CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

Olomoucký sprint: 6., 6., 7., 9.
 
13.07.2008 | zobrazení 3933
Start domácího šampionátu ozdobily kvalitní výkony našich reprezentantů. Nestává se často, abychom v první desítce závodu na mistrovství světa našli hned čtyři české vlaječky! Jak probíhal ten radostný den?


Ranní kvalifikace přinesla podle očekávání rychlé nekomplikované tratě - ale i na takových se dá vypadnout. Všichni naši, včetně naprosto profesionálně působícího nováčka Mráze, se dokázali zkoncentrovat, vytěsnit nervozitu z premiérového startu na domácí půdě a proběhnout závod bez výraznějšího zaváhání. Výjimečně povedný první krok. Ze skupin postupovalo prvních patnáct, naši doběhli mezi 1.-8.místem a zajistili si tak zajímavé startovní pozice do finále. Ne, že by na sprintu startovka rozhodovala, ale pro psychiku závodníka je vždycky lepší, když se mu kvalifikace povede. Zajímavostí je kvalifikační výkon Francouze Gueorgiou, obhájce prvenství z loňska - ten totiž rozběh evidentně "vychladil", na každém postupu dostal pár vteřinek a ve skupině byl až jedenáctý. Ocelové nervy, tohle by si asi v současné době nikdo jiný nedovolil...

Z Prostějova rychle zpátky do Olomouce na oběd a do péče zručných rukou našich masérek Míly a Venduly. Poležet, trochu se prospat a znovu oprášit mapy s množstvím analyzovaných postupů na odpoledne. Šance uplatnit trénink i důkladnou teoretickou přípravu pomalu nadchází.

Dobu před vstupem do předstartovní karantény zpestřilo jen zapomenuté číslo Tomáše Dlabaji, na koleje je to naštěstí blízko... Zatímco v aréně na olomouckém náměstí probíhá slavnostní zahájení šampionátu, gladiátoři rozjímají v parku, za oponou několika městských bloků a spíš než hlas spíkra k nim doléhá hřmění, zatím jen vzdálené. Se startem žen se však zvedá vítr a příznačně se schyluje k bouři. Ta první však Olomouc o vlas míjí a tak se můžou všechny holky soustředit na závod, už tak psychicky hodně náročný přítomností spusty známých tváří a hladových chřtánů televizních kamer.

Dana Brožková startuje jako úplně poslední a po vítězství v kvalifikaci se mezi diváky sem tam skloňuje slovo medaile. To je však hodně vysoká laťka, která se jen výjimečně udrží na stojanu. Dana běží špičkový závod a do své sbírky zařazuje další pódiové umístění. "S výkonem jsem spokojená. Já nejsem až takovej sprintér... Jsem ráda, že před klasikou už mám takový výsledek."

Z devátého místa Daně skvěle sekundovala Eva Juřeníková. Na podzim se rozhodla pro start na sprintu, a ačkoliv rozhodně nepatří mezi atleticky zaměřené typy, dokázala právě na sprintu poprvé proniknout do vytoužené světové desítky! "Jasně, mám velkou radost! Spokojená."

Radce Brožkové se příliš nevyvedl poměrně netradiční úvod do závodu - dlouhá volba postupu hned na první kontrolu. Tam ztratila zhruba 40" a taková ztráta se na na dvanáctiminutovém sprintu už dohnat nedá. Přesto nakonec vyválčila solidní 17.místo.

Po chvilkovém rozjasnění se s příchodem mužského závodu obloha opět začala zlověstně zatahovat. Druhá bouřka jako by mířila přímo do prostoru závodu. V tu chvíli možná někteří litovali, že v kvalifikaci běželi dobře - déšť se zdál být jen otázkou pomalu ubíhajícího času.

První z našich vlétl do závodu Honza Mrázek a ve své premiéře na MS obstál. Konečné 18.místo je naším nejhorším výsledkem dne, a to je paradoxně hodně pozitivní konstatování.

Tomáš Dlabaja a Jan Procházka si do finále přinášeli výborný pocit z dopoledne a chuť zaběhnout výrazný výsledek. A to se jim povedlo. Oba sice v cíli hlásili po jedné výraznější chybě, která je v konečném účtování stála medaili, ale kdyby jsou jen kdyby. To, co se počítá, je 6. a 7. místo z mistrovství světa - šestého Dlabaju dělily od sedmého Procházky jen tři desetiny vteřiny. Vpravdě bratrovražedný boj na pásce, vezmeme-li v úvahu, že šlo o cenné pódiové umístění... "Olafovi to přeju, udělal pro nás v teoretické přípravě na tenhle závod obrovský kus práce, ze které jsme pak všichni těžili," reaguje hned po doběhu Bet, pro kterého je sedmé místo prvním velkým individuálním výsledkem na mezinárodní scéně. O tom, že k medaili nebylo daleko, svědčí i první slova Tomáše Dlabaji v cíli: "Narazil jsem omylem ženskou kontrolu, naštěstí jsem to zjistil, ale prozmatkoval jsem tam skoro dvacet vteřin... Škoda. Ale šesté místo beru, je to paráda. A skvělý, že zaběhli i ostatní. Dobrý začátek."

Večer se k výpravě připojili Vladimír Lučan a Michal Smola. Pondělí bude věnované přípravám na kvalifikaci klasiky. Část týmu také pojede ještě trénovat do Jeseníků.

Z pozice závodníků a trenérů působí zatím šampionát výborným dojmem, drobné problémy se ladí za chodu a výpravy jsou spokojené. První finálový závod byl důstojný a kvalitní. Těšíme se na další.

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
JEC 2017    28.9.-1.10.
Fürstenfeld (AUT)  (JRD)
SP finále    29.9.-1.10.
Grindelwald (SUI)  (RD)
úvodní soustředění    16.–19. 11.
Novohradské hory  (JRD)
úvodní sraz RD    23.-26.11.
Litomyšl  (RD)
Jak vyzrát na kyselinu?
Anaerobní toleranční trénink rozvíjí schopnost lépe ustát a odbourávat tvořící se laktát, který omezuje výkon. Pro orienťáka je vhodné např. běhat opakovaně 30-90" naplno do kopce s pauzou 2-3x delší. Doba úplného zotavení je dlouhá - 24-96 hodin. Tréninkový efekt je krátkodobý a úplně zmizí během měsíce. Používá se jako ladící trénink, 4-8 týdnů před závody.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN