CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

Ohlédnutí za tréninkovým pobytem
 
07.05.2013 | zobrazení 3272
Týdenní mapové soustředění juniorů ve Švédsku přineslo množství tréninkových podnětů. Program byl postaven na mapové pestrosti, různorodé obtížnosti a stoupajících fyzických nárocích.


Opět jsme začli nočákem - MČR v NOB v Dolním Bousově. Jedinečná tr. možnost cvičení mapové techniky, práce s buzolou ve spojení s prvními důležitějšími závodnickými momenty. Tentokrát ranní šustění pytlíků v tělocvičně obstarali vstávající junioři, aby stihli odezd na soustředění.
- výsledky MČR v NOB
- ob postupy

Nedělní cesta proběhla ve spánkovém režimu valné části posádky. Až s večerem se opět probudili závodnické choutky účastníků. Své umění borci předváděli mezi hrnci, pánvemi a s dalším kuchyňským náčiním. Nutno říct, že mnozí překvapili a až do konce kempu jsme u některých kuchtíků nevycházeli z úžasu, jaké lahůdky si připravují mezi náročnými fázemi.


vrstevnicové procitnutí - Tradiční písečné duny jsou ideální pro trénink i testování vrstevnicové obrazotvornosti. Nejinak tomu bylo i v našem případě. Proto jsme soustředění začali na pláži.
- trať D, trať H

kombo na pláži - Odpoledne jsme přidali i další mapové techniky a procvičování pokračovalo.
- technika

vrstenicový ráj - Namísto plánovaného běžeckého testu jsme šáhli opět po vrstevnicovce.
- vrstevnice

Odpoledne jsme se přesunuli do Finnspangu, abychom okusili další terény.

udrž svou linii - V terénech se slabou viditelností a vyšším převýšením je nabíhání kontrol a běh na buzolu složitější. Odbočovák odhalil větší i menší nedostatky v práci s buzolou i dočítání detailů v mapě.
- odbočovák

hromaďák bez účasti - Vzpruhou měl být mapový tr. s místním oddílem. Přestože mělo jít o trénink k 10M, hromadný start na farstovaných tratích, bylo místních borců bohužel jen pár. Trénink k získání důležitých závodních situací nejen pro kontaktní závody (startovní odběh, náběhy na kontrolu, volby postupů, farstování i běh v kontaktu) přinesl. Díky chybám se pořadí v poli několikrát měnilo. Pro vítězství si zaslouženě doběhli Venda a Joncek.

dlouhý klus - Jen ty, mapa, buzola a kolega do dvojice. Divoká příroda bažin, prudkých strání i zvlnených pasáží a nad tím rozehřívající slunko. Trénink pro dvojici, kdy jeden vede a druhý po dohledání v mapě domapuje ke kontrole. Delší trénink ve volném tempu byl skutečně náročný a časově se ještě protáhl. U některých dvojic až na 120 min. Kvalitní terénní běh s neustálou nutností přemýšlet o taktice a pamatováním si významných záchytných bodů na postupu. Psychicky a fyzicky náročné.
- dvojice
chcíplý middle - Měřený middle v těžkém prostoru Z části mapy z 10M roku 2010 byl skutečnou mapařskou lahůdkou. Škoda jen setkání s rozpadajícím losem.
- holky, kluci, výsledky

cestou necestou, lesem nelesem - Přesun do třetího působiště byl klidný. Nádhernou přírodou po místních okreskách a šotolinkách, místy kde lišky dávají dobrou noc, do třetího působiště, Forsviku. Ubytování skutečně na úrovni a společné s RDD. Menší počet postelí byl rázem výborným tmelícím prvkem.

je skutečný a lidský - Po ubytování jsme se jeli zúčastnit oficiálního modelu pro víkendové závody. A na parkovišti se to stalo. Přijeli jsme, vystoupili a tam stál ON - Thierry ;-) Proklusnul se po třech kontrolách, jak má ve zvyku a jel pryč. Večerní procházkou jsme si prohlédli stoupající slávu zašlé továrny a fungujícího průplavu ze seznamu UNESCO.


na kategorii záleží - Silva cup. Parkování na poli. Vyšší standard vybavení shromaždiště a divácký doběh i průběh arénou. Se startem 00 zaplňují závodníci i poslední zbylé travnaté plochy shromaždiště. Dva starty dělí závodníky na elitu a ostatní a běží svůj závod v jiné části lesa. Konečné výkony juniorů po týdenním běhání nejsou vůbec špatné.


V podobných terénech je možné držet se skandinávci krok. Chybuje se v závěrech delších postupů. Nedělní delší middle na 40-50´ proběhl v prostorech sobotních tratí neelitních kat. Téměř všichni chybují v jediném hustníku na mapě o kterém věděli ze sobotního vyprávění. Chleba se zde skutečně lámal a někteří si ulomili pořádnou porci. V kategoriích se 60-90 závodníky je výsledkově potrestaná sebemenší chyba a nedostatek. Běžecké fondy jsou samozřejmostí a bez mapové kondice není šance na solidní výkon.


Náročný týden ve třech typech skandinávského terénu se závěrečnými závody Silva cupu. Únava z týdenního běhání v měkkých terénech je značná a závodníci se na cestě domů mění v šípkové růženky.

Plán s několika změnami v programu byl naplněn. Nespočet příjemných o-zážitků z lesů i pár záporných zjištění se jistě budou podílet na dalším rozvoji každého účastníka. Posouvání limitů má další rozměr. Švédské kempování přineslo množství tréninkových podnětů nejen do začínající sezóny.Obecná příprava skončila. Vzhlížíme k nominačkám a přípravě na JMS. Další akcí je série nominačních závodů - nominace na domácí JMS.


 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Mentální faktory výkonu
Schopnost koncentrace, zvládání stresu, ignorace rušivých jevů v průběhu závodu, konstruktivní vnitřní rozhovor (sebekontrola).
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN