CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

Z bažin vyšel překvapivý mistr, Dana Brožková v desítce
 
29.05.2008 | zobrazení 4394
"Řeka se smí překonávat jen po mostě!" Pokyn, který se před závodem jevil jako nedbytečný, získal svůj význam. Někteří závodníci přibíhali z finále klasiky tak rozplavaní, že by si možná ani nevšimli, že neskočili do bažiny, ale do řeky. V pro nás netradičním souboji s pobaltskou přírodou doběhla Dana Brožková osmá a tři muži v širší špičce. Mistry Evropy se stali Dmitrij Tsvetkov (RUS) a Anne Margrethe Hausken (NOR).


Jméno nového mistra je obrovským překvapením - Dmitrij je sice juniorským mistrem světa z Estonska 2003, ale v dospělých se zatím nikde výrazně neprosadil. Tentokrát mu závod sedl náramně, těsné vedení z rádia ve 2/3 tratě dokázal udržet až do cíle. Vzhledem k terénu hodně překvapili i Švýcaři - 2.,4. a 6. místo jsou vynikající vizitkou kontinentálního týmu. Naopak hodně zklamaní museli být Noři a Fini (nejlepší Ikonen 9.) - těm by takový terén měl sedět. Z našich podal nejlepší výkon Jan Procházka, který doběhl 17. - startoval úplně vpředu, celou trať si odvedl sám a nikde hrubě nechyboval. Ještě lépe se umístil Vladimír Lučan, který ale značnou část tratě těžil z dalšího famózního výkonu Emila Wingstedta. Michal Smola udělal už na začátku velkou paralelní chybu, která ho stála téměř čtyři minuty. V druhé části tratě pak běžel ve dvojici se Švédem Millingerem a výrazně mu pomohl k jedenáctému místu.

Také druhé zlato Norky Hausken mezi ženami je překvapením, více se věřilo některým jistějším mapařkám. Její spontánní radost na stupních vítězů prozrazovala, že ani ona sama se za loženou favoritku rozhodně nepovažovala. Dana Brožková přidala do své sbírky další skvělý závod - 8. místo v takovém terénu potěší. Nebylo to bez chyb, ale vzhledem k téměř nulové zkušenosti s místním terénem je takový výkon úspěchem. Taky sestra Radka měla svůj závod skvěle rozběhnutý - do motýlku nabíhala pátá. Jenže za motýlkem přišlo plavání v bažině, při kterém Radka ztratila buzolu i chuť do dalšího boje s močály. Osmiminutová ztráta znamenala konec šancím.

Závod byl opravdovou výzvou, ani metr zadarmo. Navíc se před startem nevědělo jak vlastně prostor vypadá - nebyla k dispozici žádná starší mapa. A to je v současném světovém OB stále vzácnější jev. Závod tak byl pro některé výpravy důkladnou zkouškou flexibility - platí i pro nás. Nemáme žádný terén, který by se k něčemu takovému byť jen vzdáleně přibližoval. Naopak závodníci z Pobaltí a Ruska se v místních lesích musí cítit jako čolci v mokřadu...

Nevítanou překážkou je aktuální vodnatost místních bažin, ve kterých stojí voda, takže to celé vypadá jako jezero se stromy. Ačkoliv pořadatelé ujišťují, že je vše průchodné, někteří místy museli plavat.

Ve finále jsme zase viděli řadu více či méně spolupracujících skupinek - věšení zase hodně ovlivnilo výsledky. Určitě je aktuální ještě víc propracovat metody rozdělení seběhlých závodníků. Současný stav je při stále větší vyrovnanosti světové špičky hodně nefér. Fyzicky se s těmi nejlepšími udrží v podstatě všichni. Při dvouminutovém startovním intervalu tak "dobrý los" v mnoha případech nahrazuje nedostatky v technice. Toto téma se mezi trenéry i závodníky hodně diskutuje.

Z výsledků:
Ženy:
1. Hausken    NOR 68:55
8. Brožková D     74:21
20. Juřeníková     81:11
25. Brožková R     85:05
26. Stará        85:47
29. Dočkalová      86:58 

Muži:
1. Tsvetkov    RUS 89:12
14. Lučan        94:00 
17. Procházka      95:23
21. Smola        97:11
31. Mrázek       99:28
42. Dlabaja       102:58
stránky EOC 2008

:: mapa s tratí mužů


Bet přiburácel do cíle ve směrném čase stavitele a prohlásil, že šel bez chyby. Vypadalo to slibně.


Vykoupaná Radka běžela velkou část tratě bez buzoly.


Dana se s tím poprala sama a dobře.


Lála přiznává bez mučení, že mu Emil moc aktivity v druhé půlce závodu nepřenechal...


Ve chvíli doběhnutí byl patnáctý, v cíli čtrnáctý - určitě spokojenost.


Anne Margrethe Hausken


Dmitrij Tsvetkov


Česká lavička


diváci

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
úvodní soustředění    16.–19. 11.
Novohradské hory  (JRD)
úvodní sraz RD    23.-26.11.
Litomyšl  (RD)
Hlava mapa
...říkával Filip Toušek v Bloudění orientačního běžce. Tvrzení o nohách, které nikdy nesmějí předběhnout hlavu je stále základní tezí úspěšného závodního orientačního běhu.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN