CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

Ve stínu skal
 
13.04.2010 | zobrazení 6823
Polední sluneční žár oslabuje a členové juniorského družstva s několika dorostenci se sjíždí na společnou akci zaměřenou na práci s vrstevnicemi.
V klidu u rodinného krbu se nad některými momenty z kempu a následujícími body, bude jistě lépe rozjímat.


úvodní informace k akci

1 - šoulačka: Krátký, volným tempem absolvovaný trénink zaměřený na čtení mapy v dohledávce a udržení směru přes bílá místa. Obě techniky se hodí dokonale ovládat. Důsledně zvládnutá realizace naplánováné dohledávky je potřeba při každém náběhu na kontrolu.
K rychlému přesunu přes určitý prostor dopomůže nacvičené ovládnutí buzoly. Správný směr je potřeba pohlídat již v samém počátku úseku a první krok učinit s co největší jistotou (chybný směr se špatně opravuje). Další postup požadovaným směrem je nutné kontrolovat a ověřovat (hlavně v plochých terénech, hustníku, apod.).
trať D
trať H


2 - vrstevnicový sprint: Závěrečná část páteční fáze. Krátké, intenzivní, měřené a pouze vrstevnicové.

Na podzim běželi stejnou trať na plnohodnotné mapě i rakouští junioři.

společná trať
výsledky sprintu
mezičasy sprintu


3 - modelový long:
Celkové pojetí zkráceného longu nenásilně simulovalo závod - startovka, pokyny, tr. mapka cestou na start, ...
Hrubé kopce, jasné kontroly, volby postupů, falešné kontroly na podobných tvarech, starší (místy slabší) mapa - vše co nás může při longu ovlivnit (včetně chyb z únavy).

Stejný trénink, pod označením middle, běželi členové RDD v dubnu 2005. Po náročném čtyřdenním soustředění své tratě vyhráli Dana a Bet.

Tak jde čas, aneb nesrovnatelné srovnání RDD & JRD na mezičasech
6. kontrola: Eva J. - 18:48 & Jana K. - 18:13
Dále se již nedají výsledky v absolutních časech srovnávat, neboť trať juniorek byla mírně zkrácena. Změna proti ženám RDD se týká mezičasů na 7., 8. a 9. kontrolu.

8. kontrola: Bingo - 16:44 & Miloš - 16:11
Další kontrolu Miloš kazí a jeho dosavadní spanilá jízda dostává velký zásek.

Zajímavější postupy jsou překresleny do společné mapy - postupy D, postupy H
trať D
trať H
výsledky
mezičasy D
mezičasy H

trať RDD - ženy
trať RDD - muži
výsledky RDD z r. 2005


4 - dvoukolový middle:
Prvotní myšlenku a záměr velmi silně ovlivnilo počasí (déšť a zima). Proto došlo na variantu "brod" (bez velkého čekání absolvovat 2 tratě middlu). Technické tratě s větším převýšením. Obtížným prvkem byly prořezávky v hustníku a divácké kontroly.
Úvodní částí odpoledne byl samoroznosný scorelauf. Každý si roznesl svou přidělenou kontrolu a po absolvování všech dalších si ji opět sebral. Jednoduché, ale nikoli bez chyb. Doporučoval bych tento typ (roznos kontrol) mapové přípravy zařazovat častěji.
scorelauf
trať A
trať B
výsledky middle
mezičasy A
mezičasy B

Pár cílených vět na základní témata.
Pěšiny a průseky v hustníku bývají rychlejší, než se pouštět napřímo hustníkem. & Chci-li vyskočit z cesty, pěšiny nebo průseku, musím vědět, kde tak učiním a mám pojištěný směr. & Před závodem si prohlédnu okolí shromaždiště - divácké kontroly (všechny), doběh, apod., abych neměl problém s nabíháním jednoduché kontroly. & Na trénink (závod) se strojím podle počasí, radši si vezmu i něco navíc, pro případ postávání.


5 - hromadný start:
Stále se někteří nechají nachytat na jiný odběh z uzlovky (sledovat čísla kontrol dříve než po oražení). Jistota práce mezi kontrolami stále není dostatečná, zvláště když se v zorném poli objeví nenadálý objekt (fotograf, jiný běžec, ...). Nejste-li sami, nejednáte sami za sebe, zkratkovité jednání končí špatným odběhem (většinou ve vypjatých situacích - na uzlovkách, při dohledávce) a nejen u tohoto typu tréninku). Velmi vhodné je pracovat s popisy a aktivně je využívat ve svůj prospěch, když už jsou. Mezi kontrolami se nemůžu dostat do situace, kdy nejsem schopen odpřemýšlet další část tratě. Situace končí hrubkou nebo zatavením. Chci-li cuknout pronásledovatelům, musím mít plán i fyzický fond.
trať D
trať H
mezičasy D
mezičasy H


Díky všem, kteří se podíleli na zdárném průběhu, roznosu a sběru kontrol, jmenovitě Evče, Mirku Hadačovi, Kožakovi, Ko4koj. Díky Lesnímu Hotelu jsme pravidelně doplňovali energetické zásoby. Díky Radovanovi za mapové i tréninkové tipy a podklady. Všem účastníkům díky za předvedené výkony bez úrazu.
Další pokračování v květnu - Černá Voda
.

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
JEC 2017    28.9.-1.10.
Fürstenfeld (AUT)  (JRD)
SP finále    29.9.-1.10.
Grindelwald (SUI)  (RD)
úvodní soustředění    16.–19. 11.
Novohradské hory  (JRD)
úvodní sraz RD    23.-26.11.
Litomyšl  (RD)
Úseky místo souvislého tempa?
Delší úseky mají tu výhodu, že je možné pracovat na prahové úrovni delší dobu, aniž by se tělo zakyselilo tolik, jako při neděleném tempu. Běhají se úseky 2-10 min s poloviční pauzou. Doporučuje se 3-6 opakování v 1-2 seriích. Uplatní se zejména v přípravném období.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN