CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

MS 2015: Smíšené sprintové zklamání
 
01.08.2015 | zobrazení 3709
Velká bedna. To byl český cíl pro úvodní medailový závod šampionátu – smíšené sprintové štafety. Jenže nakonec se tenhle cíl rozsypal v dunách a rozplynul mezi rybářskými baráčky pobřežního městečka Nairn. Desáté místo je vzhledem k průběhu solidní, ale ambice byly daleko vyšší.

Víte, jak je to s tím posvícením. Dneska ve větrném Nairnu nebylo. Pořadatelé připravili parádní arénu, kterou velice slušně zaplnili fanoušci, tratě byly rychlé, ale zároveň v první půlce technické a v televizi běžela v produkci českého režiséra Karla Jonáka reklama na městský orienťák. Bohužel české barvy v ní hrály výraznější roli méně, než bychom čekali a hlavně doufali.

Denisa Kosová začala pěkně. Dánka Emma Klingenberg si daleko před ostatními běžela vlastní závod, ale na prvním mezičasu jako druhá razila právě Denča. „Najednou jsem se dostala na čelo, což jsem nechtěla, tak jsem zpomalila a šla jsem za balíkem,“ objasňovala. S delší farstou ale ztratila kontakt s čelem velkého balíku a za diváckou kontrolou ztratila na několika horších volbách. „Fakt nejsem spokojená,“ komentovala 14. místo na předávce 1:16 za Dánskem, ale půlminutu za druhým místem.


Jedna z horších voleb Denisy hned po divácké. Přečíst, že lze proběhnout mezi domky před kontrolou, bylo za běhu hodně těžké. Ale bohužel hodně holek z balíku to rozluštilo (nebo šly naslepo).

Že výkon Denisy nebyl tak k zahození, potvrdil i Honza Procházka, který obstaral druhý úsek: „Vyběhl jsem s Lysellem (Švédsko) a Tranchandem (Francie), takže jsem měl téměř ideální startovní pozici.“ Jenže Bet se rozhodl mít vlastní hlavu a v rybářském městečku volil vlastní postupy. „V tu chvíli jsem to neměl dělat. Město bylo docela podrobný, tak jsem se bál jen viset záda,“ vysvětloval svou taktiku. A i když viděl velkou skupinu před sebou, ne a ne ji docvaknout. „Což mi normálně jde,“ pravil hořce. Předával tak třináctý – 1:37 za stále vedoucími Dány, minutu za Lysellem a Tranchandem, které své týmy dostali na třetí a čtvrté místo.


Bet vybíhal s Francouzem a kousek za Švédem. Po úvodní části v dunách a rybářské čtvrti na ně však ztrácel půl minuty.

Honza Petržela, třetí člen týmu, vyrazil do závodu s odhodláním dostat štafetu zpět do boje aspoň o velkou bednu, na kterou chyběla půlminuta. Jenže jeho snaha vzala za své hned na jedničce, respektive pár desítek metrů za ní. „Vůbec jsem to tam nepochopil, přeběhl jsem tu kontrolu asi o 50 metrů. Takže hned na jedničku přišel 30 vteřin zásek a bylo po závodě,“ litoval Ňuf, který se pak snažil ztrátu stáhnout, ale v ulicích osiřel a měl to hodně těžké. Janě Knapové tak předával jako dvanáctý – 2:23 za Dány, na které se už dotáhli Švýcaři, a více než minutu za 10. místem.


Velká chyba hned na jedničku. Ňuf se přehlédl a myslel, že cestička kreslená tmavší žlutou vede od startu až k jeho kontrole. A tak po ní doběhl až ke dvojce. Možnost stáhnout dvacet vteřin na Nory a Rusy a vrátit se do boje o medaili, byla fuč.

De facto individuální závod tak šla i Jana. „Ale říkala jsem si, že půjdu čistě, pokusím se o dobrý výkon a uvidím, jak to bude vypadat,“ zmínila, jak bojovala s osiřením na trati. Taktika to byla správná. Ještě před diváckou se dostala před Italku a brzy jí svitla naděje i na další posun. „V poslední části jsem před sebou viděla nejdřív Polku a pak i Rakušanku, ale byly dost přede mnou a síly mi ubývaly, takže jsem si moc nevěřila,“ přiznala Jana. A tak musela čekat na chybu soupeřek a ta přišla. „Polka v závěru naběhla do zelenýho, já jsem si toho všimla, takže tam jsem ji předběhla,“ užívala si aspoň částečný úspěch, díky kterému posunula český tým na samý konec první desítky. „Je to TOP10, ale musím říct, že štafeta chtěla víc. Ne vždy se to sejde úplně ideálně. To je sport,“ hodnotila konečné umístění.


Jana vidí, jak Polku zastavuje hustník, a vyhýbá se mu. Díky tomu získává výhodu v boji o desáté místo.

Vítězní Dánové nakonec finišovali čtyři minuty před Janou – klid na oslavy jim dala Maja Alm, která na finiši ostatní holky deklasovala. Za ní se ale rozpoutal souboj, který nabídl několik zvratů. Norka Hausken a Ruska Vinogradova se nejdříve prohnaly kolem třetí Švédky Ohlsson a za chvíli měly na dohled i Švýcarku Wyder. Hausken se před ní dostala zcela lehce a finišovala pro stříbro. A Vinogradova zlomené loňské mistryni světa ukázala záda na doběhu a získala pro Rusko bronz.

/Zhaly

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Kdy zakopneme o anaerobní práh?
Anaerobní práh (ANP) je úroveň zatížení organismu, kdy tělo přestává být schopné plynule odbourávat splodiny anaerobního spalování (např. kyselina mléčná). Začíná se hromadit laktát, svaly tuhnou, zhoršuje se koordinace. Výkon začne po krátké době klesat. Důležitá veličina v souvislosti s efektivním řízením fyzického tréninku.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN