CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

Včera jsem si šel zaběhat aneb inspirace k tréninku
 
27.01.2007 | zobrazení 3786
Po loňské sérii rozhovorů s reprezentanty přichází letos opět něco na rozproudění zimou zamrzlých vod. Kdo, kde a s kým, to tu bylo loni, letos se koukneme, jakpak ti naši kluci a holky trénují. Několik z nich vybralo jeden ze svých letošních tréninků, který by vás mohl taky zaujmout a třeba vás inspirovat v přípravě na novou sezónu.


Prý když jsem si to vymyslel, tak s tím mám taky začít. Vybral jsem si mapový trénink, který v Södertälje nazýváme "Master". Vymyslel jej pravděpodobně velmi líný trenér, které mu se nechtělo do lesa stavět terčíky. Avšak na jeho obranu musím podotknout, že to byla myšlenka geniální. O co jde?

Sejde se parta orienťáků, je pro ně připraven technický mapový trénink a to v noci. Jenže v lese nejsou kontroly. Jeden z nich je zvolen tzv. mástrem, startuje první, dostane do rukou reflexky a má za úkol všechny kontroly postavit. Několik minut po něm startují ve velmi krátkých intervalech ostatní a nahánějí mástra, který má sice náskok, za to musí jít tak najisto, aby každou kontrolu postavil přesně! I když je doběhnut, tak trénink pokračuje...

Jistá alternativa je, že na trati mohou být postavené všechny kontroly kromě jedné, kterou má postavit mástr. Ten ale neví, která z kontrol to je, takže stále musí jít velmi opatrně, aby ji pak byl kdekoliv schopen přesně postavit.

Navíc nemusí chybět ani fársty. Tím pádem je na mástrových bedrech více práce, musí postavit všechny, zatímco ostatní běžci už hledají jen tu svou.

A jaká že je to inspirace k tréninku, když je teď v lese kotel sněhu? Ani v Södertälje to není ideální. Tak abychom nepřišli o náš rychlý mapový trénink, udělali jsme si ho ve městě. To samozřejmě nemůže být stejně obtížné jako tmavý noční les, a tak jsme se to snažili vynahradit volbami postupů mezi kontrolami.

V odkaze ukázka části městské trati. http://dlabaja.profitux.cz/sno_m.jpg

 
tisk


týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
prázdninové VT    19.-28.8.
Žabljak (MNE)  (JRD)
následující akce
SP série 3    24.-27.8.
Cesis (LAT)  (RD)
Kemp MS    28.8.-1.9.
Cesis (LAT)  (RD)
Euromeeting    1.-3.9.
Moss (NOR)  (RD)
Mapový kemp    4.-7.9.
Norsko  (RD)
JEC 2017    28.9.-1.10.
Fürstenfeld (AUT)  (JRD)
No shortcuts!
"Tvrdě trénuj. Na vrchol nevedou zkratky, jen krev, pot a slzy. Musíš umět překonat bolest. Vědomí, že to dokážeš, tě nesmírně posílí." (Kent Olsson)
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN