CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

Malý velký muž
 
03.02.2006 | zobrazení 4139
Petr "Oh it´s perfect" Losman
Že už dlouho nikdo nedostal v Hradci na tréninku výprask? Že už má konečně každý hradecký mladík šanci ochutnat chuť vítězství při noční Grand Prix?
Jakpak je to možný? Že by Sosák poprvé v životě onemocněl? Žádný takový! Jak jiní odchází za Poznáním do Shaolinu, odešel Sosák do Södertälje Nykvarn Orientering čili SNO. Kvůli kterému děvčeti a ták, jsem se ho vyptával právě tam.


Odskočme si pro začátek do nedávné minulosti, určitě máš v živé paměti loňský rok. Můžeš ho zhodnotit ze svého podhledu? Zkus najít, co si udělat dobře a co špatně? Dovolim si napsat úvod za tebe: Petr Losman po kvalitní zimní přípravě vystartoval do nové sezóny famózním způsobem jako když se Apollo 13 odpoutalo od startovací rampy. Právě tak silný jako raketa mířící k měsíci i on mohl mít na začátku sezóny velmi smělé plány. Na přelomu dubna / května finišuje Södertälje pro vítězství na Tiomile, o týden později si v podstatě ve "zpackaném" závodě dobíhá pro 8. místo na klasice na Světovém poháru v Anglii. 14 dní poté, ve čtvrtině své cesty, stejně jako ono Apollo 13 přichází banální porucha, která nakonec přeruší cestu k cíli....
Tato sezóna se velmi těžko hodnotí, asi bych napsal to co Ráďa (Radek Novotný): výsledkově nejlepší muž, ale strašně nevyrovnané výsledky. Pro mě bylo třeba pozitivní, že jsem pravidelně bodoval ve svěťáku, naopak mě strašně mrzí zbytečný respekt ze závodů v cizině.
Výsledky v průběhu sezóny byly jako na houpačce. Skvělá forma na jaře, pak zranění, které ovlivnilo zbytek sezóny. Mistrovství světa, skvělý výsledek na sprintu, ale nemohoucnost při klasice. Konec sezóny se nesl v nějakém útlumu. Neběhalo se mi dobře, nevěřil jsem si. 18. místo ve svěťáku bylo tak nějak zadarmo, i když je to dobré.

Nyní žiješ, pracuješ i trénuješ nedaleko Stockholmu v Södertäjle. V podstatě ti právě odbíjí 3 měsíce tvého pobytu, ale všechno to začalo už mnohem dříve, když jsi něco "nevědomky" plácnul v hospodě u piva. Pak se kolesa roztočila, Halden řekl "NO!" a Södertälje "YES!". Haldenu si to vrátil i s úrokama, ale i kdyby ne, myslím si, že nelituješ, že si skončil v Södertälje. Jaké jsou tvé dojmy, můžeš přiblížit tento klub čtenářům?
Přesně jaks to napsal, začalo to v hospodě po 5 pivech, jen s malou opravou, Halden řekl taky ano, ale nenabídl to co SNO. Ale já jsem chtěl stejně víc do Švédska. A líbily se mi dresy Södertälje.
Tak teď jsem tady. Ze začátku to bylo těžký, sám v cizí zemi, muset se starat sám o sebe. Vařit, prát, uklízet - na to jsem nebyl zvyklý, a taky začít chodit pravidelně do práce. Původně jsem měl trochu jiné představy, chtěl jsem dělat na 50 procent, ale to tady není moc běžné, tak dělám na 75. Pondělí, středa, pátek od 7-16, v úterý a ve čtvrtek od 12-16. Dopoledne mám tréninky, ale není problém se domluvit jinak. Dělám pošťáka ve Scanii. Přijímám, registruju a doručuju balíky. Ze začátku to bylo dost těžký, protože jsem se musel naučit všechna místa v obrovském areálu Scanie, kam doručuju balíky, ale teď už většinu znám, takže je to OK. Práce není fyzicky tak náročná, ale občas toho mám vážně dost, nejhorší je vstávat v 6 ráno, naštěstí to mám 20 minut pěšky. Aspoň se stačím probudit. Balíky rozvážím náklaďáčkem, což pro mě jako pro zarytého odpůrce řízení je ten největší test, hlavně když se mám otočit v nějakém úzkém místě, ale zlepšuju se. Ačkoliv teď mi to ještě stěžuje sníh.
Nejprve sem si myslel, že skloubit práci a trénink bude těžké, ale teď už si moje tělo zvyklo a jak jsi mohl sám poznat při své návštěvě v Södertälje, tak mi to jde. Co se týká zázemí a tréninků v klubu, tak si na vlastní oči viděl, že je to na té nejvyšší úrovni a hrozně mi to usnadňuje kvalitní trénování. Je to vážně super a já doufám, že mi to pomůže.

21. ledna proběhl první letošní sraz elitní skupiny běžců Sodertalje, kterého se mimo jiné zúčastnila pětice českých reprezentantů. Ale to není tak podstatné. V dalším týdnu, kdy jsme spolu absolvovali několik tréninků, si měl velmi smělý tréninkový plán. Můžeš prozradit, co jsi natrénoval od soboty 21.ledna ráno do neděle 29. večer, den po dni?
Sobota:
Dopoledne: mapový trénink, intervalový start, protože napadlo dost sněhu, startovalo se po čtveřicích, aby se udržela bojovnost po celou trať. 50 minut
Odpoledne: noční mapový trénink, intervalový start, teď už každý sám, 80 minut, jen 2/3 tratě
Neděle:
mapový trénink, 17 km, dlouhé postupy, hromadný start, 30 cm sněhu, - 15°C, 150 minut
Pondělí:
počasí se už umoudřilo, -1°C, klus 60 minut (zabloudili jsme) na Grondal (obrovské sportovní centrum Scanie), skoky, běžecké a normální posilování, výpony, klus 20 minut zpět.
Úterý:
Dopoledne: Atletická hala, trénink pod vedením Anderse Gärderuda (olympijského vítěze na 3000 metrů překážek, 2 roky kouč norské reprezentace v OB), běžecká cvičení a na závěr 50 x 200 metrů (střídačka za 36 a 50 sekund v kuse)
Odpoledne: výklus 60 minut a výpony
Středa:
běh na Grondal 40 minut, 25 minut rotoped, 10 minut posilování, 10 minut výpony, 40 minut běh zpět
Čtvrtek:
Fakír = extra dlouhý noční mapový trénink pro elitní skupinu SNO, tentokráte 150 minut
Pátek:
Rozklus, výklus 20+20, 14x3 minuty do kopce (300m-65 převýšení ve sněhu), seběh dolů taky 3 min., výpony 10 minut, výběhy se díky sněhu trošku prodloužily 3:30-3:40, nejtěžší trénink týdne
Sobota:
Dopoledne: Axa cup 47 minut, mapa rychle bez chyb
Odpoledne: klus na Grondal a zpět 42 minut, posilko 30 minut, rotoped 15 minut, výpony 10 minut
Neděle:
mapa volně133 minut + klus domů 86 minut, trošku jsem to přetáhl. Plán byl jen tři hoďky. Výpony 10 minut.

Plán od pondělí do neděle splněn. Tzn. 19,3h-163,5km. Teď se těším na odpočinkový týden.

Kdy tě zas uvidíme na závodech v Čechách? Až v červenci 2008? ;-)
Přijedu na nominačky na ME v půlce dubna a pak na podzim na mistrovství. Taky chci běžet nominačky na ME v běhu do vrchu.

Jaké jsou teď tvé tréninkové plány a závodní cíle před ME v Estonsku? Čeho pak se zúčastníš?
V březnu chci jet na kemp do Dánska a po něm běžet Spring Cup. Na začátku dubna běžet švédské mistrovství na dlouhé trati, pak české nominačky, Stigtomtu (6ti členné švédské štafety, 3 úseky v noci + 3 dopoledne) a Tiomilu.
Chci se pokusit trošku omezit počet závodů a víc trénovat. Uvidíme, jestli se to povede. Výsledky budou důležité až na Mistrovství Evropy.

Poslední otázka, který úsek by si nejradši běžel na letošní Tiomile?
Chtěl bych běžet ve dne, nebráním se finiši. Chtěl bych dokázat, že umím běžet i sám, ne jen za Torem :) (Tore Sandvik, loňský finišman Haldenu)

Jak vnímá Sosáka jeden z jeho kolegů v Sodertalje?

Anders Axelsson je nejtvrději trénující muž SNO, taktéž vítěz loňské Tiomili, jeho slavnější bratr Erik do loňského roku taktéž reprezentoval SNO, ale protože si chtěl splnit sen a vyhrát konečně Tiomilu, přestoupil do Haldenu, následující sezónu byl Halden po 7 letech poražen právě SNO, hold takový je život. Požádal jsem Anderse, aby mi řekl pár vět o Sosákovi.

„První věcí, které jsme si všimli na Petrovi "Oh it´s perfect" Losmanovi, bylo, že je extrémně dobrej běžec. Samozřejmě, že jsme to tušili ještě než k nám přišel, jenže on je mnohem lepší než jsme si představovali.“
Sosák se před příchodem do Švédska snažil našprtat angličtinu a nyní i švédštinu. Jeho frekventovaná hláška je "Oh it´s perfect", jen tak pro vysvětlenou.
Anders pokračuje: „Dalším překvapením bylo jeho “everything seems to be perfect“, nyní už víme, že to je jen rozdílný stupeň "oh its perfect".“ Ale není divu, po příjezdu do Södertälje z vás nevypadne mnoho jiných slovních spojení. Protože ten klub prostě takhle funguje!
„Petr je dobrý kámoš a člen našeho týmu, téměř nikdy nevynechá trénink a je pro nás obrovským přínosem.
Ale to zdaleka není vše. Loni v listopadu při naší každoroční tradiční klubové párty nám Petr odhalil své umění diskotanců. Posunul nás do nového “levelu“. Tančit tak blízko u země se nám do této chvíle zdálo zhola nemožné,
“ zakončuje své povídání Anders Axelsson.

„Andersi, prozraď ,kvůli který kočičce k vám Petr přišel?“
„Viděls v úterý tu holku na tom běhátku?“
„Si piš!“
„Tak ta je moje. Za Petrem přijede ta jeho od vás z Česka, ještě jsme ji neviděli, ale už se na ní moc těšíme!“
:)

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
JEC 2017    28.9.-1.10.
Fürstenfeld (AUT)  (JRD)
SP finále    29.9.-1.10.
Grindelwald (SUI)  (RD)
úvodní soustředění    16.–19. 11.
Novohradské hory  (JRD)
úvodní sraz RD    23.-26.11.
Litomyšl  (RD)
Mrštný jako lasička?
Protahování a cvičení na obratnost vedou nejen k prevenci zranění, ale i ke zlepšení ekonomiky běhu a výkonnosti. Protahování zlepšuje četnost zapojování svalových vláken do pohybu a rozšiřuje pohybový rozsah. Cvičení na obratnost působí na lepší svalovou koordinaci a mrštnost, což je v terénu důležité.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN