CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

Vojta Král desátým sprinterem, triumf domácích Matthiasů
 
15.07.2012 | zobrazení 3631
Finále už nabídlo technicky výrazně náročnější závod, ohrady, zídky, schodiště, nepravidelná síť ulic, mnoho postupů bylo nutné důkladně promyslet.


Hned na jedničku se nabízelo více variant a navíc byla výrazně do kopce. Po úvodní pasáži v otevřeném prostoru se naběhlo do souvislé zástavby, před půlkou trati závodníci probíhali arénu u břehu jezera, takže v druhé polovině únavě přidalo další stoupání.

Eva se svým výkonem a tempem nebyla příliš spokojená, to však nakonec nehrálo roli, protože v bouřlivé aréně zapomněla orazit kontrolu na diváckém průběhu. Její čas by však stačil na závěr druhé destíky.

Iveta si pouze na jednom postupu až v jeho průběhu všimla, že její volba vede do neprůběžného objektu, tak musela neplánovaně změnit směr, jinak byla se svým výkonem celkem spokojená. To tedy znamenalo, že - jako většina závodníků - mohla ještě nasčítat nějaké další sekundy strávené váháním a přemýšlením nad volbami. Ještě na 10. kontrole držela 10. místo, únava a pár nevýhodných voleb ji však srazilo níž a krátce před koncem se ještě tváří v tvář potkala s dopravní značkou. Krvavá skvrna na čelence, podle vlastních slov, neznamenala takový problém, jak to navenek vypadalo, ale maskáčoví cíloví lapiduši ji poslali na sešití rány, což nakonec zastala lékařka švédského týmu. Nakonec z toho bylo 18. místo, se ztrátou 1:55 na vítězku, kterou se opět stala Simone Niggli, jež navíc naložila druhé Maje Alm 36 s. A to tentokrát i ona musela občas zpomalit či zastavit pro mapování a dokonce udělala na 18. k. malou chybu (odbočila doleva o ulici dříve, ale hned si to uvědomila a stočila se zpět).

Na desítku jsme nakonec dosáhli v mužích, díky Vojtovi, který se přitom po kvalifikaci necítil úplně ve formě a využil přítomnosti fyzioterapeutky Míly Jordánkové v italské výpravě (tu totiž koučuje Jaroslav Kačmarčík, proto má k našincům o něco blíže). Klidně mohl pomýšlet na pódiové umístění, ale rozbor mezičasů ukázal, že o něj přišel hned nevýhodnou volbou na jedničku. "U schodů na jedenáctku jsem zaváhal, když mě zmátlo mlíko vymezující sousední zakázaný prostor, to mě tak pět sekund mohlo stát", hodnotil po závodě jednu z vědomých ztrát, jinak i on uznal, že přemýšlení nad volbami mu taky občas bránilo v úplně plynulém postupu. "Snad ještě, že by vyběhli ten kopec na třináctku", usuzoval, kde by ještě mohly být rezervy na časy nejlepších. Při důkladnější anamnéze se později ještě ukázalo, že v prostoru předstartu byli závodníci rozptylováni spoře oděnými návštěnicemi pláže. Nakonec z toho tedy byla ztráta 1:13 na vítěze a 13 sekund na šesté místo, které mmch. při své premiéře na MS bral Fin Mäkelä (vítěz letošního mistrovství Finska v této disciplíně), jenž z něj byl náležitě nadšený.
O 14 s pomalejší čas stačil Olafovi na 16. místo, po podobně hodnoceném výkonu, bez výrazných chyb, ale s řadou zaváhání. "Ani ta velká bedna nebyla nereálná", zhodnotil tak po závodě své možnosti.

O řád zklamanější byl v cíli Bet: "...blbě, neplynule, trhaně. Prostě jsem se do toho nedostal. Ještě se mi na sprintu nestalo, abych tak dlouho stál a přemýšlel nad volbou. A pak jsem stejně zvolil asi to nejhorší co se dalo vymyslet.", dodal konkrétní případ z postupu 14.-15.
Závod skončil historickým triumfem domácích barev. Na stupně se nakonec seřadilo trio Matthiasů - Kyburz, Merz a Müller. A čtvrtý Scott Fraser už na vítěze ztratil 39 s.. Britská výprava mohla být mmch. rohodně spokojena, z dnešního závodu si odnesla čtyři umístění do 11 místa. Katastrofou naopak sprint skončil pro norské muže, jediný finalista skončil 29.

Mapa a výsledky 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Sebekontrola
Orientační běh je vlastně nepřetržité řízení pohybu terénem. Jak ztratíš kontrolu nad řízením (= sám nad sebou), je zle. Uč se proto sebekontrole a koncentraci.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN