Euromeeting 2002 - Jihlava

Hodnocení vystoupení českého týmu


Úvodem je třeba poděkovat všem členům výběru za příkladný přístup k závodům. V týmu vládla pohodová, bezkonfliktní, konstruktivní atmosféra. Všem patří dík za dobrou reprezentaci ČR.

Euromeetingu se kromě výběru ČR zúčastnily B-reprezentace Švédska, Norska, Finska, Švýcarska, Dánska, Litvy a několik jednotlivců z GBR a UKR. I přes malý počet výprav se sešla velmi kvalitní konkurence. Suverénně nejsilnější byla švédská výprava v čele s letošním mistrem Švédska na klasice Niklasem Jonassonem a dalšími závodníky a závodnicemi světového formátu. Poněkud slabší výpravy vyslalo Norsko a Finsko, kde vynikali pouze někteří jednotlivci (Fagerudd, Holmström...).

Poměrně široký český výběr se skládal z části ze zkušenějších závodníků, jejichž úkolem bylo "udělat" výsledek, doplněných o mladé běžce, kteří tak získali další vzácnou možnost startovat ve světové konkurenci. Závodů se účastnili i 3+3 junioři pod vedením startujícího kouče Libora Zřídkaveselého. 4 nominovaní se omluvili ze zdravotních důvodů. Reprezentace ČR tak na místě čítala celkem 23 závodníků a 2 vedoucí.

Výsledky všech závodů jsou ovlivněné výše zmíněnou silou švédského výběru, i když v několika případech je tento fakt spíše ke cti našich závodníků, kteří se Švédy dokázali držet krok. Průběh a zhodnocení výsledků jednotlivých závodů:


Sprint (park a zoo v centru Jihlavy)

Závod, jehož první polovina byla poměrně jednoduchá. Závěr v zoo a ulicích města byl pak orientačně o něco náročnější.

H: Suverénně zvítězil Losman. Výborné je i 11. místo Matějů. 14. místem příjemně překvapil Mrázek (a to neběžel bez chyby). Kvalitní výkony podali i 17. Zřídkaveselý, 19. Dlabaja, 22. Přinda a 24. Oma - všechno ztráty do 1:20 za Losmanem. Oma se navíc na trati ošklivě pomlátil a sedřel při pádu na asfaltu.

D: Zvítězila Švédka Bäckström. Skvěle běžící Przyczková ztratila na třetím místě jen 10 vteřin. Martina Dočkalová pokazila hned první kontrolu a ani v dalším průběhu tratě se nevyvarovala drobných chyb, přesto solidní 14. místo. Poměrně vyrovnané výkony podaly 15. Nováková, 16. Jahnová, 18. Štěrbová, 19. Hrazdírová a 23. Běhounová.


Klasika (Čeřínek, 15km od Jihlavy)

Zkouška komplexní odolnosti. 5°C, déšť. Tratě obtížné jak orientačně, tak běžecky (kamenitý, zasekaný, měkký podklad).

H: Králem dne je donedávna křehký, netrénovaný mapový technik Peter Öberg (SWE) následovaný Jonassonem a dalšími seveřany. Vynikající běh předvedl mladý Dlabaja (ročník 83!!) - 8. místo. Dalším našim se příliš nedaří - 26. Zřídkaveselý, 32. Losman, 33. Přinda, 34. Matějů, 35. Mrázek, 36. Oma, ztráty 9-12 minut.

D: Vítězí fyzicky skvěle disponovaná Anna Marsell (SWE). Mezi seveřanky v první desítce se dokázaly vklínit hned 4 naše závodnice: Na podzim vynikající Fialová je o pouhých 10 vteřin čtvrtá, Przyczková šestá, Kuncová osmá a Dočkalová devátá (ta opět kazí začátek - tříminutová chyba na jedničku ji připravila o medailové umístění). Solidní výkon v daném terénu podaly i 19. Štěrbová a 22. Topinková.

Nikdo z našich závodníků nevzdal.

Důvodem slabších výsledků zejména mužů může být poněkud slabší namotivovanost na závod ve srovnání se seveřany, pro které je každý start za béčko nesmírně prestižní a sledovaný. Motivovanější závodník snáze překonává dané klimatické podmínky. Ale to samozřejmě nemůže být omluvou. Další slabinou může být rozdíl v technice a ekonomice běhu na kluzkém kamenitém podkladu. Na rozdíl od seveřanů se naši závodníci téměř nevěnují jakémukoliv speciálnímu běžeckému tréninku.


Štafety (Antonínův Důl, 5 km od Jihlavy)

Rychlé tratě s hodně rozdílnými větvemi. Vzhledem k velkému rozptylu délek úseku nelze porovnat časy na úseku. Závod je poznamenaný incidentem: po druhých úsecích někdo v lese přesunul předposlední kontrolu o 50m jinam.

H: Exhibice švédské síly. ČR postavila dva vyrovnané A-týmy: Matějů - Zřídkaveselý - Dlabaja a Přinda - Mrázek - Losman. Důvodem byl záměr postavit na třetí úsek jak Dlabaju, tak Losmana. Výborně rozběhli Oma (D), Matějů (A) a J. Kazda (C). Přinda bohužel ztratil kontakt (delší farsta?). Zřídkaveselý (A) předával skoro na čele, něco stáhl Mrázek (B). Dobře běžící Štěrba (C) kazí závěr, O. Kazdovi (D) se vůbec nedaří. Dlabaja (A) se dotahuje do vedoucí čistě švédské skupiny a počíná si velmi aktivně. Po zmatku v závěru je doběh v pořadí: Jonasson (SWE A), T. Andersson (SWE C), Dlabaja (ČR A) a Gunarsson (SWE 2). Losman (B) má nejdelší farstu a finišuje šestý, těsně před Dánem.

D: ČR postavila co nejsilnější áčko. Po prvním úseku vede SWE C o minutu před dvojicí Dočkalová (A), Štěrbová (B). Na druhém úseku běží dobře Fialová (A) a předává na čele společně se SWE A a SWE C. Solidně běží i Nováková (B), která předává pátá se ztrátou dvou minut. Mladá finišmanka Przyczková (A) jde na divácké do jasného vedení, které však ztrácí v závěru. Přesto finišuje před Švédkou Noborn pro vítězství. Kuncová (B) běží průměrně, ale drží konečné páté místo. Mladé závodnice v C a D týmu nedokáží držet krok s čelem závodu a plynule ztrácejí.


Výsledkový výběr:

Sprint:H - 1. Losman, 11. Matějů, 14. Mrázek, 17. Zřídkaveselý, 19. Dlabaja
D - 3. Przyczková, 14. Dočkalová, 15. Nováková, 16. Jahnová, 17. Štěrbová, 19. Hrazdírová
Klasika:H - 8. Dlabaja
D - 4. Fialová, 6. Przyczková, 8. Kuncová, 9. Dočkalová, 19. Štěrbová
Štafety:H - 3. ČR A, 6. ČR B
D - 1. ČR A, 5. ČR B

Úspěšné vystoupení na Euromeetingu ovlivní v některých případech rozhodování o sestavení reprezentačních týmů pro sezónu 2003.


14.10.2002
Radek Novotný