CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

VT Švýcarsko day by day - zkušenosti, poznatky
 
03.07.2003 | zobrazení 3137
VT ve Švýcarsku jsme absolvovali v počtu 6H + 4D + 1RT. Bylo to krátké, ale poměrně náročné, i vzhledem k zdlouhavému cestování mezi terény v podmínkách rekordně vysokých teplot (až 36°C).


DEN 1

Cesta HK - Praha - Küssnacht am Rigi (Zug). Celkem 860 km za 10 h s několika delšími přestávkami. V Zürichu hodinová zácpa - milionové město nemá obchvat. Ubytování v hasičské zbrojnici na společné cimře - celkově naprosto vyhovující úroveň. Paušální poplatek 240 CHF na noc za všechno.
Slíbené tréninkové mapy ještě nedorazily.

DEN 2

Ráno přilétá Lála s Martou - 2x přes Zürich ;-( Píchal se Sosákem se vydávají na horu nad ubytovnou, kterou zdolávají po 72-minutovém výběhu (1797 m n.m.). Ostatní podle chuti.
Odpoledne vyrážíme do Flimsu (blízko Churu) - 155 km, převážně po dálnici, 1:45h (ve Švýcarsku se na dálnici smí max 120km/h). Flims - horské středisko na horním Rýnu 1100 m n.m., v blízkém Trinu bude při MS centrum závodu middle.
1. společný mapový trénink - middle terén: Mapa Uaul Grond Flims, 3-4 mapové okruhy 1-2 km dlouhé v charakterově odlišných částech mapy. Terén velmi členitý, místy poměrně příkré svahy s velkými skálami a prohlubněmi. Mapa poměrně hrubá, místy až špatná. Snížená viditelnost - horský les. V části prostoru nepříjemný podrost - převážně vysoká tráva. Kamenitý podklad, v kombinaci toho všeho pak i celkově nízká průběžnost. Takové to na MS nemůže být - příliš pomalé (muži mají běžet pod 7 min/km).
Navštěvujeme jedinnou plošší část mapy podobnou zakázanému závodnímu prostoru hned vedle - tam se dá běžet celkem slušně, les se i trochu "otevřel".

DEN 3

Mapy opět nedorazily - kopírujeme další tréninkový prostor.
Dělíme se na 3 skupiny. Ty menší zahrnují klasiky (Lála, Dana) a sprintery (Ruda, Sosák, Marta). Klasici neodolávají vábení hory nad ubytovnou a také oni vybíhají na vrchol. Sprinteři jedou prozkoumat centrum Rapperswillu, při MS dějiště závodu ve sprintu. V rámci běžeckého tréninku také navštěvují nevábný tréninkový prostor pro klasiku - mapu Pfaffensteil a potvrzují, že je to opravdu "zelené".
Middlaři valí opět do Churu na mapu Ils Aults. Terén je tentokrát mnohem přátelštější. Dobře průběžný, středně kopcovitý. V plošších částech množství vrstevnicových detailů, fádní příkré svahy. Převážně bez podrostu. Mapa opět nic moc. Trať 5.1 km zvládají kluci s pár chybama za 38 minut, tak nějak by to při MS mohlo vypadat. A mapy budou určitě lepší.
Po polední siestě a koupání v tyrkysovém horském jezeře Lag la Cauma u Flimsu vyráží kluci ještě oběhnout hranici zakázaného prostoru. Bingo je mazaný, bere si na to pro všechny případy australský repredres. Zjištění: v této části je to trochu humus kam až oko z cesty dohlédne.

DEN 4

Švýcarský celostátní žebříček na mapě Meggerwald, shromaždiště v jedné ZŠ v Luzernu. Na startu je kompletní švýcarská špička a několik zahraničních hvězd - jsou tu Britové, Švédky, Italové a Francouzi tu dokonce běží nominačky. Je úmorné vedro a na start se jede autobusem. Místní terén je velmi atraktivní z pohledu MS, protože je prý jediný podobný terénu pro závod štafet u Jony. V reálu se dá místní kopcovitý lesík s množstvím cest přirovnat k některým nevábným prostorům u Ostravy či remízkům u Dobrušky.
Závodu se z tréninkových důvodů účastníme všichni. Muži předvádějí až na rekonvalescenta Binga z tréninku solidní výkony - vítezný Francouz Gueorgieu běží za 82 min, naši 87-91. Ženám se to samé bohužel nedaří a všechny výrazně chybují - v součtu každá přes deset minut. Ztráta na Simone Luder je hrozivá, i vzhledem k tomu, že "Sime" opět exceluje a vítězí o 7 minut v kilometrovém průměru, za který se nemusí stydět ani muži... O favoritce pro MS není pochyb. Zajímavostí jistě je, že ženská trať měří 10.5 km proti mužským 13.0. Výrazně jiný poměr, než na jaký jsme zvyklí u nás.
Po závodě se přesunujeme na severní předměstí Zürichu do ubytovny místních skautů. Travička zve k fotbálku, holky se nechají blízkostí lesa zlákat k výklusu a půlhodince cvičení s hudbou. A taťka Ruda opět s chutí vyváří ;-)

DEN 5

Tréninkové mapy nedorazily a nedorazí. Takže opět kopírujeme.
Dopoledne bereme trochu volněji - vyrážíme do Rapperswillu dokončit důkladnou prohlídku místa sprintového (zlo)činu, někteří se jdou proběhnout do lesíku sousedícího se štafetovým prostorem. Žádné překvapení - prý je to i tam dost zarostlé.
Ruda už má Rapperswill v malíčku a zkušeně nás provádí "po trati" i průchodem pod tratí. Centrum města s hradní vyvíšeninou na břehu jezera je půvabné a svojí konstitucí se pro sprint náramně hodí. Je zde navíc vyloučena automobilová doprava. Mr Park nám ukazuje předpokládaná uzlová místa tratě a svůj tajný trumf - plánovaný sjezd po šestimetrovém kandelábru. Čtyřmetrovou terasu pak označuje i bez závodního stresu za místo vhodné k seskoku bez padáku. Je to holt specialista ;-) Únavnou prohlídku zakončujeme ve vlnách Curyšského jezera. A to ani netušíme, že toto pondělí je podle análů nejteplejší 23. červen v historii Švýcarska - 36°C ve stínu.
K večeru (odpoledne jsme totiž všichni na chvíli omdleli) vyrážíme omrknout mapu Chomberg-Brütten, prostor těsně navazující na prostor klasiky. Chceme omrknout zejména nevábně se tvářící prudký svah, který je bohužel velmi věrnou kopií svahu na mapách pro klasiku. A udělali jsme zkušenost, kterou bylo potřeba zažít: celý svah je tak prudký, že je velmi problematické se v něm byť jen udržet, natož traverzovat. Místy navíc ztěžují postup větrem pokácené stromy. 15 minut na kilometr... Plošší části mapy úlevu nepřinesly, všude se válí množství nižšího i vyššího podrostu, místy s klacky. Úroveň mapy strašná - taková ta omalovánka, kterou patlal dokupy celý klub. Odjíždíme se smíšenými pocity - ti, kteří klasiku nepoběží jsou za to rádi a ti, kteří ji mají běžet... Ti už nechápou vůbec nic. Hlavně ne způsob, jakým se v takovém terénu dá přemostit skoro 17 km za 90 minut (kluci) či 11 km za 70 min (holky)... Začínáme být přesvědčeni o tom, že směrné časy nebudou dodrženy. A když zaprší? Tak bude show - celý svah je totiž tvořený jílem.

Večer stmelujeme kolektiv při grilování, Ruda se převtěluje do hororového chasníka Fredyho Krugera. Dlouho se nám v tom hicu nedaří usnout.

DEN 6

Na společný štafetový trénink u Luzernu se Švýcary, Švédkama a Italy přijíždíme v souladu s naším naturelem s mírným zpožděním, ale oni spořádaně čekají... Běží se muž - žena po dvou úsecích na cca 15 a 30 minut. I přes značnou únavu hrajeme v představení důstojnou roli a česko-švédská štafeta Jenny Johansson - Píchal dobíhá jako druhá jen těsně za domácí dvojicí Luder - Schneider. Je vidět, že Švýcaři berou celý trénink velmi vážně - ještě neměli nominačky a hlavně mezi muži bude o nominaci velká rvačka. Za zmínku stojí i fakt, že trénink organizuje celkem asi 8 lidí.
Odpoledne podnikají klasici automobilový průzkum závodního prostoru u Winterthuru. Výprava se jen utvrzuje v dojmu, že svahy jsou opravdu prudké a zasekané a že les je celkově velmi zarostlý.
Doufáme, že místní světová legenda Thomas Bührer nám večer do problému vnese trochu světla. Pozvali jsme ho totiž na neformální besedu a on naše pozvání vstřícně přijal.

BESEDA S TOMEM BÜHREREM

...trvala 3 hodiny za které nám domácí profesionál nezištně a s humorem poodhalil mnohé ze zákulisí MS a švýcarského OB včetně svých osobních tipů na podobu závodů na MS. Tady jsou poznámky, které byly pořízené v průběhu večera:

Sprint - Rapperswill

- Thomasův koncept počítá s vyvedením ostrého startu za trať do centra města - větší část tratě by se tak mohla běžet v historickém centru
- podběh pod tratí bude spíše pod silničním mostem než pod nádražím
- rozhodně se nepoběží na žádném novém mapovém klíči - Thomas dostal k posouzení několik návrhů klíče pro mapu na sprint a všechny se podobají standartu PWT
- dá se očekávat rychlý závod s férovýma, jasnýma kontrolama. Chyby se mají dělat z rychlosti a volbou postupu, ne při jemném čtení mapy. Ale mohlo by to mít blíž k PWT než ke sprintům IOF.
- podle Thomase se nepůjde do Kinderzoo
- favority závodu jsou prý Omelčenko, ale jmenován byl i Sosák (zapomněl na Rudu...), mezi ženami disponuje prý Thomasova přítelkyně Marie-Luce Romanens o třídu vyšší rychlostí než ostatní a měla by jí uplatnit

Klasika kvalifikace - Zugerberg

- nebude problém postoupit - 51 lidí po 3 z jedné země, to je hodně, vyplatí se však zaběhnout dobře - finále bude zarostlé
- podklad nebude příliš rozměklý, přesto se vyplatí obíhat hodně po cestách
- fatální chyba: snadno seběhnout jinam a ztratit hodně výšky - stojí hodně času
- zelená je opravdu zelená!
- mapa bude OK, aktuální - nezvykat si na špatných tréninkových mapách na "neprostupnou žlutou" apod.

Klasika finále, Winterthur - Eschenberg

- švýcarské cesty jsou většinou zpevněné a rovné - je velmi výhodné je používat, jsou rychlejší než obvykle
- Sammerberg - relevantní nová mapa podobného terénu od mapaře MS
- start finále asi nebude na shromaždišti - říká se, že stavitel to nechce
- není vyloučeno, že postaví most přes řeku
- vyplatí se na staré mapě studovat možné přechody přes zářezy
- pro závod se bude používat zhruba stejná taktika jako pro běžné kontinentální závody, např. MS 91 Rabštejn nebo SP 2002 Brno
- na trati budou dlouhé úseky - stavitel je rád používá
- bude to dlouhé (i Thomas si myslí, že avizované vítězné časy budou výrazně překročeny)
- mohou tam být volby postupu, kde si všichni budou myslet, že udělali jasnou chybu a přitom to bude OK volba (bude to zasekané, pocitově pomalé)
- v místních svazích se místy leze po všech čtyřech
- vyplatí se být odvážný a na počátku tratě do kopců jen JÍT, nesnažit se všechno vyběhnout
- oblasti polomů se do map kreslí jako hustý podrost (snad viz model)
- švýcarské mapy se stále mapují stylem jako do patnáctky, tzn. s poměrně velkým stupněm generalizace, např. se nekreslí stromy a keříky na otevřených prostorech atp.

Middle - Trin

- mapa Ils Aults bude sloužit jako model - bude to asi podobné (Thomas nám ukázal poslední přemapované verze map Ils Aults a Bonaduz - ty jsme my nedostali, holt výhoda domácího prostředí :-)
- shromaždiště by mohlo být pro obě kola na jednom místě
- do zakázaného prostoru v části mapy Uaul Grond by se mohlo jít jen okrajově
- nejpodobnější je prý mapa Bonaduz, která leží na druhém břehu Rýna než je závodní prostor (tam jsme nebyli - stará mapa vypadala dost neatraktivně)

Štafety - Jona

- skloubit štafety a middle bude náročné zejména z hlediska stravy, odpočinku a cestování (štafety se naštěstí běží až odpoledne)
- les bude rychlý, kontinentální bez větších záludností - paradoxně se však v takových terénech na MS dělají velké chyby v důsledku vypjaté závodní situace
- dá se očekávat velmi těsný závod až do konce, je to v zájmu pořadatelů i médií
- větvené kontroly se ve Švýcarsku stále dávají spíše do hnízd blízko sebe (takové stavbě tratí nahrává i tvar lesa, který je velmi úzký a pro stavbu tratí je třeba použít hodně kontrol)
- úspěch Švýcarů (3x mistři světa v řadě): soustředili se zejména na štafetu, osobní ambice v jednotlivcích potlačili do pozadí (ale to samé prý dělali i potom, když už se tolik nedařilo...)

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
JEC 2017    28.9.-1.10.
Fürstenfeld (AUT)  (JRD)
SP finále    29.9.-1.10.
Grindelwald (SUI)  (RD)
úvodní soustředění    16.–19. 11.
Novohradské hory  (JRD)
úvodní sraz RD    23.-26.11.
Litomyšl  (RD)
Úseky místo souvislého tempa?
Delší úseky mají tu výhodu, že je možné pracovat na prahové úrovni delší dobu, aniž by se tělo zakyselilo tolik, jako při neděleném tempu. Běhají se úseky 2-10 min s poloviční pauzou. Doporučuje se 3-6 opakování v 1-2 seriích. Uplatní se zejména v přípravném období.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN