CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

SP FRA: Vichřice zrušila middle!
 
03.10.2006 | zobrazení 4033
Zhruba dvě třetiny závodníků už bojovaly s nesmírně těžkou tratí, když padlo rozhodnutí. Zkřížené ruce hlavního rozhodčího znamenají jediné: závod je zrušen.


Ráno hustě prší, zvedá se vítr. Na podzim to bývá běžné, orienťák je přírodní sport. V modelovém lese je slušná tma. Na lupy, které tolik usnadňují čtení detailní mapy, je třeba zapomenout. Výzva je ještě vyzývavější.

Ve chvíli, kdy někteří závodníci s překvapenými úsměvy opouštějí startovní koridor, moc nechápeme, co se děje. Že by došly popisy? To se stává... "The race is cancelled." Pořadatelé se v daném počasí dále nemohou zaručit za bezpečí závodníků.

Cestou autem ze startu do cíle dumám, jestli vrchní kontrolor není moc měkký. Z úvahy mě vytrhne větrný poryv a mám co dělat, abych zůstal na silnici... V cíli už je skoro všechno uklizeno (pokud bylo něco vůbec postaveno). Pořadatelé balí poslední transparenty, vytrhávají tyčky doběhu. "Kde jsou závodníci?" ptám se. Byli zastavení na několika místech na trati a posláni doklusnout po cestách do cíle. Po chvíli se opravdu z různých stran trousí smíšené skupiny klábosících soupeřů. Vichr na cílové louce místy jako by nadzvedával stavební buňku s počítači... Mezi posledními doklusávají Sosák a Raimo, kteří se rozhodli dokončit celou trať."Ničeho jsem si v lese nevšimnul," tvrdí Osin, který do cíle došel nejdřív. Šéďa má opačné zážitky: "Všude to tam lítalo, slyšel jsem padat stromy. Furt jsem se díval jestli to nepadá na mě." V oblasti se prý nedávno prohnala vichřice a spousta stromů je od té doby načatých. Takové teď padají jako závory.

Jedeme do tepla. Cestou odklízíme strom. Do naší chatové osady se opírá vítr od jezera. Odpadky složené v bedně na zápraží teď zdobí půl kempu, cesty jsou vystlané ulámanými větvemí, támhle letí stůl. Ani elektřina už se k nám neodvažuje. Příroda má jasnou převahu.Zítra se má běžet sprint na náhorní pláni Gergovie. Teď naprosto nemyslitelné... A další závody? V lese bylo už tak dost polomů, mapovaných tmavě zelenou. Po dnešku jich asi hodně přibude. Tu situaci pořadatelům nezávidím.Pravě pro nás přišla správcová, máme se evakuovat do hotelu. Říká, že nečas má trvat dva dny...

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
úvodní soustředění    16.–19. 11.
Novohradské hory  (JRD)
úvodní sraz RD    23.-26.11.
Litomyšl  (RD)
Kdy zakopneme o anaerobní práh?
Anaerobní práh (ANP) je úroveň zatížení organismu, kdy tělo přestává být schopné plynule odbourávat splodiny anaerobního spalování (např. kyselina mléčná). Začíná se hromadit laktát, svaly tuhnou, zhoršuje se koordinace. Výkon začne po krátké době klesat. Důležitá veličina v souvislosti s efektivním řízením fyzického tréninku.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN