CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

Uvěřila jsem srnce, že ví kam běží
 
10.12.2013 | zobrazení 3483
Úvodní sraz dospělých si m.j. kladl za cíl podpořit budování zvířecích instinktů. Prodloužený víkend v Herálci profičel jak okolní severák. Rekapitulace:


[pokyny k akci]

Č T V R T E K

NOB "Svratecká cikánka"
Oběhnout bez chyby, volné tempo maximálně podřízené orientaci. Pořádně chumelit začalo až v průběhu tréninku, i když nějaký sněhový základ už tam byl (750m.n.m...)
[mapa D] [GPS analýza D]
[mapa H] [GPS analýza H]
Večer pak proběhla plánovací schůzka realizačního týmu.

P Á T E K

TERÉNNÍ INTERVALY
Starý průsek poblíž meandrujícího potoka. Měkký nerovný podklad, místy podmáčené, místy překážky. 5cm sněhu, -2°C. Tam a zpět 1250m. Holky běžely 3.5x, kluci 5x. Měřeno na SI.
Nejednalo se o žádný výjimečný test, ale trénink, který by měl být běžně součástí tréninkového programu orientačního běžce. I přes totální mimosezónu jsou časové rozdíly zarážející a věřím, že je to silný materiál k zamyšlení.
mezičasy a celkový součet
video by Zhaly

METODIKA 1 - tradiční fyzio testík a téma "vize a cíle" (viz. prezentace ppt v sekci METODIKA)
[výsledky testíku] včetně srovnání s 2011
O některých otázkách se jistě dá debatovat, ale celkově je potřeba mít nutný přehled o teoretických základech, jinak nelze účinně řídit trénink. A trenér vše vyřešit nemůže, to je v našich podmínkách bohužel principielně vyloučeno.

BĚH MEZIPRAHOVOU INTENZITOU
Rovinatý běh po homogenním podkladu tempem cca o 45-50" pomalejším než kiláky na dráze. Holky 7.0km, kluci 10.0km. Ukázková fáze v návaznosti na metodickou přednášku.
Zpestřeno o mapový úkol - v průběhu tréninku vyřešit 10 postupů z terénů ME v Portugalsku a hned po doběhu zakreslit předpokládaný optimální postup. Přičemž při tomhle cvičení nejde v první řadě o správnost odhadu postupu, ale spíše o trénink mozku na myšlení při zátěži a adaptaci na relevantní symbolické scénáře (čím déle se budete aktivně dívat na mapy z oblastí cílového závodu, tím snadněji bude pak mozek při závodě podporovat orientaci).
Postupy jsme potom společně při metodice probrali a při tom jsme mohli okomentovat některé specifické jevy těch konkrétních terénů.

METODIKA 2 - systém tréninku, zacílenost tréninku (viz. prezentace ppt v sekci METODIKA)

S O B O T A

HROB MIDDLE
Kvůli dalšímu přídělu sněhu jsme nerealizovali původně plánovanou stínovací fázi (pokusíme se o ní příště) a místo toho jsme improvizovaně zařadili premiérový middle na turistické mapě přímo od chalupy.
Z pohledu fyzického intenzivní specifická fáze, z pohledu technického nácvik základní techniky (směr, odhad vzdálenosti).
V časovém presu se nám podařilo dát jednu kontrolu mírně špatně (38) a prohodit dva kódy. Takže výsledky jsou cinknuté. Ale o ty tu naštěstí až tak nešlo...
Zároveň i návod jak si lze celkem jednoduše připravit specifickou tréninkovou fázi i někde, kde není k dispozici speciální mapa pro OB. Neboť běh terénem i držení směru jsou základy, jejichž pilování nikdy nezaškodí.
[mapa D]
[mapa H]
[výsledky HROB middle]

METODIKA 3 - kontrolovanost výkonu (viz. prezentace ppt v sekci METODIKA)

SIČÁK "Šantrůčkova kuchyně"
Supersprint, který se v závěru změnil v superpíchače.
Vzhledem k poměrně vysoké sněhové pokrývce byl sičák vyhlášený jako hon na Vojtu, který startoval první. Ale ukázalo se, že falešné stopy šlapali nejen roznašeči, a trať se nijak zvlášť nezrychlovala, takže o svůj skalp nepřišel. Zato Iveta málem skalpovala Maroše ;)
[mapa SIčáka]
[výsledky SIčáka]

FOTKEJOVÉ UTKÁNÍ Čechy-Morava
Čechy zvítězily 6:5 (poločas 1:4) zejména díky skvělému výkonu Pabla Kubatinha a Lionely Duchové.

METODIKA 4 - Výzvy 2014 (o terénech a nárocích vrcholných závodů v nadcházející sezóně, viz. prezentace ppt v sekci METODIKA)

VÝROČNÍ VEČEŘE 2013
Přinesla nejen delikátní steaky, ale i "všechno co jste chtěli vědět, ale báli jste se zeptat" o nových členech RD a navazující řečnická vystoupení členù RT.
Došlo i na vysvětlení některých zákulisních prcesů (financování RD, relizační tým, proces nominace, individuální přístup...), padlo několik námětů. Všechna témata jsme určitě nevyčerpali a bylo by skvělé, kdybychom si takhle dokázali sednout ke kulatému stolu častěji.
Bez vaší konstruktivní zpětné vazby to v dospělých nejde. Díky.

Došlo i na pršut z jarního Slovinska - kýta nakonec vydala překvapivé množství delikátního masíčka.


N E D Ě L E

INFORMATORIUM:
- vysvětlení filozofie a praktického dopadu Kodexu reprezentanta
- společné probrání Smlouvy reprezentanta a její následný podpis
- detailní vysvětlení Plánu akcí RD 2014

HROB LONG
Závěrečné vyvenčení. Mrholí, je mírně nad nulou, sníh trochu lehnul a ztěžknul. Běží se terénem, opět na turistické mapě doplněné o vrstevnice z laserscanningu.
Holky běží vzdušně 7km, kluci 10km, tempo by mělo být opět meziprahové, tentokrát na terénní podložce, a tedy i víc oscilující.
Nakonec to nebyl nijak dlouhý trénink, přimìřený období a předchozí zátěži.
[mapa D]
[mapa H]


Vzhledem k poměrně nabitému programu došlo na individuální pohovory jen asi u čtvrtiny zúčastněných (plus některé další probíhají prùběžně po mailu nebo mimo akce RD).
Každopádně platí co bylo řečeno: Konzultace jsou možné, jsme tu pro vás, stačí dát najevo svůj zájem.

Nominační kritéria se neprobírala, budou hotová do 31.1.2014.

Díky všem za velepozitivní přístup a speciálně díky Honzovi (Dáje) a Murkovi za zajištění naprosto delikátního stravování!!

/R

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Období "výstavby"
... je základem pro pozdější specifický trénink. Jedná se hlavně o zvýšení celkové trénovanosti a aerobního výkonu. Minimální doba trvání takového období je 6-8 týdnů, dříve nelze realizovat potřebné fyziologické změny.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN