CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

Nakročeno do Švýcarska
 
11.10.2011 | zobrazení 4401
Poslední zahraniční výjezd letošního roku neměl jen závodní charakter. Spíše naopak - hlavním cílem byla tvorba představy o terénech příštího MS, které startuje už za neuvěřitelných 276 dní. Je to ale kalup...


Rekapitulace absolvovaného programu z pohledu terénu a tratí:

1 - SP MIDDLE, La Grande JouxTerén relevantní pro MS middle. Technický úvod a fyzický závěr. Hodně náročný úvodní postup smíšeným náletem se škrapovitou podložkou (podobný u žen i mužů) většině našich časově vůbec nevyšel, i bez chyby značné ztráty hned v úvodu. Celkově místy hodně kamenité, místy naopak letecké, vyšší počet plůtků z ostnatého drátu. Často radikálně snížená viditelnost i v bílém lese. V druhé části závodu se jasně ukázalo, že mnozí naši jednoduše fyzicky nestačili.

:: mapa H s postupy Daniela Hubmanna

2 - SP SPRINT, La Chaux de FondsDalší povedené sprintové finále - tohle Švýcaři zvládají opravdu bravurně. Mírně jednodušší tratě, přesto ale sprint podle definice. Celkově solidní výkony všech našich zástupců, výsledkově však už v nabitém středu. Proto je závěr jednoznačný: jakékoliv zrychlení by u závodníků na této úrovni stability výkonu znamenalo výrazný výsledkový posun.

:: mapa H s postupy Daniela Hubmanna (na trati byla výměna mapy)

3 - trénink long, ForstTerén relevantní pro long a štafety. Pro mě osobně příjemné překvapení - typický český les. Rovná rychlá podložka, bílá hladce průběžná, hustníky jak kde. V takových podmínkách můžeme závodit naprosto bez zábran, přenositelnost výkonu do výsledku se jeví slibně. (Toto bylo u Bernu. Příští rok uvidíme, zda i nově uvolněná mapa hned vedle prostoru MS bude mít stejný charakter.)

:: mapa H
:: mapa D

4 - trénink middle, La Grande JouxNávrat do méně využitích partií terénu SP middle. Opět mě zaujaly výrazné, a často neočekávané změny v úrovni průběžnosti a viditelnosti. Závěrečná část tratě nehezká, škrapovitá, nepříliš jasně zmapovaná (detaily obtížné vidět i za chůze). Podle místního znalce je však tento typ terénu pro MS middle hodně relevantní - očekává se spíše svahová navigace. (Tento improvizovaný trénink bylo možné provést je díky tomu, že zrovna na tento den měl místní klub vyjednané povolení k tréninku. Na každou z map v oblasti se může jen dvakrát ročně!)

:: exkluzivní mapa s ručním zákresem

5 - okruhové štafetky, SerroueTréninkové štafetky pro rozbití stereotypu. Dvoučlenné týmy H+D. Tři a tři úseky plus úvodní rozřazovací mapová skládanka. Rychlé náhorní plató, zřejmě nepříliš relevantní pro závody MS.

:: mapa s úseky žen
:: mapa s úseky mužů
:: výsledky po úsecích

6 - trénink "svahem do kaňonu", ChassagneVedle Forstu druhý oficiální trénink MS. V úvodní části tratě silný "maďarský pocit" - kamenitá podložka, nejasně ohraničený porost, krasové kameny. (Švýcaři tu opravdu běželi nominačky na MS2009.) Podle místních závodníků je to ale z hlediska MS mimo mísu.
Spodní část tratě potom měla za cíl dovést borce ke vstupu do kaňonu a la prielom Hornádu (Topče díky za tip). Vlastivědná vsuvka.


:: mapa Chassagne

7 - trénink middle, Le CernilDalší trefa do dnu s povolením. Opět Jura, opět relevantní pro middle. (Mapa z WMOC.) Vzhledem k omezenému počtu jednotek vznikla trať, která svým charakterem bez problémů navazuje na místní pohled na stavbu middlu. Běželo se na SI a Baptistův výkon nám tak poskytl další cenné srovnání a studijní podklady.

:: desetikontrolový middle - trať D i H (postupy B.Rollier)
:: výsledky

Vykročili jsme směrem k MS 2012. Jedno je jasné - je to hratelné, ale pro viditelný výsledek je potřeba pořádně zamakat!

Pro dotvoření nálady pár obrázků od Lally Butchera: 
web | tisk
  narozky dnes slaví
 Jan Petržela   
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Kdy zakopneme o anaerobní práh?
Anaerobní práh (ANP) je úroveň zatížení organismu, kdy tělo přestává být schopné plynule odbourávat splodiny anaerobního spalování (např. kyselina mléčná). Začíná se hromadit laktát, svaly tuhnou, zhoršuje se koordinace. Výkon začne po krátké době klesat. Důležitá veličina v souvislosti s efektivním řízením fyzického tréninku.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN