CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

Juniper fascination - oblouděni jalovcem
 
05.03.2012 | zobrazení 5518
Čtyři tréninkové dny v jižním Maďarsku přinesly nejen parádní orienťácké zážitky, ale i pár dalších důvodů k hledání. Rekapitulace:


Trénink 1

Měřený kontrolní hromadný start. Střídání "tupého" běhu bez mapy a poměrně jemné mapařiny v odrostlém hustníku.
V ženách svedly vyrovnaný souboj Eva, Míša a Dana, v mužích běželi na čele Olaf, Vojta, Eda a Adam.
V poměrně krátkém závodě měli junioři reálnou šanci potrápit dospěláky - k tomu však nedošlo, naopak ztráty juniorské části pole jsou pro všechny aktéry spíš cenným materiálem k zamyšlení.
Trochu je to i o přístupu. Bylo jasně avizováno, že se jedná o test - z toho pohledu je celkem zarážející, že velká část startujících nepovažovala vůbec za nutné zabývat se ukázkou terénu na warm-up mapce a na start radši doklusala nerušeně po cestě. Pak se snad ani nemusíte zabývat analýzou chyb?!

[mezičasy D+Dj] [trať D+Dj] (3 farstované okruhy)
[mezičasy H+Hj] [trať H+Hj] (3 farstované okruhy)
[hromadný start - všechny kontroly]

Trénink 2

Dvojice, kdy úkolem visícího bylo nedívat se do mapy, ale všímat si okolí a tvořit si představu, kudy se běží. Na dvou místech (u kontroly a na předávce) pak bylo potřeba se rychle dohledat v mapě.
Takový trénink není zaměřený na procvičování závodní rutiny, ale na procvičování určitého procesu - tady se jedná o schopnost všímat si v terénu význačných objektů a převádět terén do mapových symbolů. A také o schopnost dohledat se po ztrátě kontaktu s mapou.
Stejně jako při běhání trénujete intervaly po irelevantním povrchu, protože vám to něco přinese pro vaši komplexní běžeckou výkonnost, tak i z hlediska techniky je vhodné absolvovat tréninky zaměřené na nějakou zdůrazněnou činnost. A stejně jako vám intervaly nic nedají, pokud to flákáte, tak ani mapový trénink vám nic nedá, pokud se na to cvičení plně nesoustředíte a jen tak povláváte terénem.
Zbývá jen dodat, že v orienťáku rozhoduje ta mapa, a ne ty intervaly - o tom nás snad dostatečně přesvědčily víkendové závody.

[dvojice - všechny kontroly]
[dvojice - Wa]
[dvojice - Wb]
[dvojice - Wja]
[dvojice - Wjb]
[dvojice - Ma]
[dvojice - Mb]
[dvojice - Mja]
[dvojice - Mjb]

Trénink 3

Kombotech - trať s technicky různě zaměřenými úseky, zakončená SIčákem (krátkým sprintíkem na sportidentu). Pěkně formované písečné duny. 110 účastníků.

[kombotech - W]
[kombotech - Wj]
[kombotech - M]
[kombotech - Mj]
[kombotech - všechny kontroly]
[SIčák - W+Wj] [mezičasy W]
[SIčák - M+Mj] [mezičasy M]

Trénink 4

Věšák-sběrák pro procvičení jistoty při náběhu na objekt kontroly.
[věšák-sběrák - W1a]
[věšák-sběrák - W1b]
[věšák-sběrák - W2a]
[věšák-sběrák - W2b]
[věšák-sběrák - M1a]
[věšák-sběrák - M1b]
[věšák-sběrák - M2a]
[věšák-sběrák - M2b]

Závod 1

Ukázkové střídání rychle běhatelných úseků čistým lesem s oblastmi vyžadujícími navýsost pečlivou práci s mapou a jistotu v dohledávce. Zelené oblasti trestaly násilí - bylo potřeba elegantně vykličkovat terénem s využitím skvěle vymapovaných žlutých průchodů. Řada zdánlivě obtížných kontrol se také dala zjednodušit optickým odrazem o nějaký výrazný objekt typu roh lesa, skupina stromů a podobně.
[Juniper Open, E1 - mezičasy]
[Juniper Open, E1 - W21A]
[Juniper Open, E1 - W20]
[Juniper Open, E1 - M21A]
[Juniper Open, E1 - M20]

Závod 2

Podle očekávání ještě mnohem větší technická výzva než v sobotu. A místy také hustší jalovec. Opět bylo potřeba zapojit hodně taktického myšlení ve snaze o co největší zjednodušení poměrně komplikovaných problemů. Konečně zase jednou terén, který dokázal okamžitě potrestat zbytečný risk a běh "jen tak někam". Řada pekelně zašitých kontrol, na které neplatilo "rozhlédnout se v kolečku". První část tratí nabídla orienťák nejvyšší technické náročnosti - přitom na skvěle sedící mapě, kde se ke každé kontrole dalo opravdu domapovat.

[Juniper Open, E2 - mezičasy]

[Juniper Open, E2 - W21A]
[Juniper Open, E2 - W20]
[Juniper Open, E2 - M21A]
[Juniper Open, E2 - M20]

Shrnutí

Maďarsko nabídlo technicky zajímavé terény, ve kterých se (až na pár keřů ;) příjemně běhá. I mapy, které jsme využili, byly naprosto špičkové. Někdo pronesl, že je to v podstatě jako v Portugalsku, což pod blankytně modrou oblohou znělo celkem výstižně.

Některé části terénu byly poměrně zkušenostního charakteru, zejména při závodech. Rozšířili jsme si tak zase rejstřík navštívených terénů.

Abychom ale takové pro nás netradiční terény zvládali, je potřeba na sobě kontinuelně pracovat. Ne jenom po běžecké stránce. Doufám, že na závodech si mnozí opět ověřili, že splněný limit na dráze a reprezentační dres z vás reprezentanta neudělají.

Sezóna teprve začíná. Zaměřte se na to podstatné - aby jste byli schopní běhat závody bez chyb, a to i v jiných terénech, než jsou ty naše oblé kopce s hustníky.

Spousta z vás se neustále zabývá tím, jak se zrychlit o pár vteřin na kilometr. Ano, bez špičkové běžecké výkonnosti to fakt nejde. Z hlediska času v cíli by ale pro mnohé bylo mnohem efektivnější zamýšlet se seriózněji než doposud nad tím, co vás v důsledku stojí mnohem víc času - a to je navigace a vůbec váš celkový způsob pohybu terénem. Ptejte se zkušenějších, hledejte cestu jak na to. Klíč je stále stejný: pečlivost, rozvaha, aktivní myšlení. Legrace je fajn, ale podložená výkonama.

Stejně tak upozorňuju všechny, že svévolné zkracování tréninků je anarchie, kterou nemáme v plánu u české repre zavádět, protože si nemyslíme, že by nás to týmově někam posunulo.

Závěrem gratuluju Standovi Mokrému k solidním výkonům, díky kterým se stal na tomto soustředění nejlepším juniorem, ačkoliv není členem týmu. Stejně tak gratulace všem těm, kterým se povedlo splnit hlavní cíl a důstojně ustát kontrolní middle a víkendové závody - bylo to technicky docela náročné, máte být na co hrdí!

Odkazy na GPS tracking z víkendových závodů rozešlu hned jak se mi povede ho sestavit - záznamy posílejte prosím na radovan(at)post.cz.

Další akcí RD i JRD je krosově sprinterský víkend v Táboře za tři týdny. Pamatujte na včasnou registraci za některý atletický klub, který za vás potom vyřídí přihlášku na mistrovství v krosu. Startu na krosu také prosím přizpůsobte své tréninkové plány.

/RN

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Umění odpočívat
Pořádně trénuj, ale najdi odvahu i na řádný odpočinek! Není umění se utavit, je umění trénovat efektivně. (Když např. Michal Horáček cítí, že je přetažený, jde se do lesa jen projít.)
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN