CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

Hoši, děkujem !!!
 
21.07.2012 | zobrazení 6095
Tomas Dlabaja, Jan Seďivy, Jan Próčazka.
O-svět se začal učit vyslovovat a poslouchat jména, která dosud vyčnívala jen vzácně. České trio vstoupilo mezi světovou elitu a stalo se její součástí. České trio hrálo hlavní role. A české trio se nakonec stalo mistry světa ... Nikdo nevyšel s vlajkami do ulic, na staromáku se nestaví pódium, v nedělním odpoledni na Ruzyni asi nečekal dav fanoušků. Český orienťák ale zažil jeden z historických momentů. Co vloni děvčatům uteklo jen o finiš, to se letos podařilo klukům. Český orienťák má první štafetové zlato.


Terén štafet sousedil s prostorem finálové klasiky, takže jsme vcelku věděli do čeho jdeme a že to bude opět podobné tomu, co známe z domova. Nejdřív do něj vyrazily ženy. Na start se za naše barvy postavila Iveta - start Vendy byl vyloučen v podstatě hned po klasice, další den už měla koleno oteklé a nohu ani nemohla ohnout. Iveta se ze začátku držela nadějně, s potěšením jsme na obrazovce sledovali, jak se po farstované čtyřce na společné pětce čelní běžkyně opět seběhly a byla mezi nimi. Na farstované sedmičce ale naděje na umístění mezi nejlepšími prakticky skončily. Jediná z čelního balíku měla horní konec rýhy, než si ale uvědomila, že všichni ostatní jdou na jinou, už jí podběhla, musela se mírně vrátit a dohledat ji sama. Dál pokračovala na 13. místě a se ztrátou přes dvě minuty, po zbytek trati už běžela sama a nakonec předávala na 10. místě, se ztrátou necelých čtyř minut na čelní skupinu, kterou utvořila pětice Billstam (SWE), Brodman (SUI), Crocker (USA), Dodin (FRA) a Niemi (FIN).

Dana, která se bohužel v průběhu celého letošního MS nakonec nepotkala s vrcholnou formou, dnes navíc nebyla ani zdravotně v pořádku a tratí se spíš protrápila. Po chybě na páté kontrole se propadla, nakonec se dokázala vrátit na 10. místo, ale ztrácíme přes 11 minut.

Eva naopak zaběhla závod k vlastní spokojenosti, předběhla Britku a Bulharku, sama se nenechala nikým předstihnout a stáhla to na konečné osmé místo, před nímž byla na sedmé sedmiminutová díra, takže za dané situace odvedla maximum: Udělala jsem pár drobných kliček, ale běželo se mi slušně. Loňský finiš našich a Finek byl letos jen vzpomínkou pro obě strany - jinak spolehlivá Merja Rantanen se na druhém úseku propadla z čelního balíku na sedmé místo, na němž předávala se ztrátou přes sedm minut na vedení a přes 4 minuty na medaili a to nedokázala odmazat ani raketová Minna. Na posledním úseku předvedla další zářez Simone, která hned v úvodu trati nejenže smazala náskok 40 sekund, s kterým vybíhala Tove, ale rovnou ji předběhla a náskok už do cíle udržela. Souboj o bronz mezi Hausken a Rjabkinou byl do poslední chvíle jak na houpačce, nakonec získala Hausken rozhodující náskok až na postupu na sběrku.

Přesně načasováno navázalo další dějství - s celkovým časem dvou hodin bez šesti sekund dobíhala Eva takřka přesně v momentě startu mužů. Olaf se úspěšně drží pokynů - jít si svoje, být aktivní; forma nechybí, z delších farst se uspěšně dotahuje na čelo. "Nechtěl jsem udělat žádnou chybu, chtěl jsem to klukům přinést, vím že mi první úseky sedí."

Śéďovi předává na 4. místě, 24 s na vedoucího Hertnera (SUI). V prvních 36 sekundách doběhlo z prvního úseku deset štafet. První favorité odpadají, Chramov a Tervo (FIN) ztrácejí v cíli 1,5 minuty, Chramov navíc orazil jinou devítku a Rusko je disk. Olaf stihne předat i důležitou informaci:"Je to jak u nás". To Šéďovi dodalo klidu a naprosté sebedůvěry do boje s hvězdnými jmény. Všechno probíhá neuvěřitelně hladce. Šéďa se s Kaasem a Müllerem dotahují na Öberga, sekunduje jim jinak už jen Thierry. Ale se Švédem se postupně odpoutali od ostatních, diváckým úsekem probíhá Öbergovi v zádech a v cíli jsou před ostatními o půl minuty dříve. Se slovy "totální Česko" předává Šéďa Betovi na prvním místě ...
"... běželo se mi naprosto skvěle, když jsem věděl, že za mnou je Bet, kterej dokáže zázraky na posledním úseku ... to mě hnalo - když mu to přinesu, tak to dopadne dobře, já jsem mu strašně věřil ... v takovým českým lese se člověk neohlíží že má za sebou tolik slavných jmen a prostě si jde svůj výkon, tady jsme to neřešili"
Chvíle slávy začínají. Šéďovo jméno se co chvíli vznášelo nad prostorem arény a Betovo na tom není o nic hůře. Na poslední úsek vybíhá pár vteřin před Holmbergem, 40 sekund před Merzem, silně motivovaným v domácím prostředí, a Lundanesem, který tu o dva dříve nedal na klasice nikomu šanci. Taky se záhy odpoutává od Merze a snižuje náskok vedoucí dvojice, která ovšem stále valí bez chyby. Merz na volbách zkouší víc využívat cest, ale nedotahuje se.

Na devítku má Lundanes kratší farstu a na společné desítce je vedoucí trojice pohromadě. Merz ale ztrácí už minutu a půl. A tak je tomu i dál. Je to tu. Pocit a naděje, že teď to vyjde. Tolikrát to bylo blízko, ale vždycky se něco pokazilo. Letos by to mohlo cinknout. Pro letošní štafety tentokrát osud žádný thriller nepřipravil. Tedy připravil, ale nikoho při něm nezachraňovali, nikdo se při něm záhadně na trati nezastavil. "Jen" při něm praskaly nervy a sílilo napětí v českých řadách. Medaile se zdá být jasná, teď jen jaká. Kdo bude mít v cílovém souboji nejvíc sil...? Diváckým úsekem probíhá Bet s mírným náskokem. Na předposlední kontrolu zkouší Lundanes trhák, Bet ale nástup zachycuje a navíc ji vidí dřív. Na sběrce má mírný náskok, tak už jen stačí natáhnout nohy, nastartovat závěrečnou forsáž a párkrát se na jistotu ohlédnout. "... první jsem na mistrovství světa v životě nestartoval, byl to nádhernej pocit ... běžel jsem s Andersem Holmbergem, s kterým jsem odběhal spoustu tréninků, takže jsem si věřil a zkoušel jsem jít bez chyb a to se mi povedlo ... Lundanes zaútočil na předposlední kontrolu, tam jsem ho jenom držel zuby nehty, už jsem se nekoukal do mapy, ten postup jsem měl namapovanej a pak najednou jsem uviděl v dálce kontrolu, Olav zpomalil, tak jsem ho předběhl, pak už jsem byl v čele a snažil jsem se to udržet ... když jsem se ohlídl na sběrce a viděl jsem, že jsou za mnou tak jsem už věřil že z toho bude zlato. Tam jsem zavřel oči a už jsem to jenom řezal do cíle."

CZECH IS RUNNING FOR GOLD!!!

Žemlíku, zapíš si do archivu: sobota 21.7.2012, 15:10:00, here in Le Chalet-À-Gobet,
the first world championship for the Czech Republic in the men's relay, in the history of orienteering !!!

TV záznam
GPS 1. úsek
GPS 2. úsek
GPS 3. úsek
Kocbach
Kocbach - fotky CZE

Mapa, výsledky

Vyhlášení vítězů

ČT4 šot

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Závodní období
- dominuje krátkodobá psychická příprava na závody
- kondiční a taktická příprava je úzce specializovaná
- trénink má spíš charakter udržovací, regenerační a kontrolní - proto mají delší závodní období negativní vliv na stav celkové trénovanosti
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN