CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

JWOC: krátká trať Zheleznitsa a stříbrné štafety v Borovtsi
 
29.07.2014 | zobrazení 2751
Závodní prostor pro semifinále i finále krátké trati se nacházel na okraji národního parku Vitoša ve výšce necelých 1000 m.n.m. Severní část prostoru byla použita pro semifinále, jižní pro finále.


Z páteční kvalifikace postoupilo 7 našich reprezentantů, většina po velmi dobrých výkonech, kdy se jim podařilo na závod zkoncentrovat a dodržet předem dané instrukce (používat buzolu - přesný směr, vybírat si výrazné objekty, domapovat se až ke kontrole, běžet kontrolovaně, nikam nespěchat). Bohužel 5 zbylých závodníků si vybralo na trati vždy jednu slabší chvilku, která je stála pár minutek a (většinou těsně) i postupová místa.

Terén byl pro nás těžký, ale stále ještě hratelný. Oproti závodu na klasické trati bylo většinou dobře vidět a ani se nevyskytovalo tolik podrostu. Naopak problém dělala členitost - erozní tvary, kupy, kameny - vše ve svahu.

Charakter finálového závodu se téměř nelišil. Podle slov většiny závodníků byl ale přesto o něco těžší než ten z kvalifikace. Byl zarostlejší, svahy prudší a vše si ještě více podobné. Přesto taktika, která by znamenala dobrý výsledek, byla stejná jako pro kvalifikaci.

Důsledně ji dodržela snad jenom Káťa, která skončila se ztrátou 5 minut na 19. místě (ale i ona si mohla 2x2 minuty odpustit). Simča s Gabčou (48. resp. 51.) nezvládly dlouhý postup na 2. kontrolu, který sice nabízel zdánlivě jednoduchou volbu po cestě, ale posledních 100 metrů postupu do kopce bylo naopak dost mapově záludných.

Kluci měli před sebou těžký úkol. Udržet chladnou hlavu po povedených výkonech z předchozího dne. To se jim bohužel nevydařilo, Mára začal chybou na jedničku, ostatní na dvojku. Pak už se jim nepodařilo dostat se do závodu. Shrnuto podtrženo Ondra 37., Patrik 44., Vojta 46. a Mára 53.

Chuť po včerejšku si v B finále spravila Eliška (13.). Peťa bohužel závodil podobně jako hoši v A (41.).

Jonáš a Anička s Markétou se rozhodli po náročném programu pošetřit síly na štafety, které se běžely ve složení, jaké bylo určeno na závěrečné přípravě:

W20:

CZE A - Markéta, Anička, Káťa
CZE B - Eliška, Gabča, Simča

M20:

CZE A - Ondra, Jonáš, Mára
CZE B - Vojta, Patrik, Peťa

O poslední medaile se bojovalo v lese v bezprostředním okolí Borovtse s centrem v dolní části sjezdovky Rila.

Juniorky vybíhali do lesa za dost hustého deště, který naštěstí v průběhu jejich úseku ustal. Markéta se zpočátku držela v pozadí, mimojiné i vinou obíhání čerstvě vykopaného kanálu (v mapě vyznačeného jako zakázaný prostor), který se dal překonat pouze v jednom místě. Pak se postupně propracovala dopředu a předávala na nadějném 5. místě ve skupině mnoha závodnic. Eliška si na trati pobyla o 4 minuty déle a po doběhu si postěžovala, že už moc nemohla.

Na 2. úseku předvedla parádní výkon Anička, když se odpoutala od ostatních závodnic a předávala v redukovaném pořadí na 3. místě s minutovým náskokem na 4. místo. Káťa z počátku kontrolovala situaci a dokonce se přiblížila i závodnicím před sebou. Pak ovšem přišel střednědlouhý postup, který se dal buď oběhnout na jistotu po cestě nebo běžet terénem, který byl ovšem zarostlý a dohledávka byla výrazně těžší. Tento postup se stal Katce osudným, ztratila na něm 5,5 minuty a dostalo se před ní mnoho závodnic. Přesto dál bojovala a vrátila štafetu na 7. místo v redukovaném pořadí.

Gabča se Simčou na svých usecích podaly spolehlivé výkony a v neredukovaném pořadí doběhly na 17. místě.

15 minut po startu prvních useků juniorek vyrazili do závodu i junioři. My jsme měli na startu 2 kamenické borce. Ondra přiběhl ve velkém balíku cca 25 závodníků se ztrátou 1:08, přesto mohlo být o něco lepší, když se trochu vychyboval v závěrečném pytlíku. Vojtova ztráta činila 2:32 minuty.

Na druhém úseku se i zásluhou našeho Jonáše rozhodovalo. Ten si vybral na delším postupu v úvodu trati odlišnou volbu než ostatní závodníci a dokázal vymazat minutovou ztrátu z prvního úseku.

Ten poslední důležitý krůček k medaili zvládl Mára výborně a po 96 minutách doběhl české štafetě pro zasloužené stříbro. 10 sekund za zlatem, ale jen 3 před bronzem.

Kluci z druhého týmu finišovali jako 24. v neredukovaném pořadí.


Letošní juniorské MS v Bulharsku skončilo. Výsledky českého týmu byly mnohdy jako na houpačce. Ale stejně tak jako patří ke sportu vítězství, tak k němu patří i prohry. Celkový dojem je rozhodně pozitivní. Do Bulharska jsme odcestovali s mladým týmem (4 dorostenky, 1 dorostenec a jen 3 se zkušenostmi z předchozích JMS) a přivezli jsme 2 medaile a řadu pěkných umístění:

2. místo štafeta Ondra Semík-Jonáš Hubáček-Mára Minář
3. místo Mára Minář klasická trať
7. místo (reduk.) štafeta Markéta Novotná-Anička Štičková-Káťa Chromá
10. místo Eliška Kulhavá sprint
11. místo Ondra Semík klasická trať
16. místo Jonáš Hubáček sprint
17. místo (nereduk.) štafeta Eliška Kulhavá-Gabča Hiršová-Simča Chládková
19. místo Káťa Chromá krátká trať
23. místo Káťa Chromá sprint
24. místo (nereduk.) štafeta Vojta Kettner-Patrik Horák-Peťa Horvát

web JMS2014

Za bezproblémový průběh po celou dobu mistrovství bych chtěl rád všem ještě jednou poděkovat. Velmi si vážím toho, že se nám podařilo překonat krizové okamžiky jako neúspěch holek na klasice nebo kluků na krátké.

Odpočiňte si a užijte si další část léta!

Košík a spol.

PS Snad dám do konce týdne fotky na rajče. Mnoho fotek nám pořídil Robert Svoboda žíjící v Kanadě. Díky. Zároveň ještě velké díky fyzioterapeutce Vlaďce Hrstkové za to, že se o naše juniorské naděje starala tak, aby byli fit nejen po fyzické stránce ale i té psychické. A ještě na úplný závěr děkuji Vendy Doležalové za zapůjčení masážního lehátka.

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Rozcvičením k vyššímu výkonu i proti zranění
Rozcvička připravuje tělo na intenzivní námahu. Zahřeje organismus - lépe se transportuje kyslík i nervové signály. Např. klusání 5-10 min, svalová rozcvička, cvičení na zvýšení pulsu a na závěr stupňovaně 4x 60m. Protažení před startem je důležité (zlepšuje zapojení svalových vláken do pohybu), provádí se s kratšími výdržemi (cca 10-15s). Patří sem i koncentrace a mentální příprava před startem. Má vliv jak na výkon tak na prevenci zranění.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN