CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

Kemp na pláži
 
21.06.2010 | zobrazení 4515
Zapomeňte na opalování a hrátky v mořském příboji. Teplota kolem 15 st. C, síla větru na stupni sedm podle Beaufortovy stupnice (50-60 km/h) není pro tyto radosti ideální. Zatímco si účastníci kempu olizují šrámy, zašívají natrhané dresy a studují nastřádaný materiál, dávám k nahlédnutí mapy a výsledky ze závěrečné přípravy.


Kempu se zúčastnili i dva zahraniční borci - Matjaz z Chorvatska a Slawko z Polska, svou účastí rozšířili možné varianty mapových řešení.
Pár postřehů úvodem. Zcestovalý lampión ví o čem je řeč, ale laik se diví, do takového lesa jedině s motorovkou nebo aspoň s mačetou.
- zelená je skutečně zelená a vypovídá o stupni průchodnosti porostem, když už bílá je dosti náročná
- jak je možné, že jehličí píchá víc než v ČR
- pobřežní tráva řeže i přes podkolenky
- "...kontrolu jsem viděl, ale musel jsem se plazit, abych se k ní dostal..."
- "...bloody sprint..."
- "...oťukávám si jednotlivé kupičky, jistím to směrem, vše sedí a říkám si, támhle za tou to bude. A nebylo. Zpět a znovu z jiného místa. Při x-tém pokusu běží kolem mě XY, tak jdu s ním, opět se dostávám do stejného údolíčka a najednou je tam..."


úvodní informace k akci

1 - úvodní seznamka: Bez dlouhého otálení rovnou na pláž a následně do zelené. Volně a bez měření pro ošahání terénu, mapy a způsobu mapování.
trať D
trať H


2 - sprintové odpoledne: Pro přípravu na sprint v univerzitním kampusu nabízeli pořadatelé jen jeden rozumně adekvátní terén. Nakonec jsme použili z nabízené mapy "to nejlepší" a adekvátní. Pro běžný městský sprint s parkovými vložkami mezi zástavbou a místními detaily byly k odpolednímu tréninku připraveny 2 tratě s různými typy problémů. Detailní areál nemocnice byl bohužel drobně poškozen lokální rekonstrukcí - ovlivnila volbu postupu. Na trati 2b byla zrušena 4k pro vybagrovanou komunikaci.
trať A
trať B
mezičasy - trať A
mezičasy - trať B


3 - delší postupy: Rvát se rovně nebo zvolit obíhačku? To je to, oč tu běží. Hamletovská otázka, která bude mít velký vliv na výsledky longu. Množství variant postupů dává solidní materiál k nastudování o výhodnosti jednotlivých voleb. Místo startu a cíle bylo změněno z důvodu zákazu vjezdu do lesních prostor. Nebyla to však nijak zásadní změna a trénink nenarušila. Možná naopak trochu i zachránil neboť (4. a 5. kontrola pro D resp. 6. a 7. kontrola pro H) byly, jak se nakonec ukázalo, zásadní. Kdo nechyboval na jedné, houbařil na druhé a obráceně. Naštěstí to bylo na konci tratě. Diskvalifikace Dana a Davida ve výsledcích byla způsobena oražením dámské kontroly - díky Švýcarům bylo místo lampionovým hnízdem.
trať D
trať H
mezičasy - D
mezičasy - H


4 - modelové odpoledne a měřená SI trať: Jedny z nejhezčích terénů jsme využili pro modelový trénink. Cílem bylo proběhnout si volným tempem nabízené postupy nebo kontroly. Jednalo se o možné typy problémů, které by se mohly na tratích middlu a longu vyskytovat. Závěrem na všechny čekala krátká trať na SI. Náročnost a záludnost terénu místních lesů dokládají výsledky nenáročné tratě (aspoň podle mapy) ztížené několika kontrolami v zeleném. Nakonec se jednalo v mnoha případech o boj o přežití.
modelová trať
SI trať
mezičasy - tratě SI


5 - farstované tratě: Terén by nám měl být bližší, ale neznamená to, že bychom jej neměli omrknout a otestovat. Solidní mapy opět chybějí a dokonce se některé stahují z oběhu. Bohužel žádná z nabízených nemá 5m ekvidistanci. Pro štafetový trénink byly připraveny pro dámy 3 a pro pány 4 tratě s různými typy startů (hromadný start, handicap, honit nebo být honěn - vlk a zajíc) i farstování. Poslední, čtvrtá trať, byla ovlivněna špatnou mapou v místě prvních kontrol. Výsledky jsou podle jednotlivých tratí, neboť všechny kontroly nebyly osazeny SI. Konečně tradiční lesní proběhnutí, ačkoliv i tady se vyskytují záludnosti.
trať 1
trať 2
trať 3(Dámy končily v cíli čtvrté pánské tratě.)
trať 4
časy D
časy H


6 - zkrácený long: Poslední den v dunách jsme využili k měření a otestování. Terén věrnější longu jsme využili pro zkrácenou klasickou trať. Zajímavý začátek zamíchal pořadím již po prvních kontrolách. Od 3.k šli Ňuf, Dan i Slawko spolu. Následoval letecký střed, kdy se v bílé dalo bezproblémově běžet a chybovalo se z nedočtení detailů a nepozornosti (podcenění). Pánové navštívili fyzicky i mapově těžkou část v pobřežních dunách a na pláži, kde se ukázal vítr v plné síle. Obaleni pískem se dostali do midlovatého závěru, který byl společný i pro dámy.
trať D
trať H
úvodní část
mezičasy - D
mezičasy - H


7 - middle: Hustníkovou pasáž na mapě z dopoledne jsme využili na měřený middle. Jít rovně nebo kolem? Jak kde. Když umíš plout terénem, můžeš chodit stejně rychle jako roznašeč Kožak, který testoval jeden postup a věděl, která stopa je rychlejší. Jdeš bez chyb a dobře, přesto můžeš dostat více než 10" i na krátkém postupu. Nasazení a cit pro kličkovanou je skutečně potřeba.
trať D
trať H
mezičasy - D
mezičasy - H


8 - hromadný start: Druhý terén podobný štafetovému. Méně detailů, více kopců i cest. Mapa proměnlivé přesnosti, stejně jako terén. Jedna část letecká i v zelené barvě na mapě, další část zarostlá i v bílém. I v hrubých kopcích je třeba mapovat a dívat se kolem sebe, nepodcenit sebejednodušší kontrolu (viz. 10.k). Závodí se až do cíle.
trať D
trať H
mezičasy - D
mezičasy - H


Závěrem: Zkušenosti jsou větší než výčet bezvýznamných ztrát (utržená buzola, natržené spodky, pár nechtěných děr v dresu, nespočet škrábanců, vytrhané vlasy a množství drobných i větších bodanců od pichlavého jehličí).


Poděkování za zdárný průběh akce, přípravu tréninků a v neposlední řadě i doplnění energetických rezerv patří: šéfkuchaři, fotografovi i navigátorovi Ko4kovi a pomocnému kuchtíkovi i hlavnímu roznašeči Kožakovi.


 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
úvodní soustředění    16.–19. 11.
Novohradské hory  (JRD)
úvodní sraz RD    23.-26.11.
Litomyšl  (RD)
Jak efektivně trénovat? V lese!
Budeš dobrý v tom, co trénuješ (obecná pravda). Pokud to obrátíme: Chceš-li být v něčem dobrý, trénuj to! Pro orientačního běžce je nejdůležitějším tréninkem orientační běh vysoké intenzity. Všechno ostatní jsou alternativní formy tréninku, které využíváme proto, abychom rozvíjeli některou činnost zvlášť, z časoprostorových důvodů apod. OB vysoké intenzity je základem tréninku mnohých světových es.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN