CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

Světové hry: Na Taiwanu letos obhajujeme bronz a olympijskou naději
 
12.02.2009 | zobrazení 4306
V červenci, zhruba měsíc před mistrovstvím světa v Maďarsku, se čtveřice našich závodníků popere s buší a tropy na Světových hrách v taiwanském Kaoshiungu.


Česká Republika vyšle do bojů standartní počet dvou žen a dvou mužů. Vzhledem ke komplikované a drahé dopravě bylo o nominaci rozhodnuto už s pětiměsíčním předstihem:

Ženy:
Brožková Dana
Brožková Radka (obě Sportcentrum Jičín)

Muži:
Dlabaja Tomáš (Žabovřesky Brno)
Šedivý Jan (Praga Praha)

Při tvorbě nominace hrálo roli rozhodnutí dalších členů RDA - Evy Juřeníkové, Michala Smoly a Jana Procházky, kteří se neucházejí o start na Světových hrát a v inkriminovaném období se chtějí plně věnovat přípravě na srpnové MS.

Při rozhodování mezi kandidáty z řad RDB dostal důvěru Jan Šedivý. Důvodem je typová vhodnost pro dané disciplíny (na WG se běží jen sprint, middle a štafety) a schopnost zaběhnout výkony na úrovni světové špičky (vítěz sprintu na EM 2008, vítěz middle na CM 2007, výrazné výkony ve štafetách).

Dana Brožková zatím není o své účasti 100% rozhodnutá, po zdravotním výpadku v průběhu zimní přípravy se teprve uvidí, zda by účast na WG příliš neohrozila výkonnost na MS. Proto bude v nejbližší době jmenována také náhradnice. Další rozhodnutí by mělo padnout v polovině dubna. Mužský náhradník bude určen po nominačních závodech na MS na přelomu května a června.

Nominace prošla oponenturou a schválením sekcí OB.

Světové hry se konají jednou za čtyři roky a jsou obdobou olympiády pro neolympiské sporty. OB byl poprvé na programu WG už v roce 2001 v Japonsku. Na minulých hrách v Düsseldorfu v roce 2005 získala naše štafeta ve složení Petr Losman, Marta Štěrbová, Tomáš Dlabaja a Dana Brožková bronzové medaile a orientační běh zanechal podle ohlasů velmi dobrý dojem, ačkoliv závody, ukryté stranou hlavního dění, byly divácky víceméně nulové. Světové hry by měly být teoreticky přestupní stanicí pro vstup do olympijské rodiny. Zdá se však, že rozhodující jsou spíše jiné faktory - např. úspěšný televizní koncept, velikost oslovovaného trhu, pozice sportu v hostitelské zemi apod.

Taiwanský Kaoshiung leží na jižním cípu čtyřistakilometrového ostrova, který je a není součástí Číny. Na závodníky čekají náročné podmínky, které prověří jejich přizpůsobivost a odolnost - dlouhé cestování, netradiční zarostlý příměstský porost a typická asijská prádelna s teplotami přes 30° a vysokou vlhkostí.

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
úvodní soustředění    16.–19. 11.
Novohradské hory  (JRD)
úvodní sraz RD    23.-26.11.
Litomyšl  (RD)
Rozcvičením k vyššímu výkonu i proti zranění
Rozcvička připravuje tělo na intenzivní námahu. Zahřeje organismus - lépe se transportuje kyslík i nervové signály. Např. klusání 5-10 min, svalová rozcvička, cvičení na zvýšení pulsu a na závěr stupňovaně 4x 60m. Protažení před startem je důležité (zlepšuje zapojení svalových vláken do pohybu), provádí se s kratšími výdržemi (cca 10-15s). Patří sem i koncentrace a mentální příprava před startem. Má vliv jak na výkon tak na prevenci zranění.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN