CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

Wanna be a part of the SHOW again?
 
30.09.2011 | zobrazení 6775
Czech orienteering team invites you to take part in yet another attractive TV project: Czech long distance champs 2012 in the lovely sandstone area of Kost (Euromeeting 2010).


The czech TV team led again by the praised Karel Jonak (WOC 2008, WC 2011 in Liberec...) will produce a live TV coverage of the WRE race final. As this will definitely be a route choice event, it might be quite entertaining.

So, if your team also doesn´t see any chance how to finance the Travel-all-around-Scandinavia-tour in the beginning of september next year (= the WC final), then these races can be a nice opportunity for a high class event, which can bring a lot of genuine orienteering enjoyment not only to you as a runner, but also to your on-line fans!

And again a good news from the middle of the Europe: the Czech TV with cooperation with the Czech orienteering federation has already started to plan live TV coverage from the JWOC 2013 in Hradec Kralove! Preliminarily two races shall be shown live: middle and relay.

Stay tuned. And let´s develope the orienteering towards the right direction ;)

/Radek Novotny 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Vnitřní rozhovor
Metoda jak trénovat a udržet koncentraci v průběhu závodu. Když se na každé kontrole zeptáš sám sebe "Tak jak na další?", budeš si muset nějak odpovědět - stanovit taktiku, záchytný bod, prostě nelajdačit. Většina chyb na elitní úrovni vzniká z lajdáctví, z rychlosti na úkor práce s mapou.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN