CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

Štafety ME: Krásná stříbrná tečka
 
16.04.2014 | zobrazení 3916
Už tak to bylo úspěšné mistrovství Evropy. V poslední den ale dostalo štempl nezapomenutelného. Mužská štafeta ve složení Petržela-Král-Procházka si po nervy drásajícím finiši doběhla pro stříbrnou medaili!


„Medaile tam visí,“ tušil už před startem Honza Procházka. České trio se totiž v Portugalsku potkalo s výbornou formou. Teď už ji jen prodat. Jako první šel s kůží na trh, respektive na první úsek, Honza Petržela. „Hned na začátku jsem si vyžral dost blbý farsty, takže vedoucí skupinu jsem viděl až těsně před diváckym. Celou trať jsem běžel s Rusem Tsvetkovem a Švýcarem Rollierem, kteří mě drželi nad vodou. V pytlíku jsem měl zase lepší farstu já, takže se mi povedlo doskočit skoro až dopředu,“ vrátil se k úvodnímu úseku Ňuf.

Na trať tak vyslal Vojtu Krále v komfortní pozici. „Ze začátku jsem měl kratší farsty, ale dělal jsem chybky. Asi čtyři po 15 vteřinách. Ale furt jsem běžel vepředu s Andreasem Kyburzem, který však moc nespolupracoval. Když nás začal dobíhat jeho brácha Mathias, tak jsem si říkal, že to je asi dobrý,“ vzpomínal Vojťas, který diváckým úsekem probíhal na čele a až v pytlíku lehce ztratil.

Všechno tak bylo na Betovi, který své perfektní finišmanské dovednosti předvedl před dvěma lety na MS ve Švýcarsku, kde doběhl pro titul. „Beťákovi jsme strašně věřili,“ potvrzuje jeho kvality Ňuf. Brzy se také dostal do čela – to když chybou na horší farstě ztratil Švýcar Hertner a Rus Khramov z prvního místa na dlouhém postupu odběhl kamsi do zeleného pekla. „Hodně se to kvůli farstám přelejvalo, najednou tam přiběhli dva švédský týmy, který startovaly daleko za mnou. Ale šel jsem bez chyb a věřil si,“ vykládal Bet. Na průběhu, kde už byl jen s Bergmanem, si myslel, že jsou před ním minimálně dva týmy, ale pak uslyšel, že běží ve vedení. „Viděl jsem za sebou Thierryho a říkal si, že to prostě musíme řezat, aby nás nedoběhl.“

To už bylo jasné, že se jde o zlato. „Byl jsem nervózní. Když byli v pytlíku, tak se mi začaly klepat kolena,“ přiznal Vojta. A Bet také dělal, co mohl, aby Švéda setřásl. „Cítil jsem se výborně a na Bergmana zkoušel všechno, rubal to, ale on šel výborně,“ konstatoval Bet. Rozhodoval tak úplný závěr, ve kterém měl švédský závodník víc sil. „Dneska jsem na něj neměl. Myslím, že kdybych nebyl v takový formě, tak by mi i utekl. Takhle jsem s ním doběhl až na tu sběrku,“ dodal.


Těsný souboj, který ale dopadl lépe pro Švédsko

I tak je druhé místo, kterým kluci navázali na stříbro tria Jedlička-Lučan-Ropek z ME 2000, famózní výsledek. „Užíváme si to neskutečně. Byl to sen a stříbro bereme všema deseti,“ radoval se Ňuf. „Druhé místo je paráda,“ doplnil ho Vojťas. A jakou hodnotu má evropská placka pro Beta ve srovnání s titulem mistra světa? „Ta ve Švýcarsku, to byl ohromný sen a to bylo nejvíc. Ale tady je výborný, že se mi změnili dva kluci a já jsem jim strašně věřil. Důležitý je, že nám roste nová generace a já myslím, že ještě v budoucnu někdo z těhle dvou kluků na MS bude mít medaili ze štafet a doufám, že u toho budu i já,“ zmínil Honza Procházka.

Ženám se bohužel už tolik nedařilo. Na prvním úseku ztratila Martina Zvěřinová dvě minuty, což byla v portugalském terénu téměř neřešitelná ztráta. Nakonec Eva Juřeníková s Ivetou Duchovou vytáhly štafetu na 10. místo v redukovaném pořadí.

Skončilo tak letošní ME, o kterém se bude ještě dlouho diskutovat a které snad změní myšlení vrcholných orgánů světové a evropské federace. Tolik závažných chyb se totiž nestává ani na oblastních žebříčcích. Každopádně za dva roky se evropský šampionát koná v Česku (centrem je Jeseník), kde snad podobné tragikomické scénáře nehrozí.

Muži
1. Švédsko 108:27
2. Česko 108:31
3. Francie 109:39

Ženy
1. Švýcarsko 93:00
2. Švédsko 2 94:40
3. Rusko 94:52

 
web | tisk


týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Statická nebo dynamická síla?
Obě. Kromě dynamické síly, tzn. síly kontrakce svalu, je pro běžce důležitá i statická síla, kdy svaly pasivně drží určité napětí. Týká se to hlavně svalů trupu, které zakrňují i díky počítačové kultuře - např. spodní vnitřní břicho, mezilopatkové svaly... Tyto partie je třeba trénovat speciálními cviky, jinak se vystavujeme možnosti přetížení některých tělesných partií.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN