CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

Březnovka u biskupa - rekapitulace
 
24.03.2015 | zobrazení 3350
Začalo to upoceným pohledem na mohelnický Lidl. Následující pobyt na malebném biskupském vejminku u teplických skal už ale stál za to. I orienťácky. Pružina je stlačená.

[Březnovka RD - pokyny k akci]

Rekapitulace:

00 - běhátko Mohelnice

Testování laktátovou metodou na běžeckém páse u Dr.Pozdíška v Mohelnici. Během úterý a čtvrtka absolvovalo celkem 12 lidí, někteří další si to ještě postupně dají.
Výstup z testu je převážně docela podnětný a nabírá na mocnosti v případě možnosti srovnání dané opakováním.
Je příjemné vidět, že u některých došlo prokazatelně k žádoucímu posunu, vyvolanému změnou diskutované struktury tréninku. A kdo nemá pozitivní výsledek, tak ví alespoň o něco konkrétněji na co se zaměřit.
Taky jsme si zase o něco lépe ujasnili jak chápat a interpretovat výsledky z tohoto měření - protože jako u každé laboratorní metody to přirozeně má svá omezení.

01 - kombotech Borek

Tréninky na procvičování základních technik se staly nedílnou součástí našich aktivit. Tentokrát se procvičovala práce s vrstevnicema, práce s busolou a pak jakýsi cit pro traversování ve svahu.
V tom traverzu bylo odmazané množství objektů, takže se mapa záměrně stala objektově nespolehlivá a nezbývalo než se spoléhat na vrstevnice, směr a vzdálenost. To je ostatně trojčlenka, která by podvědomě měla fungovat stále.
Zase se ukázalo že tato cvičení potřebujeme drilovat stále - hlavně v míře rutiny při práci s busolou jsou stále velké rezervy.
...Někteří, bohužel, zjistili povahu cvičení až když jim přestala sedět mapa - trochu ostuda. Příště zahájíme testem z pokynů...
...Dým a Kuba mají za sebou první letošní rande se zmijí. [kombotech Borek - D]
[kombotech Borek - H]

02 - housenka Hejda

Klasický "control picking" (vyčíst situaci, popis, určit jistý náběh...) v atraktivním skalnatém terénu. Tentokrát pro vyšší tlak na čtení mapy zpestřený o záměrně neroznešené kontroly (cca 30%).
Zpestření prověřilo hlavně jistotu děvčat, u kterých nebyly roznešené hned první tři kontroly, což muselo notně nabourat sebeintegritu ;)
Terén výživný, mapa budící respekt a tak můžou i čtyři kilometry zabrat podstatnou část odpoledne...
Časem se ještě dočkáme videa od čtyřech skalních pilotek, stejně jako výsledku večerní bulvární seance.
[housenka Hejda D 1.díl]
[housenka Hejda D 2.díl]
[housenka Hejda H 1.díl]
[housenka Hejda H 2.díl]

03 - klasika Závora

Proč si jednou za čas nedovolit ten luxus a běžet klasiku v middlovém terénu? Povaha orientace je přece jen trochu jiná, z domova nejsme zvyklí běhat delší postupy v tak náročném terénu.
Zároveň hodina a půl cenné intenzivní práce na hodnotné podložce. V Anglii jako když to najdeš.
Ten terén umí nejen těšit, ale i nekompromisně trestat a tak se v několika případech chybovalo na mnoho minut. I to je možná výborná zkušenost do začátku sezóny - dát tomu, co to potřebuje, vyčíst, nelajdačit, umět si zastavit... Známe to, tak se jen odvážit to dělat ;)
A k tomu konceptu patří i maximální osobní zodpovědnost za vlastní navigaci. Řešením domnělých chyb v mapě by to mohlo případně končit, ale ne hned po doběhu začínat... Naopak hodně oceňujeme nasazení, věřím, že většina si to tak užila na plné pecky.

Ve stejném terénu se běželo MČR na klasice v roce 2001. Mužská trať je neporovnatelná, protože ta tehdejší navštívila i úplně jiný kopec na jihu. Ale ženská trať byla vedená podobnými partiemi (navíc s dlouhým doběhem po poli) a z toho pohledu zaběhly holky tentokrát hodně slibně - Evča dosáhla rychlejší průměr na km než tehdejší vítězka.

Tracking tentokrát není úplný, pokrytí GSM signálem O2 je na Závoře tragické a některé jednotky si navíc tentokrát vybraly dovču.

[klasika Závora - ženy]
[klasika Závora - muži]
[klasika Závora - mezičasy]
[tracking ženy]
[tracking muži]
[postupy Pája K]
(není v trackingu)
[klasika Závora - rozbor postupů]

04 - sprint Broumov

Druhý letošní represprint nás zavedl do klášterního zboží v Broumově (i když právě klášter a zahrady zůstaly mimo tratě).
Samo město není vůbec komplikované, ale situaci zpestřuje jeho poloha na srázovitém ostrohu, která skýtá prostor pro některé volby postupu, s jakými se u nás moc často nesetkáme (K11).
Jako obvykle byla snaha nabídnout nejen městské kličkování, ale právě i volby postupu - viz rozbor.
Při vyhodnocení mě překvapila značná vyrovnanost - šlo o druhou fázi po náročné dopolední klasice a je evidentní, že většina do toho šla s nasazením. To má smysl.
...Také se vědělo, že část tréninku uvidí v přímém přenosu účastníci semináře pořadatelů závodů v Hradci Králové ;)

Vyšší počet diskvalifikovaných jde na vrub privátu na druhou kontrolu (v terénu neznačeno) a fialovým šrafům. Patří to ke hře. Problémy některým dělala i tmavě zelená (K5-K6?), to jsme tentokrát důsledně neřešili a za běhu skutečně nejde poznat, o kterou tamvě zelenou se jedná.


Evidujeme jeden zničený stojan od místních wontů.
Pedál už je skoro na podlaze.
Večer rozbory pod taktovkou Zhalyho.

[sprint Broumov - ženy]
[sprint Broumov - muži]
[sprint Broumov - mezičasy]
[tracking ženy]
[tracking muži]
[sprint Broumov - rozbor postupů]

05 - štafety Jarní pohár

Radikální změna terénu i situace a pokus o vydolování posledních zbytků energie. Simulace na náročný anglický víkend je za námi.
Doma mezi škrtiči zaletěl Pája, Šéďa si dal dva úseky a holky žabiňačky si vzájemně sebraly mapu. Únava je znát, reprezentanti nijak zvlášť nedominovali.
Ale o to víc by to mohlo pružit za dva týdny!

[Jarní pohár štafety - D21]
[Jarní pohár štafety - H21]
[Jarní pohár - web]


Děkujeme orienťákům z Dobrušky, Broumova a Hradce Králové za nezištné poskytnutí atraktivních mapových dat!

Další akce - velikonoční JK Trophy v anglickém Lake Districtu. Sprint, middle, long a štafety rozhodnou o nominacích pro sérii SP v Norsku a Švédsku.
/RN

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Trénovat centrálně nebo lokálně?
Centrální kapacita se týká výkonnosti oběhového a dýchacího systému a dá se trénovat alternativně. Lokální kapacita je rozhodující pro výkon, je to výkonnost konkrétních svalových skupin, které se podílejí na závodním výkonu. Měla by se trénovat způsobem co nejbližším vlastnímu závodu.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN