CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

Když v lednu je jak v Ráji
 
19.01.2014 | zobrazení 2504
Nebývale teplý leden svědčí nejen kloubům, ale i přípravě na novou sezonu. Víkendovka na Kosti byla rájem v Ráji.


Když starci na chmelu zpívali něco o tom, že i v lednu je jak v máji, určitě tím mysleli letošní zimu. Zatímco lyžaři skřípají zuby a „práskačkami“ po troškách sněhu, orienťáci jsou v rauši. Druhé letošní soustředění seniorské reprezentace se tak mohlo odehrát v lokalitě, kde se dá v lednu obvykle pohybovat jen v mačkách a s cepínem – v kopcích a skalách kolem Kosti.

Slunce, teplota kolem deseti stupňů a téměř sucho. „Líbí se mi to. To jsou podmínky, kdy si já můžu vzít jen tři terma,“ říká Honza Šedivý, který si potrpí na klouby pěkně v teple. Extrémně přívětivá zima však nemusí mít vliv jen opotřebení podvlíkaček – pozitivní efekt může mít i směrem do nadcházející sezony. „Mistrovství Evropy se běží již v dubnu, takže je samozřejmě dobrý už teď běhat s mapou. Když má člověk tříměsíční výpadek od orienťáku v rychlosti, tak to není příjemný,“ vysvětluje Šéďa. Co se týče tempa, tak to bylo hlavně během sobotních denních tréninků vysoké – a svůj podíl na tom mělo právě počasí. „Myslím, že jsme chodili celkem slušnou rychlostí, což bychom třeba v mínus pěti nezvládli,“ potvrzuje Honza Procházka.

Ale přeci jen, neproháněli by se chlapci v lednu radši někde na běžkách? „Lyže máme oba rádi a rádi spolu bojujeme na Černou horu na Zadově, takže nám to trochu chybí,“ připouští Šéďa. „Ale kvůli termínu té Evropy se jim stejně už začínáme vyhýbat,“ doplňuje ho Bet.

V prostoru předloňské mistrovské klasiky odběhala osmnáctka reprezentantů a reprezentantek pět tréninků: dva nočáky, middle, opakované starty a paměťák kombinovaný s postupy na morál. Novinkou v programu týmu byl formát middlu, kdy muži nejdříve „tichošlápkovali“ ženy. Až pak se vydali na vlastní trať. „Moc se mi to nelíbilo, ale určitě to je přínosný trénink. Hrozně mě znervózňovalo, že za mnou kluci běželi a ještě to natáčeli na video,“ přiznává Martina Zvěřinová.

Znovu se reprezentace sejde už za necelé tři týdny, kdy je na programu víkendové soustředění v okolí Hradce Králové. „Uvidíme, jak bude dál. Zatím nám počasí přeje a můžeme dělat orienťák i přes zimu,“ uzavírá Beťák.

Zhaly

 
tisk


týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
VT Švédsko    22.4.-1.5.
Hindas, Göteborg  (JRD)
následující akce
Nominačky MS    11.-14.5.
Voru (EST)  (RD)
SP Finsko    23.-28.5.
Lohja  (RD)
WOC kemp    29.5.-6.6.
Otepää (EST)  (RD)
závěrečná příprava JMS    12.-21.6.
Tampere (FIN)  (JRD)
JMS 2017    8.-16.7.
Tampere (FIN)  (JRD)
Jezdí to na sacharidy!
Sacharidy (uhlohydráty) jsou palivem pro svalovou i mentální práci, uloženým ve svalech, játrech a krvi. Ze svalů se čerpají pro svalovou práci, z jater a krve pro mentální práci. Nacházejí se v: těstovinách, rýži, bramborách, chlebu, vločkách, ovoci a zelenině. Sacharidy by měly představovat největší podíl stravy sportovce, kryjí až 65% energetické spotřeby.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN