CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

Eva šestá, Venda pět stehů, Šéďa heroický výkon
 
20.07.2012 | zobrazení 4072
Dnes jsme se díky Evě dočkali pódiového umístění, Šéďa ze sebe vydal všechno, ale na první desítku to o fous nedalo. V té druhé jsme nakonec zaznamenali tři umístění. Terén neoslnil, stavba tratí těžce zklamala.


Že budou volby postupů z části o tom zda jít lesem nebo ho oběhnout po cestách, to se očekávalo. Že se ale prakticky nebudou konat postupy, nad nimiž by se muselo přemýšlet kvůli terénním tvarům, to se nečekalo. Pokud nebyl na postupu les pouze bílý a ještě závodník od kontroly neviděl, že je opravdu dobře průběžný, vítězila cesta. Pokud byla výjimečně nějaká volba, pak byla o tom, jakou kombinanci jakých cest zvolit. Z příměstského terénu, který toho pravda až tak moc beztak nenabízel, stavitel opravdu nevytěžil mnoho. Zaříznuté údolí na severním konci mapy zcela ignoroval, údolí na jihozápadní straně mapy se oběhlo cestovkou, zvrásněná část na jihovýchodě nebyla použita vůbec (ta se ale z mapy zdá prakticky neprostupná). Úvod závodu žen byl hodný oblastního žebříčku v prostoru, který nic nenabízí. Zase jednou nevíme, kdo a proč takové terény vybírá a kdo takové tratě v roli kontrolora nechá projít...
Nezúčastnění nad volbami postupů proto občas zírali. Na ženském postupu 3-4 se dalo ve skutečnosti volit mezi levou cestovkou a závěrem přes údolí do kopce nebo pravou cestovkou s využitím asfaltky v úvodu. Na levé, spíše menšinové, dokázala jít Annika Billstam o dvě sekundy pomaleji nežli Simone na pravém , na kterém byla Eva jen o 10 sekund pomalejší a který se chodil častěji. Hodně podobný mužský postup 6-7 běžel Šéďa rovně a při přeběhu údolí těžce zaplakal. Co je na mapě třívrstevnicový svah a dokonce údajně s pruhem bílého lesa byla strmá stráň zaházená klacky.

První v cíli z našich, Kody, se vrátil zklamaný ze svého výkonu i z podoby závodu. Netáhlo to, řada drobných chybek., "kanál", zhodnotil svůj výkon i na kameru. Takový nezajímavý, prostě se jen běžělo ..... Kdybych věděl, že to tady bude takhle vypadat, tak sem nejedu, byly taky jedny z jeho bezprostředních dojmů po závodě.

Olaf byl se svým výkonem spokojen: "jednu chybku jsem udělal, zrovna tak ty dvě minuty, které teď ztrácím, ale to se stejně ještě posune". Nakonec to dalo na 18. místo za 107:24, resp. se ztrátou 12:42, na zelené dvacítce podle mezičasů zůstaly minutky nakonec spíš tři, možná tři a půl, to už by dalo na konec první desítky.

Pozici až v závěru startovního pole si vyběhl Šéďa a měl kolem sebe hodně horko - tři minuty před sebu Novikov, tři za sebou Lundanes, další tři Merz. Pak už jen čerstvý překvapivý šampión z middlu Bertuks. Šéďa však nemá horko rád, aspoň ne to klimatické, ke kterému to tu dnes moc daleko nemělo. "Za osmičkou už mi začalo docházet, od kontroly to bylo po cestě, ale do kopce. Pak už jsem za sebou začal slyšet Lundanese, při seběhu na devítku jsem proto na chvíli zvolnil, abych se před tím dostihem trochu vydýchal. Držel jej co se dalo, na dvanáctku to za ním narval rovně, i když rozumnější by jinak asi bylo využít cest vlevo. "Lundanes to dneska mohl naprat prostě kudykoliv, stejně by vyhrál. Před čtrnáctkou už jsem vzal volbu, která byla podle mě výhodnější, on běžel po cestě až k hustníku a pak podél něj, tam se pak muselo jít lesem, já šel pořád cestovku. Už jsem potřeboval zvolnit a buď ho tam pak uvidím nebo ne." Dál už tedy pokračoval sám a podle svých slov už si toho moc nepamatuje, ale kontroly nacházel bez větších potíží. "Abych si myl při závodě hlavu v potoce, to už se mi dlouho nestalo". Na cestovce na 21. zkrátil zatáčku přes údolí s potokem ... Na průběhu arénou už mírná rezignace, ale to už bylo do cíle deset minut. V cíli zklamání, ale zatímco loni to bylo 27. místo, letos 12. a na velkou bednu to nebylo vůbec nereálné. S časem 105:08 chybělo do desítky 17 sekund, na šesté místo 3:20.
Lundanes dnes neměl soupeře a způsobem start-cíl vyhrál, až druhý skončil nejlepší domácí, o 2:52 pomalejší Merz. V technicky nenáročném terénu silně kontinentálního charakteru tak Lundanes Švýcarům docela vypálil rybník. Se ztrátou 4:31 získala bronz letošní nová hvězda, Lotyš Bertuks. V rozhovoru uváděl, že v předchozích letech trénoval atletiku a až pro letošek se rozhodl pro OB. Na middlu ale ukázal, že rozhodně umí i jinde než v palbě na obíhačkách

I přes rozsáhlou plochu lesa byla ženská jednička v bezprostřední blízkosti mužské třináctky. Ironií osudu na to však doplatil pouze domácí, Hertner, který tak přišel o výsledek kolem 5. místa (Novikovi, Kowalskému a Sildovi se dokonce podařilo ji zcela vynechat, ti však prostě běželi z 12. rovnou na 14.). Švýcaři zvažovali protest, vše však bylo podle pravidel (kontrola na jiném objektu ve vzdálenosti min. 2 mm na mapě) a nakonec jej nepodali. Zůstal pouze další údiv nad tvorbou stavitele.
Francouzi vyšli medailově opět na prázdno, další brambora, tentokrát pro Adamskiho.

Venda podala podobný výkon jako Olaf, rovněž s jen malými rezervami a taky spokojenost: "Třináctku jsem trochu podběhla, dohromady jsem mohla ztratit tak dvě minuty, víc ne.", nakonec 17. místo, ze ztrátou 13:33. Takřka celý závod však absolvovala s rozbitým kolenem - "při přeběhu cesty na postupu na trojku jsem jednou nohou zakopla o kabel k televizní kameře a kolenem druhé nohy jsem dopadla přímo na asfalt". Pět stehů, antibiotika proti možné infekci v ráně, v sobotu na převaz. Teoreticky se s tím běžet dá, ale start ve štafetě je velmi ohrožen, Iveta jako náhradník je aktivovaná.

Eva po celou trať podávala stabilní výkon průběžně kolem pátého a šestého místa, s maximálním využitím obíhaček, a udržela jej až do konce. "V podstatě to tu bylo podobné lesu, v kterém jsem u nás v Ostravě začínala, spousta zeleného a cest", mohla dnes poměrně bez nadsázky prohlásit. "Rychleji jsem jít už nemohla, možná jsem udělala pár drobných chybek, dohromady víc jak dvě minuty tam ale nezůstaly". Kromě pár drobných dohledávek v nepřehledných porostech (13., 14. a 20. k.) to byla ještě volba na šestku, kterou v průběhu trochu přehodnotila a z čistě pravé varianty přešla před asfaltkou blíž ke spojnici, což znamenalo trochu ostrý uhel. Jsem se svým výkonem i s umístěním velmi spokojená, konstatovala však každopádně. Ne medaili chyběly čtyři minuty, které už tedy asi nebylo reálné odmazat. Na Simone pak 6:03.

Přílis do řeči nebylo Daně."Moc jsem nechybovala, až v úplném závěru na předsběrku"- to ovšem ani z našich nebyla jediná, kdo v nepřehledném zeleném závěru zaváhal."Jinak mě to dnes prostě netáhlo, trápila jsem se...".

Mezi ženskými medailistkami není žádné překvapivé jméno, za zmínku stojí, že vítězila zkušenost - na pódiu nejlepších šesti byla stříbrná Mínna, ročník 1982, nejmladší.

Výsledky, mapy.
Baptiste si způsobil zřejmě přetržení nebo natržení vazu, šest týdnů léčení bez operativního zákroku. 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Sebekontrola
Orientační běh je vlastně nepřetržité řízení pohybu terénem. Jak ztratíš kontrolu nad řízením (= sám nad sebou), je zle. Uč se proto sebekontrole a koncentraci.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN