CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

Uvěřila jsem srnce, že ví kam běží
 
10.12.2013 | zobrazení 3293
Úvodní sraz dospělých si m.j. kladl za cíl podpořit budování zvířecích instinktů. Prodloužený víkend v Herálci profičel jak okolní severák. Rekapitulace:


[pokyny k akci]

Č T V R T E K

NOB "Svratecká cikánka"
Oběhnout bez chyby, volné tempo maximálně podřízené orientaci. Pořádně chumelit začalo až v průběhu tréninku, i když nějaký sněhový základ už tam byl (750m.n.m...)
[mapa D] [GPS analýza D]
[mapa H] [GPS analýza H]
Večer pak proběhla plánovací schůzka realizačního týmu.

P Á T E K

TERÉNNÍ INTERVALY
Starý průsek poblíž meandrujícího potoka. Měkký nerovný podklad, místy podmáčené, místy překážky. 5cm sněhu, -2°C. Tam a zpět 1250m. Holky běžely 3.5x, kluci 5x. Měřeno na SI.
Nejednalo se o žádný výjimečný test, ale trénink, který by měl být běžně součástí tréninkového programu orientačního běžce. I přes totální mimosezónu jsou časové rozdíly zarážející a věřím, že je to silný materiál k zamyšlení.
mezičasy a celkový součet
video by Zhaly

METODIKA 1 - tradiční fyzio testík a téma "vize a cíle" (viz. prezentace ppt v sekci METODIKA)
[výsledky testíku] včetně srovnání s 2011
O některých otázkách se jistě dá debatovat, ale celkově je potřeba mít nutný přehled o teoretických základech, jinak nelze účinně řídit trénink. A trenér vše vyřešit nemůže, to je v našich podmínkách bohužel principielně vyloučeno.

BĚH MEZIPRAHOVOU INTENZITOU
Rovinatý běh po homogenním podkladu tempem cca o 45-50" pomalejším než kiláky na dráze. Holky 7.0km, kluci 10.0km. Ukázková fáze v návaznosti na metodickou přednášku.
Zpestřeno o mapový úkol - v průběhu tréninku vyřešit 10 postupů z terénů ME v Portugalsku a hned po doběhu zakreslit předpokládaný optimální postup. Přičemž při tomhle cvičení nejde v první řadě o správnost odhadu postupu, ale spíše o trénink mozku na myšlení při zátěži a adaptaci na relevantní symbolické scénáře (čím déle se budete aktivně dívat na mapy z oblastí cílového závodu, tím snadněji bude pak mozek při závodě podporovat orientaci).
Postupy jsme potom společně při metodice probrali a při tom jsme mohli okomentovat některé specifické jevy těch konkrétních terénů.

METODIKA 2 - systém tréninku, zacílenost tréninku (viz. prezentace ppt v sekci METODIKA)

S O B O T A

HROB MIDDLE
Kvůli dalšímu přídělu sněhu jsme nerealizovali původně plánovanou stínovací fázi (pokusíme se o ní příště) a místo toho jsme improvizovaně zařadili premiérový middle na turistické mapě přímo od chalupy.
Z pohledu fyzického intenzivní specifická fáze, z pohledu technického nácvik základní techniky (směr, odhad vzdálenosti).
V časovém presu se nám podařilo dát jednu kontrolu mírně špatně (38) a prohodit dva kódy. Takže výsledky jsou cinknuté. Ale o ty tu naštěstí až tak nešlo...
Zároveň i návod jak si lze celkem jednoduše připravit specifickou tréninkovou fázi i někde, kde není k dispozici speciální mapa pro OB. Neboť běh terénem i držení směru jsou základy, jejichž pilování nikdy nezaškodí.
[mapa D]
[mapa H]
[výsledky HROB middle]

METODIKA 3 - kontrolovanost výkonu (viz. prezentace ppt v sekci METODIKA)

SIČÁK "Šantrůčkova kuchyně"
Supersprint, který se v závěru změnil v superpíchače.
Vzhledem k poměrně vysoké sněhové pokrývce byl sičák vyhlášený jako hon na Vojtu, který startoval první. Ale ukázalo se, že falešné stopy šlapali nejen roznašeči, a trať se nijak zvlášť nezrychlovala, takže o svůj skalp nepřišel. Zato Iveta málem skalpovala Maroše ;)
[mapa SIčáka]
[výsledky SIčáka]

FOTKEJOVÉ UTKÁNÍ Čechy-Morava
Čechy zvítězily 6:5 (poločas 1:4) zejména díky skvělému výkonu Pabla Kubatinha a Lionely Duchové.

METODIKA 4 - Výzvy 2014 (o terénech a nárocích vrcholných závodů v nadcházející sezóně, viz. prezentace ppt v sekci METODIKA)

VÝROČNÍ VEČEŘE 2013
Přinesla nejen delikátní steaky, ale i "všechno co jste chtěli vědět, ale báli jste se zeptat" o nových členech RD a navazující řečnická vystoupení členù RT.
Došlo i na vysvětlení některých zákulisních prcesů (financování RD, relizační tým, proces nominace, individuální přístup...), padlo několik námětů. Všechna témata jsme určitě nevyčerpali a bylo by skvělé, kdybychom si takhle dokázali sednout ke kulatému stolu častěji.
Bez vaší konstruktivní zpětné vazby to v dospělých nejde. Díky.

Došlo i na pršut z jarního Slovinska - kýta nakonec vydala překvapivé množství delikátního masíčka.


N E D Ě L E

INFORMATORIUM:
- vysvětlení filozofie a praktického dopadu Kodexu reprezentanta
- společné probrání Smlouvy reprezentanta a její následný podpis
- detailní vysvětlení Plánu akcí RD 2014

HROB LONG
Závěrečné vyvenčení. Mrholí, je mírně nad nulou, sníh trochu lehnul a ztěžknul. Běží se terénem, opět na turistické mapě doplněné o vrstevnice z laserscanningu.
Holky běží vzdušně 7km, kluci 10km, tempo by mělo být opět meziprahové, tentokrát na terénní podložce, a tedy i víc oscilující.
Nakonec to nebyl nijak dlouhý trénink, přimìřený období a předchozí zátěži.
[mapa D]
[mapa H]


Vzhledem k poměrně nabitému programu došlo na individuální pohovory jen asi u čtvrtiny zúčastněných (plus některé další probíhají prùběžně po mailu nebo mimo akce RD).
Každopádně platí co bylo řečeno: Konzultace jsou možné, jsme tu pro vás, stačí dát najevo svůj zájem.

Nominační kritéria se neprobírala, budou hotová do 31.1.2014.

Díky všem za velepozitivní přístup a speciálně díky Honzovi (Dáje) a Murkovi za zajištění naprosto delikátního stravování!!

/R

 
tisk
  narozky dnes slaví
 Jan Petržela   
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Mentální příprava
Orientační běžec musí být připraven optimálně reagovat na nejrůznější spektrum neočekávaných podnětů. Aby se minimalizoval moment překvapení, je vhodné před závodem vyladit myšlení - s využitím dostupných informací si v duchu namodelovat nejrůznější situace, které mohou v závodě nastat, určit taktiku a cíle, motivovat se.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN