
Má přispět k dalšímu rozvoji běžeckých schopností. Provádí se explozivním způsobem s těžkou zátěží v málo opakováních. Cílem není nárůst svalové hmoty, ale aktivace nervových kanálů. (Má se zařazovat minimálně 8 hodin po běžeckém tréninku.)
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN