CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   

Drsný kraj, drsné soustředění
 
28.04.2016 | zobrazení 4076
Jesenickou štaci jsme zahájili v Šumperku na dráze, ...

... kde, stejně jako každý rok, zaznamenali někteří osobní zlepšení a rozdalo se spousta bodů do nominačního žebříčku.

výsledky s doplněnými mezičasy

Hned prvním mapovým tréninkem byla páteční klasika na Skřítku, kterou jsme po doběhu přejmenovali na ultralong. Faktem je, že se zamýšlelo, že junioři poběží zhruba o 10 minut kratší dobu.
Důvodů pro zařazení takovéto klasiky do programu soustředění bylo hned několik:
- oblast v okolí Skřítku nabízí ve své západní části strmé svahy, které nutí závodníky používat běžeckou techniku relativně podobnou tomu, kterou pak využijí při JMS.
- volby postupů, které nutí závodníky trať odpřemýšlet a to i na základě informací, které předem o terénu mohou získat a měli by je využívat.
- jedna z příležitostí, kdy si mohou závodníci do doby nominaček resp. samotného JMS zaběhnout delší klasiku na kvalitní mapě v měřítku 1:15 000.
- tratě byly zhruba o 1 - 1,5 km delší než je avizováno na JMS. Na druhou stranu tam bude třeba počítat s větší zátěží na organismus kvůli vysoké nadmořské výšce až do 2300 metrů.


Pochvala pro všechny, že zdárně dokončili celý trénink.

mezičasy
záznam D v 3drerun
záznam H v 3drerun

Odpoledne proběhla regenerace v podobě ping pongu a podrobněji jsme probrali terén middlu a štafet na JMS.

Do lesa se znovu vyběhlo po setmění, kdy byl připravený nočák s dost zamotanými tratěmi. Vzhledem k volnějšímu tempu, tak nebylo od věci se soustředit na správné pořadí kontrol a správný odběh od kontroly.

Pochvala č. 2, že se nikdo nenachytal a bez terčíků jsou jen ty, které na trati bohužel zhasly.

výsledky
mezičasy
varianta tratě D
varianta tratě H

Na sobotní dopoledne byl nachystán poslední z fyzicky a morálně náročných tréninků - předávkové úseky na Granátovce. Polovina tratě byla postavena v orientačně zajímavé kamenité části v čistém lese. Ta druhá v kopcovité a poměrně zarostlé oblasti, která občas činila potíže. V takovýchto případech je nutné nepodléhat černým myšlenkám na to, že terén za moc nestojí a je třeba s ním bojovat. Především v cizině se vám často stane, že některé pasáže jsou nepoddajné tak, jako byla tato, i když z mapy to nevypadá.

výsledkové torzo
úsek tam1
úsek tam2
úsek zpět1
úsek zpět2

Odpoledne následoval trénink za odměnu - zkrácená trať ve volném tempu na vrstevnicovkošutrovkopotokovce, která vedla převážně z kopce. Závodníci se měli zaměřit na vnímání výškopisu, odhad vzdálenosti a držení směru. Navíc, když si do mapy domyslíme více žluté barvy v podobě luk, tak nějak podobně by mohly mapy ve Švýcarsku vypadat tj. pouze vrstevnice, kameny a potoky.

mezičasy
mapa D
záznam H v 3drerun

Večer přišlo na řadu kromě ping pongu zasloužené pršutové pohoštění a rozbor páteční klasiky.

Nedělní závěrečná tečka už byla pro fajnšmekry. Krátká trať na tom nejlepším z Granátovky, kdy cílem tréninku bylo komplexně zúročit vše, co se během soustředění natrénovalo. Do tohoto tréninku se bohužel vloudila pořadatelská chybka, kdy jedna kontrola nebyla správně postavena. Ještě jednou se omlouváme a následuje pochvala č. 3 za to, že to nikdo nevypustil a snažil se až do cíle.

výsledky bez kontroly č. 45
mezičasy
záznam D v 3drerun
záznam H v 3drerun

Touto akcí jsme zakončili období soustředěních před jarními celostátními závody a nominačkami. Soustředění s námi absolvovalo i 8 členů polského týmu, což bylo rozhodně přínosné pro obě strany. Nyní vám přeji úspěšné závodění, maturity a přijímačky na VŠ. Nezapomínejte do toho všeho ale i trénovat. Ten nejvyšší vrchol je ještě daleko!

Také děkujeme oddílu KSU za poskytnutí mapových souborů.

Košík a spol.

Pozn. GPS záznamy budou postupně doplňovány.

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Celková strategie vytrvalostního tréninku
K ovlivňování krátkodobé a rychlostní vytrvalosti lze přistoupit až po zvýšení aerobní úrovně a úrovně rychlostních schopností.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN