CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

Vojta v Badenu opět naznačil
 
08.10.2013 | zobrazení 2920
Při finálové sérii světového poháru ve Švýcarsku se Češi třikrát protlačili do první desítky. Kýžená velká bedna sice těsně nedopadla, Vojta Král se však v součtu obou závodů pasoval do role nejsilnějšího vyzyvatele domácí křižácké eskadry.


I přes na tradiční poměry nezvykle technický MIDDLE se švýcarským mužům povedlo naložit se zbytkem světa podobně, jako když jejich prapradědové nabodali na píky poblíž Schwyzu výkvět tehdejšího světového rytířstva. Čest zbytku světa zachraňoval tentokrát na pódiu šestý Švéd Bergman. Vojta Král obsadil osmé místo a neztratit smolných 50" ve zdánlivě banální dohledávce kupky u pěšiny, mohl Švéda s přhledem vystřídat. "Krátký postup, šílený humus, vyběhl jsem na pěšinu před kontrolou, nebyl si úplně jistý, lampion jsem neviděl. Běžel jsem kus nahoru a dolů. Kontrola byla tam, kde jsem byl původně, ale bohužel jsem ji předtím neviděl. Jinak se mi běželo fantasticky."

Dvacet vteřin dělilo od pódia i osmou Danu Šafka Brožkovou, která ale i přes krásný výsledek fantastickou formu necítila. "Mapově stabilní, ale do kopce jsem si připadala trochu jako želva," bilancovala při dalším čekání na odběr vzorku při antidopingové kontrole. (Dana je totiž, zdá se, oblíbenkyní antidopingového komisaře IOF.) Simone Niggli přidala do své sbírky další vítězství, zatímco Tove Alexandersson závod vynechala a šetřila se pro nedělní sprint, kde vzhledem k dvojnásobku nabízených bodů chtěla zaútočit na celkové vítězství v SP.

Výrazně bodovali i další naši muži - Jan Šedivý 14., Miloš Nykodým 25. a mírně nachlazený Jan Procházka 26. Cenný bod za vteřinu rozdílu mezi Nykodýmem a Procházkou zajistil prvně jmenovanému místo na startovce nedělního finále SP.

Příliš se naopak nedařilo ostatním ženám - Jana Knapová ani Míša Omová na body po chybách nedosáhly, přestože naznačily kapacitu bojovat o 15-25.místo.

Popis terénu nedělního SPRINTU zamotal závodníkům hlavy, protože zmiňoval i "hrad". Tratě nakonec na místní zříceninu nevedly, přesto (nebo možná právě proto) proběhl další z naprosto špičkových švýcarských městských závodů s ohlušující kulisou a tratěma, které nabídly řadu zásadních voleb postupu, na kterých se dalo získat i ztratit.

O tom se přesvědčil i Vojta Král, kterého (stejně jako některé další borce) na konečném sedmém místě dělilo od medailových pozic jen jedno špatné rozhodnutí. "Jsem na sebe trochu naštvaný. Jeden totálně špatnej postup. Jinak to bylo na tu bednu," lituje nevyužité šance na kýžený medailový průlom náš aktuálně nejlepší sprinter. Ideálně však neběžel ani suverénně vítězný Mathias Kyburz, který na volbách ztratil zhruba 25". Mistr světa ve sprintu z loňského roku to však vyvážil svým sprinterským X-faktorem, jak může ostatně potvrdit i Jan Šedivý, kterého na trati švýcarský meteorit předbíhal. "Má fantastickou techniku. Ne jen mapovou, ale i běžeckou. Je neuvěřitelně rychlej na schodech, v sebězích… Je tam fakt vidět rozdíl."

Dalším našim už se příliš nedařilo. Dana Šafka Brožková dobíhá po stabilním výkonu 23. Jana Knapová je diskvalifikovaná, když při nenalezení správného rytmu navíc vynechává kontrolu. Nemocí mírně oslabený Jan Procházka jistí 30.místem celkovou 14. příčku v SP. Jan Šedivý (32.) v závěru výsledkové listiny poráží několik dalších "specialistů" na lesní klasiku - Lakanena, Cvetkova, Bertukse, Uškvaroka. Miloš Nykodým (33.) zabíhá mezi nejlepšími svůj aktuální standart, ze kterého stačí ubrat půl minuty, a bude to světové.

Závodům SP předcházely páteční tréninkové SMÍŠENÉ ŠTAFETY, které si náš tým vyzkoušel ve složení Knapová - Nykodým - Král - Omová. Závod splnil účel, ověřili jsme si základní předpoklady úspěchu v této nové disciplíně: konkurenceschopná běžecká kapacita, bezchybná realizace (postupy nejsou tak rozhodující jako navigační chyby) a silné ženy, které závod rozhodují. Závod vyhráli Dáni, kteří aktuálně zmíněné předpoklady ideálně splňují. Domácí Švýcaři sice postavili velký počet týmů, ale většina závod pojala jen jako rozcvičku před SP. (Ne tak Vojta Král, který zaběhl patrně nejrychlejší čas.)Finále SP - mapy, výsledky, GPS, TV záznam

 
web | tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Umění odpočívat
Pořádně trénuj, ale najdi odvahu i na řádný odpočinek! Není umění se utavit, je umění trénovat efektivně. (Když např. Michal Horáček cítí, že je přetažený, jde se do lesa jen projít.)
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN