CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

Kdo vyběhne první ze tmy? Sledujte tiomilu on-line
 
16.04.2009 | zobrazení 4853
Tiomila v Dánsku? Možná příště. I tak je letošní ročník převratný - poprvé se poběží mimo střední Švédsko. Na jihu, ve Skåne. A uspět mohou i mnozí Češi. Noc ze soboty na neděli bude dramatická. Díky internetu můžeme být při tom.


Češi se v poslední dekádě propracovali do řady špičkových skandinávských velkoklubů. Pro českého fanouška se tak heroické výkony týmů plných "ssonů", "viků" a "lainenů" stávají docela atraktivními. Jak jsou jednotlivé úseky dlouhé, na kdy jsou plánované předávky a kdy borci z naší špičky zasáhnou do bojů?

Ženy

1 - 7.5km, start 13:45
Zuzana Macúchová (Domnarvet 2), Lucka Krafková (Söders), Simona Karochová (Hagaby), Zuzana Hermanová (LPU), Martina Spurná (PGP), Tereza Novotná (PHK)

2 - 7.5km, plán. předávka 14:35
Dana Brožková (Domnarvet 1), Vendula Klechová (Halden 1), Zdenka Kozáková (Sävedalen 2), Martina Fejlková (PHK)

3 - 5km (nefarstováno), 15:25
Eva Juřeníková (Domnarvet 1), Adéla Jakobová (Nydalen 1)

4 - 7.5km, 16:00
Bohdana Heczková (Turun Suunistajat), Martina Dočkalová (LPU), Zuzana Stehnová (PHK)

5 - 9.5km, 16:50
Radka Brožková (Mora), Iveta Duchová (LPU), Jana Panchártková (PHK), Míša Omová (Söders), Eva Kabáthová (ZBM)

Jedním z velkých favoritů závodu je štafeta Domnarvets GoIF v sestavě s Danou Brožkovou a Evou Juřeníkovou. Tým z Borlänge výrazně posílil příchodem špičkových švédských reprezentantek Leny Eliasson a Liny Bäckström - Eva je tak v sestavě jediná, kdo zatím nemá individuální medaili z MS... Na čele se bude určitě pohybovat i štafeta Haldenu (Vendula Klechová), která má drtivou sílu v závěru - aktuálně skvělá Kajsa Nillson (navíc původem ze Skåne) a nejlepší závodnice loňského roku Anne Margrethe Hausken. Šanci na špičkový výsedek má jistě i Adéla Jakobová, která poběží nefarstovaný úsek za norský Nydalen. Překvapit může i štafeta Mory, kde čtyřem švédkám finišuje Radka Brožková.

Na startu jsou i české týmy - sestavy LPU a hradeckého SCM (pod hlavičkou PHK) jsou vzhledem k relativně kontinentálnímu terénu poměrně silné a při zachování chladné hlavy bychom mohli vidět český tým v první dvacítce.

MUŽI

1 - 13km, start 21:30
Jan Procházka (Kalevan Rasti), Stepan Kodeda (Mora), Petr Váňa (Söders), Adam Chromý (ZBM)

2 - 13km, plánovaná předávka 22:48
Michal Horacek (SNO 1)

3 - 7km, 0:06

4 - 18km (nefarstováno), 0:49
Petr Losman (SNO 1), Jan Mrázek (Stora Tuna), Luboš Matějů (PGP), David Hepner (PHK)

5 - 7km, 2:37

6 - 10km, 3:20
Michal Jedlička (Tampereen Pyrintö), Jan Beneš (Rehn)

7 - 10km, 4:20
Eda Šmehlík (Rehn), Zbyněk Štěrba (Hällen), Osvald Kozák (Sävedalen), Robert Heczko (Turun Suunistajat), Matěj Klusáček (ZBM)

8 - 6km, 5:20

9 - 6km, 5:55
Jan Palas (Rehn)

10 - 16.3km, 6:30
Jan Šedivý (Stora Tuna), Tomáš Dlabaja (Söders), Vojta Král (Hagaby), Jaromír Švihovský (Turun Suunistajat), Zdeněk Rajnošek (ZBM)

Michal Smola kvůli zranění na 10M nakonec neodcestoval - to je výrazná ztráta pro jinak poměrně silnou sestavu internacionálů v dresech IFK Mora.

Mezi týmy, které si brousí zuby na vítězství, patří jednoznačně Kalevan Rasti s Janem Procházkou na prvním úseku. Dobrý mix zkušenosti a dravosti, týmový duch a odhodlání. A jako třešínka na dortu démonický Gueorgiou na posledním úseku... Z noční rutiny a vyrovnanosti bude těžit i další tradiční účastník dění na čele - Södertälje/Nykvarn, za který poběží druhý úsek Michal Horáček, který se v průběhu svého několikaletého pobytu stal jednou ze stabilních opor švédského velkoklubu. Důvěru přenést štafetu skrz osmnáctikilometrovou dlouhou noc dostal Petr Losman, který se tak ocitne ve stejné roli, jako při svém debutu na tiomile v barvách Hagaby. Södertälje může patřit k vládcům noci, v závěru však chybí těžší kalibr v podobě nějakého borce ze světové top10 - z toho pohledu může hrát velkou roli i absence Švýcara Müllera.

Minule sedmý tým IFK Mora s rozbíhajícím Štěpánem Kodedou zůstává i bez Smoly velmi silný, finišman Johansson patří v daném terénu k nejlepším Švédům (i když po přechodu z lyží ještě není úplně rozběhaný). Vloni desátá Stora Tuna nasadila na oba nejdelší úseky české posily - Jan Mrázek běží dlouhou noc (doufejme, že neodloží svou magickou GPS) a Jan Šedivý se postará o finiš. Obhajoba špičkového umístění z loňska však asi bude po odchodu Löfase, Nikolova a Procházky hodně obtížná.

Ze startujících českých týmů mají asi nejvyrovnanější sestavu Žabovřesky Brno s řadou členů reprezentačních výběrů (rozbíhá Chromý, finišuje Rajnošek).

Slunce zapadá 20.18, vychází 5:52.

Celé drama lze sledovat z tepla domova na internetu za poplatek 60 SEK. Více informací na webu www.tiomila.se.

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
úvodní soustředění    16.–19. 11.
Novohradské hory  (JRD)
úvodní sraz RD    23.-26.11.
Litomyšl  (RD)
K čemu jsou "ANP tréninky"?
Stěžejní fáze působící na rozvoj maximální spotřeby kyslíku a posunování anaerobního prahu. Mají centrální účinek, dají se trénovat alternativně. Podle posledních výzkumů je nejefektivnější běhat týdně 3-4 takové fáze s délkou zatížení nepřevyšující 30 minut. Vhodné je rozdělení do intervalů, např 3 minuty běh intenzitou 90% TFmax + 3 minuty odpočinek. (Do takové kategorie spadají i závody.)
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN