CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

Doběhne si Dana v "Dansku" pro medaili?
 
25.07.2006 | zobrazení 3442
Sotva usedl prach na hudbou ubitém prostranství v Roskilde (Glastonbury letos spí), přesunují se zraky všech příznivců alternativní zábavy po mapě mírně na západ. Špičkové výkony, rozhodující momenty, silné příběhy. Další MS v orientačním běhu buší na bránu dějin.


Nejen slovní hříčka v nadpisu naznačuje, že na letošním MS by na nás žádní čertíci z krabičky vyskakovat neměli. Šampionát s centrem v jutské metropoli Aarhusu se odehraje v klasickém kontinentálním terénu, stejně členitém pro závodníky všech 42 zúčastněných zemí."V podstatě je to terén, jaký kolem Brna najdu taky," prohlásil nedávno Tomáš Dlabaja. Má nás to plnit optimismem v očekávání výsledkové senoseče? Prrr... I sebeostřejší kosa může hodně snadno narazit na kámen. Podmínky jsou pro nás přijatelné - stejně jako pro borce z dalších zhruba 10-15 silných zemí. Dánský terén však našim může pomoci podat výkony, jakých jsou schopní v domácích podmínkách. A to jsou plusbody, člověka to uklidní.

Dana Brožková se už několikrát přiblížila stupňům vítězů, scházely drobnosti. Ve Švédsku 4. a 8., v Japonsku 6., v Estonsku 6. Má natrénováno a je zase o něco vyzrálejší. Byla by chyba mluvit o medailích, ale je na místě těšit se z další velké šance na historický průlom. Náročná, dlouhá klasika by Daně měla umožnit prodat to co umí. Šance na sprintu je téměř rovnocenná, s každým větším zaváháním však mizí.

Eva Juřeníková prokázala vloni v Japonsku 13. a 14. místem, že se umí skvěle připravit na ten pravý okamžik. Na Dánsko si věří a ráda by do první desítky. Nic na tom nemění ani malý zádrhel v přípravě - kvůli zvrtknutému kotníku musela vynechat nominační závody a na 14 dní omezit trénink. Poběží klasiku, middle a štafety.

Zdenka Stará se po letech přešlapování na kraji světové elity letos v zimě opřela víc do běžeckého tréninku a na výkonech je to vidět. Pokud se vnitřně vypořádá se změnou rolí, může Zdenča na middlu pomýšlet nebývale vysoko. V mezičase poběží sprint, který nemá příliš v oblibě. Zbylo však volné místo a krátký závod vhodně zapadá do přípravy na důležitější starty - kromě middlu i štafety.

Slibný výkonnostní vzestup předvedla letos i Radka Brožková, která výborně zvládla oboje nominačky i jarní ME, a svými výkony se napevno zařadila do současného základu RD. Při svém prvním startu na MS poběží Radka middle a klasiku. Na obou tratích má jistě reálnou šanci na první dvacítku.

Zuzana Macúchová se letos do aktivit RD nezapojila, částečně se věnovala atletice. Na nominačních závodech však podala kvalitní výkony a nominovala se do týmu. Pro MS dostala důvěru pro závod ve sprintu, kde by vzhledem ke svým zkušenostem i běžeckým schopnostem nemusela být bez šance na kvalitní výsledek.

Michal Smola se po odchodu dvojice Horáček / Jedlička pasoval svými výkony na aktuální českou mužskou jedničku. Na podzim i na jaře se stabilně zabydlel ve druhé světové dvacítce a proto je TOP10 tentokrát jasným cílem. Povést se to může na middlu i na klasice. Bingo našel svůj styl, kopce má rád a umí se skvěle připravit.

Petr Losman je sice hrdinou štafetového závěru z ME, jednotlivce tam ale devátý muž z loňského MS dobře nezašel. S pověstnou pílí se proto chystá na revanš. Čeká ho náročná dvojkombinace sprint (2kola) + klasika. Snad se mu na meziárodní scéně konečně povede prolomit prokletí delších tratí.

Tomáš Dlabaja hýří nejenom chutí do závodění, ale i solidní formou. Na posledním MS i ME se mu podařilo z nemožných kvalifikačních pozic útočit na první dvacítku. Doba nováčkovství je pryč, dvacítky se před Olafem třesou.

Vladimír Lučan zraje jako kvalitní moravská odrůda, byť na pardubickém tartanu. V týmu pro MS představuje zejména potřebnou jistotu do štafety. V minulosti už ale několikrát ukázal, že krátké tratě umí. Kromě štafet poběží i middle.

Jan Šedivý je překvapením v nominaci. Za dva roky po zisku štafetové medaile na JMS se dokázal výkonnostně posunout mezi domácí špičku v dospělých. Start na MS bude hlavně cennou zkušeností. Poběží sprint a middle.

Vyvrcholením MS jsou vždy štafety. V těch se v minulosti Čechům často dařilo. Týmový duch elektrizuje. Ani letos nejsou šance úplně malé. Ženy v předpokládané sestavě Stará - Juřeníková - Brožková budou těžit ze zkušeností a silné finišmanky. Muži nastupí ve stejné sestavě jako při bramborovém úspěchu na ME v Estonsku: Lučan - Smola - Losman. Proti zhruba deseti stejně silným týmům to opět nebudou mít jednoduché. Obhájit umístění z jarní generálky (4. a 6. místo) bude v obou kategoriích náročné, ale ne nereálné.

Finálové závody se běží 1.-5.8. Další informace je možné najít na stránkách MS, kde mají všechny týmy i vlastní blog.

Rezervujte si nejlepší místa. Hvězdy vystupují z limuzín, festival brzy začne!

 
web | tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
úvodní soustředění    16.–19. 11.
Novohradské hory  (JRD)
úvodní sraz RD    23.-26.11.
Litomyšl  (RD)
Vnitřní rozhovor
Metoda jak trénovat a udržet koncentraci v průběhu závodu. Když se na každé kontrole zeptáš sám sebe "Tak jak na další?", budeš si muset nějak odpovědět - stanovit taktiku, záchytný bod, prostě nelajdačit. Většina chyb na elitní úrovni vzniká z lajdáctví, z rychlosti na úkor práce s mapou.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN