CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

Ve stínu skal
 
13.04.2010 | zobrazení 6686
Polední sluneční žár oslabuje a členové juniorského družstva s několika dorostenci se sjíždí na společnou akci zaměřenou na práci s vrstevnicemi.
V klidu u rodinného krbu se nad některými momenty z kempu a následujícími body, bude jistě lépe rozjímat.


úvodní informace k akci

1 - šoulačka: Krátký, volným tempem absolvovaný trénink zaměřený na čtení mapy v dohledávce a udržení směru přes bílá místa. Obě techniky se hodí dokonale ovládat. Důsledně zvládnutá realizace naplánováné dohledávky je potřeba při každém náběhu na kontrolu.
K rychlému přesunu přes určitý prostor dopomůže nacvičené ovládnutí buzoly. Správný směr je potřeba pohlídat již v samém počátku úseku a první krok učinit s co největší jistotou (chybný směr se špatně opravuje). Další postup požadovaným směrem je nutné kontrolovat a ověřovat (hlavně v plochých terénech, hustníku, apod.).
trať D
trať H


2 - vrstevnicový sprint: Závěrečná část páteční fáze. Krátké, intenzivní, měřené a pouze vrstevnicové.

Na podzim běželi stejnou trať na plnohodnotné mapě i rakouští junioři.

společná trať
výsledky sprintu
mezičasy sprintu


3 - modelový long:
Celkové pojetí zkráceného longu nenásilně simulovalo závod - startovka, pokyny, tr. mapka cestou na start, ...
Hrubé kopce, jasné kontroly, volby postupů, falešné kontroly na podobných tvarech, starší (místy slabší) mapa - vše co nás může při longu ovlivnit (včetně chyb z únavy).

Stejný trénink, pod označením middle, běželi členové RDD v dubnu 2005. Po náročném čtyřdenním soustředění své tratě vyhráli Dana a Bet.

Tak jde čas, aneb nesrovnatelné srovnání RDD & JRD na mezičasech
6. kontrola: Eva J. - 18:48 & Jana K. - 18:13
Dále se již nedají výsledky v absolutních časech srovnávat, neboť trať juniorek byla mírně zkrácena. Změna proti ženám RDD se týká mezičasů na 7., 8. a 9. kontrolu.

8. kontrola: Bingo - 16:44 & Miloš - 16:11
Další kontrolu Miloš kazí a jeho dosavadní spanilá jízda dostává velký zásek.

Zajímavější postupy jsou překresleny do společné mapy - postupy D, postupy H
trať D
trať H
výsledky
mezičasy D
mezičasy H

trať RDD - ženy
trať RDD - muži
výsledky RDD z r. 2005


4 - dvoukolový middle:
Prvotní myšlenku a záměr velmi silně ovlivnilo počasí (déšť a zima). Proto došlo na variantu "brod" (bez velkého čekání absolvovat 2 tratě middlu). Technické tratě s větším převýšením. Obtížným prvkem byly prořezávky v hustníku a divácké kontroly.
Úvodní částí odpoledne byl samoroznosný scorelauf. Každý si roznesl svou přidělenou kontrolu a po absolvování všech dalších si ji opět sebral. Jednoduché, ale nikoli bez chyb. Doporučoval bych tento typ (roznos kontrol) mapové přípravy zařazovat častěji.
scorelauf
trať A
trať B
výsledky middle
mezičasy A
mezičasy B

Pár cílených vět na základní témata.
Pěšiny a průseky v hustníku bývají rychlejší, než se pouštět napřímo hustníkem. & Chci-li vyskočit z cesty, pěšiny nebo průseku, musím vědět, kde tak učiním a mám pojištěný směr. & Před závodem si prohlédnu okolí shromaždiště - divácké kontroly (všechny), doběh, apod., abych neměl problém s nabíháním jednoduché kontroly. & Na trénink (závod) se strojím podle počasí, radši si vezmu i něco navíc, pro případ postávání.


5 - hromadný start:
Stále se někteří nechají nachytat na jiný odběh z uzlovky (sledovat čísla kontrol dříve než po oražení). Jistota práce mezi kontrolami stále není dostatečná, zvláště když se v zorném poli objeví nenadálý objekt (fotograf, jiný běžec, ...). Nejste-li sami, nejednáte sami za sebe, zkratkovité jednání končí špatným odběhem (většinou ve vypjatých situacích - na uzlovkách, při dohledávce) a nejen u tohoto typu tréninku). Velmi vhodné je pracovat s popisy a aktivně je využívat ve svůj prospěch, když už jsou. Mezi kontrolami se nemůžu dostat do situace, kdy nejsem schopen odpřemýšlet další část tratě. Situace končí hrubkou nebo zatavením. Chci-li cuknout pronásledovatelům, musím mít plán i fyzický fond.
trať D
trať H
mezičasy D
mezičasy H


Díky všem, kteří se podíleli na zdárném průběhu, roznosu a sběru kontrol, jmenovitě Evče, Mirku Hadačovi, Kožakovi, Ko4koj. Díky Lesnímu Hotelu jsme pravidelně doplňovali energetické zásoby. Díky Radovanovi za mapové i tréninkové tipy a podklady. Všem účastníkům díky za předvedené výkony bez úrazu.
Další pokračování v květnu - Černá Voda
.

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
Světové hry    25.-27.7.
Vratislav (POL)  (RD)
následující akce
prázdninové VT    19.-28.8.
Žabljak (MNE)  (JRD)
SP série 3    24.-27.8.
Cesis (LAT)  (RD)
Kemp MS    28.8.-1.9.
Cesis (LAT)  (RD)
Euromeeting    1.-3.9.
Moss (NOR)  (RD)
Mapový kemp    4.-7.9.
Norsko  (RD)
Sebekontrola
Orientační běh je vlastně nepřetržité řízení pohybu terénem. Jak ztratíš kontrolu nad řízením (= sám nad sebou), je zle. Uč se proto sebekontrole a koncentraci.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN