CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

Ohlédnutí za tréninkovým pobytem
 
07.05.2013 | zobrazení 3075
Týdenní mapové soustředění juniorů ve Švédsku přineslo množství tréninkových podnětů. Program byl postaven na mapové pestrosti, různorodé obtížnosti a stoupajících fyzických nárocích.


Opět jsme začli nočákem - MČR v NOB v Dolním Bousově. Jedinečná tr. možnost cvičení mapové techniky, práce s buzolou ve spojení s prvními důležitějšími závodnickými momenty. Tentokrát ranní šustění pytlíků v tělocvičně obstarali vstávající junioři, aby stihli odezd na soustředění.
- výsledky MČR v NOB
- ob postupy

Nedělní cesta proběhla ve spánkovém režimu valné části posádky. Až s večerem se opět probudili závodnické choutky účastníků. Své umění borci předváděli mezi hrnci, pánvemi a s dalším kuchyňským náčiním. Nutno říct, že mnozí překvapili a až do konce kempu jsme u některých kuchtíků nevycházeli z úžasu, jaké lahůdky si připravují mezi náročnými fázemi.


vrstevnicové procitnutí - Tradiční písečné duny jsou ideální pro trénink i testování vrstevnicové obrazotvornosti. Nejinak tomu bylo i v našem případě. Proto jsme soustředění začali na pláži.
- trať D, trať H

kombo na pláži - Odpoledne jsme přidali i další mapové techniky a procvičování pokračovalo.
- technika

vrstenicový ráj - Namísto plánovaného běžeckého testu jsme šáhli opět po vrstevnicovce.
- vrstevnice

Odpoledne jsme se přesunuli do Finnspangu, abychom okusili další terény.

udrž svou linii - V terénech se slabou viditelností a vyšším převýšením je nabíhání kontrol a běh na buzolu složitější. Odbočovák odhalil větší i menší nedostatky v práci s buzolou i dočítání detailů v mapě.
- odbočovák

hromaďák bez účasti - Vzpruhou měl být mapový tr. s místním oddílem. Přestože mělo jít o trénink k 10M, hromadný start na farstovaných tratích, bylo místních borců bohužel jen pár. Trénink k získání důležitých závodních situací nejen pro kontaktní závody (startovní odběh, náběhy na kontrolu, volby postupů, farstování i běh v kontaktu) přinesl. Díky chybám se pořadí v poli několikrát měnilo. Pro vítězství si zaslouženě doběhli Venda a Joncek.

dlouhý klus - Jen ty, mapa, buzola a kolega do dvojice. Divoká příroda bažin, prudkých strání i zvlnených pasáží a nad tím rozehřívající slunko. Trénink pro dvojici, kdy jeden vede a druhý po dohledání v mapě domapuje ke kontrole. Delší trénink ve volném tempu byl skutečně náročný a časově se ještě protáhl. U některých dvojic až na 120 min. Kvalitní terénní běh s neustálou nutností přemýšlet o taktice a pamatováním si významných záchytných bodů na postupu. Psychicky a fyzicky náročné.
- dvojice
chcíplý middle - Měřený middle v těžkém prostoru Z části mapy z 10M roku 2010 byl skutečnou mapařskou lahůdkou. Škoda jen setkání s rozpadajícím losem.
- holky, kluci, výsledky

cestou necestou, lesem nelesem - Přesun do třetího působiště byl klidný. Nádhernou přírodou po místních okreskách a šotolinkách, místy kde lišky dávají dobrou noc, do třetího působiště, Forsviku. Ubytování skutečně na úrovni a společné s RDD. Menší počet postelí byl rázem výborným tmelícím prvkem.

je skutečný a lidský - Po ubytování jsme se jeli zúčastnit oficiálního modelu pro víkendové závody. A na parkovišti se to stalo. Přijeli jsme, vystoupili a tam stál ON - Thierry ;-) Proklusnul se po třech kontrolách, jak má ve zvyku a jel pryč. Večerní procházkou jsme si prohlédli stoupající slávu zašlé továrny a fungujícího průplavu ze seznamu UNESCO.


na kategorii záleží - Silva cup. Parkování na poli. Vyšší standard vybavení shromaždiště a divácký doběh i průběh arénou. Se startem 00 zaplňují závodníci i poslední zbylé travnaté plochy shromaždiště. Dva starty dělí závodníky na elitu a ostatní a běží svůj závod v jiné části lesa. Konečné výkony juniorů po týdenním běhání nejsou vůbec špatné.


V podobných terénech je možné držet se skandinávci krok. Chybuje se v závěrech delších postupů. Nedělní delší middle na 40-50´ proběhl v prostorech sobotních tratí neelitních kat. Téměř všichni chybují v jediném hustníku na mapě o kterém věděli ze sobotního vyprávění. Chleba se zde skutečně lámal a někteří si ulomili pořádnou porci. V kategoriích se 60-90 závodníky je výsledkově potrestaná sebemenší chyba a nedostatek. Běžecké fondy jsou samozřejmostí a bez mapové kondice není šance na solidní výkon.


Náročný týden ve třech typech skandinávského terénu se závěrečnými závody Silva cupu. Únava z týdenního běhání v měkkých terénech je značná a závodníci se na cestě domů mění v šípkové růženky.

Plán s několika změnami v programu byl naplněn. Nespočet příjemných o-zážitků z lesů i pár záporných zjištění se jistě budou podílet na dalším rozvoji každého účastníka. Posouvání limitů má další rozměr. Švédské kempování přineslo množství tréninkových podnětů nejen do začínající sezóny.Obecná příprava skončila. Vzhlížíme k nominačkám a přípravě na JMS. Další akcí je série nominačních závodů - nominace na domácí JMS.


 
tisk
  narozky dnes slaví
 Kateřina Chromá   
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Umění odpočívat
Pořádně trénuj, ale najdi odvahu i na řádný odpočinek! Není umění se utavit, je umění trénovat efektivně. (Když např. Michal Horáček cítí, že je přetažený, jde se do lesa jen projít.)
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN