CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

Kemp Švédsko - rekapitulace
 
11.05.2015 | zobrazení 3892
Před pro české barvy opět hodně úspěšnou tiomilou jsme se v hojném počtu vypravili oťukat si terény v oblasti Strömstad - Halden.

Tady je rekapitulace:

kemp Švédsko - operační manuál

(1) model Ranebo

Krátká adaptační fáze po celodenním cestování. Mezi osmou a devátou večer se do deště nikomu moc nechtělo, ale terén celkem pohladil.
Tréninková mapa pro MS 2016.
1 - D
1 - H

(2) štafetové úseky Halden SK

První intenzivní fáze se běžela v hratelném terénu, který byl našimi hostiteli vybrán s ohledem na nadcházející 10M.
Pestrý mezinárodní sparring, např. bratři Kyburzové. V trackingu je pak vidět, že i taková esa umí sem tam nabídnout svůj skalp a svézt se jinam.
Z toho pohledu je ukázková hlavně první farsta na druhém úseku kluků i holek.
Cenné subjektivní srovnání, pro řadu z našich s pozitivním vyzněním.
2 - farstování
2 - tracking Loggator

(3) delší postupy Hauglund

Odpolední fáze nižší intenzitou s časy kolem 70-80´, zaměřená na řešení a realizaci delších postupů v komplikovaném panenském terénu východně od Haldenu.
Závěry: Rovně není špatně. Rozsedliny hůř běhatelné. Ve svazích zkoumat, zda členíté (= skalnaté, pomalé). Vršek dává přehled, ale nutné pohlídat seběh.
A další zajímavé zjištění - když je to volně a bez presu, chybovost je celkově poměrně malá. Většina tomu tedy celkem rozumí.
3 - D
tracking D
3 - H
tracking H

(4) kombotech Näsinge

Slunečná fáze na plotnovitém hřbětu. Volným tempem jsme prohlubovali cit pro další z tréninkových map pro MS 2016.
Labyrint nabídl ukázku svahových kontrol, což je místní fenomén hodný zvýšené pozornosti.
A při paměťáku bylo úkolem absolvovat trať pokud možno bez busoly, jen s využitím přírodních forem, které jsme tak nuceni mnohem víc vnímat na mapě, představovat si je a nacházet je v terénu.
Při takové hře se pracuje z celou řadou fíglů, které možná řada z nás podvědomě využívá. Je ale výhodné dokázat je zapojit aktivně.
Nabízím příklad verbálního řešení.
4 - linie
4 - labyrint
4 - paměťák

(5) zkrácený long Tveteskogen

Specifický místní typ terénu - polootevřené plotny a srázovité zlomy. I toto je tréninkový prostor pro 2016.
Tratě tentokrát nepřinesly příval zásadních voleb postupu. Částečně i proto, že výstup z tréninku (3) zněl "rovně to není špatně". Osobně si ale myslím, že se občas mohlo vyplatit být trochu kreativnější - jako třeba Dima na mužskou K12.
Asi nejzajímavějším postupem tak nakonec byla volba na K3, kde se jako nejrychlejší ukázala varianta zprava spodem, kam se moc nechtělo.
Nicméně hlavním cílem této fáze bylo popasovat se v závodním tempu s filozofií místních srázů a ploten, což se povedlo.
Poznatkem hodným zapamatování je i relativní "nehustota" hustníků - ty střední lze většinou "po česku" v pohodě proběhnout.
Slabším jevem byla chybovost, tentokrát zejména v ženské části. Pod zvýšeným tlakem se už nedařilo věci udržet pod plnou kontrolou a částečně jsme ještě ne zcela porozuměli podstatě tvarů na plotnách. Ale cenný odrazový můstek...
(O zatím neadekvátní míře nejistoty svědčily i mnohé reakce u falešné kontroly na plotně poblíž K10. Jiní si ale naopak dokázali falešnou kontrolu okamžitě lokalizovat v mapě a jen s minimální ztrátou najít tu svou.)
5 - D
tracking D
5 - H
tracking H

(6) sprintové úseky Halden

Farstované, běželo se ale volně. Aktivní regenerace mezi dvěma terénními bloky a zároveň oprášení sprintového myšlení.
O zábavu se postarala řada zajímavých voleb postupu.
6 - všechny varianty

Volné odpoledne vyplnilo saunování na pontonu spojené s kryoterapií v ledovém moři, a také stavba tratí na prostorech SP long a middle. Subjektivní oko hodnotitelů nejvíce zaujaly tratě Evy K a Ádi I.

(7) zkrácený long Iddefjordfjella

Nejbližší tréninkový prostor k embargu červnového SP nabídnul poměrně relevantní terén, řadu zajímavých voleb postupu a pro některé i možnost složit úspěšný reparát za neděli.
O tom, že se o volbách přece jen v takovém civilizovanějším prostoru vyplatí přemýšlet, svědčí Dýmovo rozčarování v cíli: "dostal jsem od Šédi bůra, a přitom jsem šel čistě".
Překvapením určitě není zdání, že holkám se takové obíhačky evidentně vyplatí víc než klukům.
A na koučovo plotnové mikro se tentokrát už skoro nikdo nenachytal. Výborně.
7 - D
tracking D
7 - H
tracking H

(8) kombotech Kasen

Únava stoupá, 10M se blíží. Navíc trochu prší a terén je "pobřežní", tedy místy celkem rozvrásněný a skalnatý. Proto kratší fáze.
Linie přes některé vrstevnicové náznaky se ukázala jako obtížně udržitelná a některým se tak dokonce stalo, že se větší část tratě vlnili úplně jinudy ;)
U delšího okruhu zůstal zřejmě mnohým nejasný smysl. Tím měla být řízená změna fokusu - na delších postupech měly odmazané informace nutit do hrubé interpretace terénu a mnohem větší závislosti na busole. Kolem kontrol pak naopak bylo dostatek detailů pro jemnou objektovou práci.
Paměťák byl, vzhledem k povaze terénu, obtížnější než minule, ale stále řešitelný i bez busoly. Navíc nabídl odměnu za promoklé odpoledne - úchvatný výhled na hraniční fjord včetně obou mostů.
(Opět tréninková mapa pro MS2016.)
8 - linie
8 - paměťák
8 - změna fokusu

(9) middle Ranebo

Kempík jsme zakončili tam, kde jsme ho začali - na mapě Ranebo, nabízející typický švédský terén bez nazubených skalnatých terénních zlomů. Takový ten terén, který pohladí.
Držet se spíš spojnice, aktivní představivost. Hledání rychlé stopy spíše než volba postupu v právém slova smyslu.
Nakonec - docela trefné i vzhledem k té tiomile...
9 - D
tracking D
9 - H
tracking H

...cestou domů jsme se v rámci RT shodli na pocitu, že se nám všem ve Strömstadu i přes omezení daném blížící se 10M povedlo udělat kus kvalitní práce, po kterém by ti výsledkotvorní mohli mít docela dobrou představu co by je mohlo čekat na SP/MS a jak se na to připravit, a skandinávští "učni" měli možnost do toho o něco víc proniknout. Snad to vidíte podobně?... (A jak jste i někteří spontánně glosovali, tracking nám byl opět skvělým asistentem, dodávajícím novou dimenzi nejen u počítače.)

...Schopnost podat stabilní závodní výkon ve Skandinávii je podle mě nutný předpoklad pro stabilní mezinárodní výkonnost téměř kdekoliv. Je to výkon s takovou mírou zodpovědnosti a taktického myšlení, kterou naše tratě nedokážou vynutit.
Z toho pohledu má takový kempík obrovský přínos, a zdaleka nejen z hlediska relevance k SP/MS.
Adaptovat se na Skandinávii zároveň ale chvíli trvá, je potřeba odběhat desítky, možná stovky tréninků. A za touhle nutnou nádeničinou je nutné vyrazit i individuálně.

Díky všem za aktivní a pozitivní přístup!

/kauč

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Výkon v OB
Výsledek orientačního běžce stojí na třech hlavních pilířích: orientační technika + mentální kapacita-taktika + fyzická kapacita. Nad tím vším je klíčová nadstavba: umění závodit (tzn. podat výkon když je to potřeba).
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN