CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

V Portugalsku Švýcaři, v Itálii Fini
 
03.02.2009 | zobrazení 4433
V únoru a březnu podnikne reprezentace dvě tréninkové výpravy na jih. V Portugalsku a Itálii zdaleka nepůjde jen o pouhé rozšíření rejstříku prožitých terénů.


Den po libereckém vystoupení Lukáše Bauera na klasické patnáctce odlétají členové RD A a B na týdenní kemp do Portugalska. Hned v jeho úvodu je čekají třídenní závody v oblasti Alentejo. Únorové Portugalsko se už stalo fenoménem a tak je i letos konkurence skvělá - m.j. kompletní reprezentace Švýcarska a Dánska, společně s několika silnými kluby (Kristiansand, Baekkelaget, Stora Tuna, Kalevan Rasti, Kobra Bratislava...)

Závody se poběží mezi korkovými duby a olivami, ve zvlněném polootevřeném terénu, který je místy vyšperkovaný o balvanovité pasáže. Obecně platí, že z mapy to vypadá těžší než ve skutečnosti (skvělá viditelnost) a elita v tamním terénu lehce dosahuje až neuvěřitelně rychlé průměry na kilometr, přestože některé pasáže můžou být zapeklitou výzvou. S místním terénem máme zkušenost např. z ArMS 2001 nebo velmi čerstvě z lednových závodů, kterých se účastnila skupina z Mory pod vedením Evy (+Bingo).Závody Portugal O-meeting jsou celkem čtyřetapové. Naši, podobně jako třeba Švýcaři, naskočí až přímo do druhé, klasické etapy, která se běží jako WRE. Následuje middle a premiérový hromadný start, který výborně zapadá do našich plánů.

Portugalský kemp totiž bude, zejména ve své druhé části, věnovaný přípravě na štafety. A hromadný start s dvěma závody v nohách je skvělou modelovou situací - vzhledem k programu MS se totiž závodník často potýká nejen se soupeři a nástrahami tratě, ale i vlastní únavou. A tu musíme bezpečně mentálně zvládat, jinak je pro nás větší hrozbou než vlastní orientační problémy.

Po závodech se přesuneme ze starobylé Évory (UNESCO) do všední, ale nám už dobře známé Miry, kde se pokusíme navázat na naše působení z před dvou let. Čekají nás příbřežní ploché duny, které jsou však u Miry na některých místech zpestřené o náletovou vegetaci. Členité vrstevnice, absence cest a místy snížená viditelnost. I v takovém terénu se dá běhat bez chyb, minule se nám to však zdaleka nedařilo. Pokusíme se o reparát, který však bude o to těžší, že tréninky budou stavěné tak, aby zahrnovaly rušivé faktory a štafetové situace. (Minule byl kemp zaměřený na nácvik klasického middlu s indiv. startem.)Soustředění v Miře absolvujeme sami. Varianta společného kempu se Švédy byla aktuální jen pár dní, pak se rozhodli jet radši do Bulharska, kde se koná příští ME a jehož kopcovité terény jsou pro seveřany přirozeně větší výzvou.Nové impulsy bychom naopak mohli nasbírat při březnové autovýpravě na apeninský poloostrov, kde najdeme nejen modelové terény pro letošní maďarské MS, ale také finskou reprezentaci a Kalevan Rasti, se kterými koordinujeme náš plán. I přes mírně odlišný přístup (Finové tam budou déle a mají volnější program) jsou dohodnuté některé společné závodivé fáze, kde bude unikátní možnost potkat další světová esa. Mimochodem - některá z nich budou přímo i v naší výpravě. Skupina, kterou dala dokupy Eva, zahrnuje Linu Bäckström, Lenu Eliasson, Helenu Jansson a Martina Johanssona. Je pozitivní, že takoví závodníci mají chuť s námi jet potrénovat. Ostatně, na společný italský kemp jsme byli osloveni z finské strany, a to potěší.Také v Itálii budeme pobývat na dvou místech. První čtyři noci strávíme v oblasti Gargano, kde najdeme nejen les s podobným krasovým horopisem jako v Maďarsku, ale i pověstná italská sprintová městečka a možná i pobřežní duny. Na aktualizaci map pilně pracují dva finští mapaři, uvidíme, co se jim podaří zkompletovat. První část pobytu zakončí společné "táborové" štafetky s Finy a KR.Na druhou část akce se přesuneme do horského střediska Monte Livata u Říma, dějiště finále SP 2005. Hotel Italia, který bude naší základnou, leží v nadmořské výšce kolem 1200m n.m., a tak se budeme trochu modlit, aby už byla příroda v jarním rozmaru. Mapy v pohoří Monti Simburini nabízejí jak kopcovitý kras podobný maďarským Bukovým horám, tak i velmi atraktivní polootevřené horské pastviny, které jsou extrémně orientačně náročné. Efekt je umocněný osobou mapaře - Maďar János Sötér, který odpracoval všechny tamní mapy, je jedním z hlavních kartografů letošního MS.Ačkoliv i italský kemp bude mít na programu převážně kratší, intenzivní fáze, v závěru dojde i na pořádnou klasiku, pro kterou jsou Apeniny jako stvořené.

Výprava z Čech bude zahrnovat zhruba 20 členů RD ABC a také 4 juniory, vyslané skupinou AR20.Pro oba kempy je zajištěné kvalitní ubytování nižšího hotelového typu tak, aby přínos poměrně nákladných akcí nebyl kalený nepohodlím. Atraktivní terény, nové výzvy, nová setkání. Je se na co těšit. To, co neovlivníme, je počasí a kurz koruny vůči euru. Ačkoliv jedeme na jih, očekávejte zimu. V Portugalsku letos padal poprvé po dlouhé době sníh i v nížinách. Příroda blázní. A ekonomika taky. S každým nárůstem ceny eura o korunu jako by s námi cestoval jeden neběhající darmožrout navíc...

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
úvodní soustředění    16.–19. 11.
Novohradské hory  (JRD)
úvodní sraz RD    23.-26.11.
Litomyšl  (RD)
Mrštný jako lasička?
Protahování a cvičení na obratnost vedou nejen k prevenci zranění, ale i ke zlepšení ekonomiky běhu a výkonnosti. Protahování zlepšuje četnost zapojování svalových vláken do pohybu a rozšiřuje pohybový rozsah. Cvičení na obratnost působí na lepší svalovou koordinaci a mrštnost, což je v terénu důležité.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN